Data publikacji:

Pielęgnacja samochodu, czyli jak dbać o samochód

Pielęgnacja samochodu to dla miłośników auto detailingu czysta przyjemność, ale ma również wymiar praktyczny. Zadbane auto lepiej utrzymuje swoją wartość, rzadziej sprawia problemy, a podróż nim jest znacznie przyjemniejsza. Jak myć i zabezpieczać samochód, by zachował piękny wygląd przez długi czas? Sprawdź, jak wygląda podstawowa pielęgnacja wnętrza samochodu oraz jego karoserii.
pielęgnacja samochodu

Prawidłowe mycie samochodu – jak nie porysować lakieru?

Podstawą pielęgnacji samochodu jest oczywiście mycie karoserii. Czy wiesz jednak, jak to zrobić, by nie uszkodzić lakieru? Najwięcej zniszczeń powstaje na myjniach automatycznych, wyposażonych w obrotowe szczotki. Nawet te najbardziej delikatne pokryte są drobnymi kamykami, kurzem i brudem z poprzednich myć, więc w kontakcie z lakierem powodują sporo zarysowań. Sporym błędem jest także szorowanie lakieru szczotką dostępną na myjniach samoobsługowych – służy ona co najwyżej do wyczyszczenia opon.
Prawidłowe mycie lakieru to tzw. mycie na dwa wiadra. W jednym wiadrze powinna znaleźć się woda z szamponem samochodowym, natomiast w drugim – czysta woda do wypłukiwania zabrudzeń z rękawicy mikrofibrowej. Od razu zaznaczamy, że rękawica do mycia samochodu sprawdza się lepiej niż gąbka. Zanim jednak sięgniesz po rękawicę i wodę z detergentem, warto namoczyć i spłukać wierzchni brud. Idealnie nadaje się do tego piana aktywna, którą możesz zaaplikować myjką ciśnieniową wyposażoną w pianownicę. To niewielki zbiorniczek ze specjalną dyszą, który zakłada się na końcówkę lancy. Piana aktywna zmiękczy brud i ułatwi jego spłukanie pod ciśnieniem, dzięki czemu pod frędzle rękawicy mikrofibrowej nie dostaną się grubsze zanieczyszczenia.
Aby wymyć samochód bezpiecznie, ustaw go w zacienionym miejscu i upewnij się, że karoseria jest chłodna. Nagrzany metal nie dość, że spowodowałby nieestetyczne zacieki, to na dodatek utrudniłby pracę poprzez zbyt szybkie odparowanie wody. Samochód myj pociągłymi ruchami i regularnie wypłukuj zanieczyszczenia z rękawicy. Po dokładnym umyciu całego auta, wraz z wnękami drzwi oraz pod klapką wlewu paliwa, spłucz całą karoserię myjką ciśnieniową. Na koniec osusz samochód miękkim ręcznikiem typu fluffy. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz spryskać delikatnie auto quick detailerem lub woskiem na mokro.

Usuwanie trudnych zabrudzeń z karoserii samochodu – jak to zrobić?

Zaschnięte robaki, opiłki metalu, drobiny asfaltu – niektóre zabrudzenia nie poddadzą się zwykłemu szamponowi samochodowymi. Pod żadnym pozorem nie zdrapuj ich jednak kuchennym zmywakiem, bo mocno zarysujesz lakier. Użyj zamiast tego dedykowanych środków chemicznych, które skutecznie rozpuszczają zabrudzenia, np.:
Mocniejsze wżery, których nie uda się rozpuścić preparatami detailingowymi, możesz usunąć za pomocą glinki. Pamiętaj jednak, by zapewnić glince odpowiedni poślizg, np. za pomocą rozcieńczonego szamponu samochodowego. Wykonuj krótkie, pociągłe ruchy i regularnie zagniatać zabrudzenia do środka. Na glinkowanie warto zdecydować się głównie przed polerowaniem lakieru, bo czynność ta sama w sobie powoduje lekkie zarysowanie powłoki.

Pielęgnacja lakieru samochodowego

Mycie auta to nie koniec pielęgnacji karoserii samochodu. Oczyszczony lakier warto zabezpieczyć przez zabrudzeniami, promieniowaniem UV oraz szkodliwym działaniem wody. Zabezpieczona karoseria wolniej zbiera brud i ułatwia późniejsze zmywanie zanieczyszczeń. Do ochrony lakieru samochodowego możesz użyć kilku rodzajów kosmetyków, ale najpopularniejsze z nich to quick detailer, wosk samochodowy oraz powłoka ceramiczna.
Quick detailer to preparat o niewielkiej trwałości, który można aplikować po każdorazowym myciu samochodu. Wystarczy spryskać nim całą karoserię a następnie dotrzeć mikrofibrą. Już po jednej aplikacji poprawi się hydrofobowość lakieru, co zauważysz po tym, że po oblaniu wodą nie będzie ona taflować, a spłynie w formie dużych kropel. Drugą cechą quick detailerów jest pogłębienie koloru oraz stworzenie tzw. wet looku.
Jeśli jednak zależy Ci na trwalszym odświeżeniu i zabezpieczeniu karoserii, użyj wosku samochodowego. Zarówno naturalne, jak i syntetyczne woski mocno poprawiają kondycję lakieru i są w stanie odświeżyć zmatowiałą, wypłowiałą powłokę. Woskowanie jest czasochłonne, ale zapewnia dłuższą ochronę. Najlepsze woski z syntetycznymi dodatkami utrzymują się na lakierze przez kilka miesięcy.
Największą trwałością cechuje się jednak powłoka ceramiczna. Jej aplikacja wygląda inaczej niż wosku i wymaga nieco większej czystości, dlatego warto wykonywać ją w garażu. Niewielka buteleczka z powłoką ceramiczną kosztuje nawet kilkaset złotych, ale bez obaw – dobrze zaaplikowana ceramika utrzyma się nawet przez 2–3 lata. Co jakiś czas warto jedynie odtykać powłokę, czyli usuwać mineralny osad z karoserii za pomocą kwaśnych preparatów detailingowych.

Nie zapomnij o szybach

Szybom samochodowym warto poświęcić osobną uwagę, bowiem podczas zwykłego mycia zazwyczaj nie udaje się doczyścić ich w pełni. Samo mycie szyb nie należy do najtrudniejszych – kluczem jest użycie dobrej jakości środków. Samochodowy płyn do szyb z łatwością zbiera zanieczyszczenia, a jego skład dobrany jest w taki sposób, by preparat nie odparował zbyt szybko. Podstawowe płyny pozostawiają czystą, jałową szybę, ale dostępne są także środki z dodatkami, np. z niewidzialną wycieraczką lub preparatem zapobiegającym parowaniu.
Do mycia szyb warto użyć także specjalnej ściereczki nazywanej mikrofibrą waflową. Nie pozostawia ona włókien, nie pozostawia smug i ułatwia zbieranie drobnych zabrudzeń. Równie dobrze sprawdzi się ręcznik papierowy, ale koniecznie bezpyłowy. Nie polecamy natomiast starych koszulek lub bawełnianych ścierek – nie są zbyt skuteczne. Niezadowalające efekty może dać również ściągaczka do szyb.

Pielęgnacja wnętrza samochodu

Sprzątanie wnętrza samochodu warto rozpocząć od dokładnego odkurzania. Wyjmij dywaniki i dokładnie poodkurzaj całą podłogę. Zamiast odkurzacza samochodowego, przeznaczonego do doraźnej pielęgnacji wnętrza, użyj jednak domowego odkurzacza o dużej mocy. Niezbędna będzie końcówka szczelinowa, którą dotrzesz do zakamarków.
Po odkurzaniu przejdź do pielęgnacji plastików. Wbrew pozorom nie warto jednak używać do tego popularnych preparatów w sprayu, pozostawiających tłustą, błyszczącą powłokę. Aby dokładnie domyć kokpit, użyj gotowego interior cleanera lub rozcieńczonego preparatu typy APC. To środki, które usuwają tłuste osady i dokładnie czyszczą plastik.
Po wymyciu elementów mikrofibrą oraz pędzelkiem detailingowym polecamy zaaplikowanie dressingu do kokpitu. To środek odżywiający i przyciemniający plastik, który ma właściwości antyelektrostatyczne oraz chroni przed promieniowaniem UV. Polecamy dressingi o matowym wykończeniu, które zapewniają plastikom naturalny, świeży wygląd.

Skórzane fotele samochodowe – pielęgnacja łatwiejsza, niż myślisz

Masz w samochodzie skórzane fotele? Czyszczenia ich to wyjątkowo prosta sprawa! Wszystko, o czym musisz pamiętać, to to, by nie przemaczać skóry wodą. Dobrej jakości zestawy do czyszczenia skóry składają się z czterech elementów: płynu do czyszczenia skóry z pianownicą, szczotki z miękkim włosiem, mikrofibry oraz mleczka konserwującego. Unikaj natomiast środków typu 3 w 1, które teoretycznie czyszczą i zabezpieczają skórę, ale w praktyce powoduje jedynie wsiąknięcie zanieczyszczeń w pory skóry.
Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę? Nałóż odrobinę piany na szczotkę, a następnie kolistymi ruchami wymyj niewielką powierzchnię fotela lub kanapy. Gdy zauważysz, że piana zrobiła się brunatna, zbierz ją ściereczką. Użyj białej, by dostrzec, czy nie zmywa się przy okazji farba, którą pokryta jest skóra. Gdy skóra będzie czysta, czyli miękka i matowa, zaaplikuj odrobinę mleczka konserwującego. Odżywka uelastyczni skórę i zabezpieczy ją przez zanieczyszczeniami.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik