Data publikacji:

Rodzaje kołnierzyków, czyli jakie są rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich?

Koszula to podstawowy element męskiej garderoby, a jednym z jej kluczowych elementów jest kołnierzyk. To właśnie on nadaje koszuli konkretnego stylu i powinien być dobierany ściśle do okazji. Na oficjalną galę, na biznesowe spotkanie czy na weekendową randkę – na każdą z tych okazji nada się całkiem inny rodzaj kołnierzyka w koszuli. Oto nasz krótki przegląd kołnierzyków w męskich koszulach.

koszula

Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich

Jakie spotkamy rodzaje kołnierzyków w koszulach? Jest ich naprawdę wiele, dlatego wypiszemy kilka znanych i popularnych. Tych bardziej klasycznych, które wypadałoby każdemu facetowi znać. Ich znajomość pozwoli nie tylko uniknąć odzieżowego faux-pas, ale i pokazać się jako osoba z gustem i klasą, potrafiąca ubrać się stosownie do okazji. Czasem warto zdecydować się na klasykę, a czasem postawić na coś bardziej odważnego.

Typy kołnierzyków w męskich koszulach

Można wyszczególnić wiele rodzajów kołnierzyków spotykanych w męskich koszulach. Różnią się kształtem, długością czy obecnością guzików. Mają też istotny wpływ na stopień formalności stroju, bo trzeba pamiętać, że nie każdy typ kołnierzyka nadaje się na każdą okazję.

Za najbardziej formalny uważany jest wingtip, widywany na wszelkiego rodzaju wieczornych uroczystościach i zakładany tylko w parze z muchą, zaś kent czy cuteway to najpopularniejsze rodzaje stosowane w ubiorze formalnym i biznesowym, ale często też wybierane na co dzień. Dwa ostatnie modele pozwalają też na swobodne zdjęcie krawata, a i tak nie stracą na jakości.

Wyłogi a rodzaje kołnierzyków

Czym się wyróżniają poszczególne różne rodzaje męskich kołnierzyków? Przede wszystkim kształtem i długością wyłogów. Wyłóg to po prostu końce kołnierzyka, czasem określane kolokwialnie jako rogi.

Oto nazwy i cechy charakterystyczne kilku najpopularniejszych rodzajów kołnierzyków w męskich koszulach.

    1. Wingtip

Kołnierzyk typu wingtip, zwany też popularnie łamanym. Jak już wspomniałem wyżej, charakteryzuje się najwyższym stopniem formalności. Ten kołnierzyk stosowany jest wyłącznie do muchy i tylko na uroczystości typu white tie/black tie. Koszulę z kołnierzykiem wingtip założymy więc na wszelkiego rodzaju wieczorne gale czy bale. Kołnierzyk posiada bardzo krótkie i zagięte rogi (wyłogi) i widać wyraźnie wszystkie elementy muchy.

    2. Kent

Kołnierzyk typu kent jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej widywanych. Idealnie nadaje się w zestawach wieczorowych i biznesowych, jak również z powodzeniem można go nosić codziennie. Pasuje też do niego każde wiązanie krawata. Ma średniej długości wyłogi, które można traktować jako początkowe odniesienie do innych rodzajów kołnierzyków. Koszula z kołnierzykiem typu kent, powinna być obowiązkowym elementem męskiej garderoby.

    3. Semi Cutaway (półwłoski)

Kołnierzyk półwłoski walczy o pozycję lidera z klasycznym kentem. Kołnierzyk ten posiada nieco większy kąt rozwarcia wyłogów, co daje bardzo ciekawy i efektowny wygląd. Doskonale pasuje do krawatów i podobnie jak u poprzednika, może być stosowany w zestawach biznesowych, wieczorowych czy codziennych. Wygląda bardzo elegancko i nowocześnie.
    4. Cuteway (włoski)

Nie jest to szczególnie popularny typ kołnierzyka w Polsce. Wyłogi są krótkie i rozstawione bardzo szeroko, przez co po założeniu krawata nie tylko widać cały węzeł, ale i paski wychodzące z samego węzła (w koszuli typu kent wyłogi skutecznie to zakrywają). Ten kołnierzyk jest bardzo stylowy i doskonale pasują do niego węzły typu four in hand lub Albert. Zobacz przykładowy model – OLYMP Level Five Koszula z kołnierzykiem typu cutaway.

    5. Klubowy

Kołnierzyk klubowy cechuje się zaokrąglonymi wyłogami i świetnie współgra z wąskim krawatem. Warto też zdecydować się na podłużne i smukłe wiązanie. Jest to typ kołnierzyka na casualowe okazje. Nie jest to bardzo popularny typ kołnierzyka, zakładany raczej przez koneserów dobrego wyglądu, dobrze obeznanych z kanonami męskiej elegancji.

    6. Button Down

Button Down, czyli pierwszy w zestawieniu rodzaj kołnierzyka z guzikami. Te znajdziemy na końcówkach wyłogów. Ten kołnierzyk nadaje się wyłącznie do zestawów casualowych i półsportowych. Całkowicie nie pasuje na spotkania wieczorowe, formalne czy biznesowe. Z założenia guziczki powinny być zawsze zapięte, choć nie jest to żadną spisaną regułą. Dobrym przykładem koszuli z tym kołnierzykiem jest model Lee Button Down Beyond Blue.

    7. Stójka (Band)

Stójka jest kołnierzykiem bez wyłogów, za to z jednym guzikiem umieszczonym centralnie. Jest to dość odważna propozycja, która świetnie radzi sobie zarówno z marynarką, jak i bez niej. Nadaje się wyłącznie na luźne i nieformalne spotkania czy imprezy. Dobrym wyborem na wieczorne wyjście do klubu będzie np. elegancka koszula męska błękitna ze stójką.
Nie ma wcale tego tak wiele, by przyswojenie kilku rodzajów kołnierzyków w męskich koszulach miało stanowić jakiś większy problem. W dzisiejszym świecie wygląd jest szalenie istotny, a staranny dobór garderoby potrafi wiele powiedzieć o drugiej osobie i jego podejściu. Znajomość tych podstawowych rodzajów kołnierzyków na pewno ułatwi życie i pozwoli też zabłysnąć wiedzą wśród znajomych.
Autor: Witek Wiśniewski