Data modyfikacji:

Kołnierzyk włoski, prosty czy amerykański? Rodzaje kołnierzyków koszulowych

Kołnierzyk jest jednym najważniejszych elementów definiujących charakter koszuli, a jego kształt powinien być dopasowany do twarzy. Sprawdź, czym różni się kołnierzyk włoski od prostego czy amerykańskiego!

Najczęściej spotykanym typem kołnierzyka jest Kent, czyli model ze standardowo rozstawionymi skrzydełkami. Pasuje on wszystkim mężczyznom, ale w szczególności tym o szczupłej i pociągłej twarzy.

Przeciwieństwem Kenta jest tzw. kołnierzyk włoski, którego skrzydełka są rozstawione szeroko, czasami tworząc prawie prostą linię. Taki krój  poszerza twarz i szyję, więc będzie dobry dla mężczyzn, który chcą optycznie powiększyć górę sylwetki. Na drugim biegunie znajduje się węższa wersja Kenta, czyli model wąski, wyglądający dobrze z niewielkimi węzłami.
Bardzo popularnym kołnierzykiem jest również model amerykański, znany jako button down, którego skrzydełka są przytwierdzone do koszuli za pomocą guzików.

Dziś swobodnie można go założyć na formalne lub biznesowe spotkanie, ale przez długi czas uchodził za zbyt mało elegancki na takie okazje. Nosząc koszulę z takim kołnierzem zawsze trzeba pamiętać, by skrzydełka były z nią spięte.
Na specjalne okazje można wypróbować wyjątkowo szykowny kołnierzyk łamany, pasujący do fraka czy surduta, a także model typu pin, z miejscem na szpilkę spinająca skrzydełka przy szyi. Alternatywą dla opisanych modeli jest stójka, do której nie zakłada się krawata.
O wyglądzie kołnierzyka decyduje również dobre dopasowanie. Mierząc koszulę zawsze trzeba zapinać ją pod samą szyję. Kołnierz ma prawidłowy obwód, jeśli po zapięciu między szyją a materiałem mieści się palec.

Podobne artykuły

czapka z daszkiem męska

Czapka z daszkiem męska. Jak nosić ją modnie?

2020-09-18
Choć kiedyś kojarzona była niemal wyłącznie ze stylem sportowym, dziś czapka z daszkiem męska przeżywa prawdziwy renesans, wkradając się do stylizacji w różnych klimatach. Co najważniejsze, ten element ubioru nie jest już zarezerwowany tylko dla nastolatków. Podpowiadamy, jak wybrać czapkę idealną i jak nosić ją z podniesioną głową.
buty na jesień męskie

Buty na jesień męskie. Trendy 2020

2020-09-16
Sprawdź, jakie rodzaje jesiennych butów będą modne w sezonie 2020/2021. Przedstawiamy buty na jesień męskie na 2020 rok.
Buty sportowe do garnituru

Buty sportowe do garnituru. Jak je nosić?

2020-09-07
Buty sportowe do garnituru? Dlaczego nie! Choć tradycjonaliści zapytaliby raczej: a dlaczego tak?! Łączenie stylów zawsze znajduje zagorzałych przeciwników i zwolenników. My podpowiadamy, ty decydujesz.
mokasyny do garnituru

Mokasyny do garnituru. Do czego nosić? Do jakich spodni? Stylizacje

2020-09-02
Mokasyny nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Znacznie częściej można je dostrzec na ulicach włoskich miast. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich rezygnować. Mokasyny i mylone z nimi loafersy mają w modzie męskiej zasłużone miejsce. Jakie mokasyny wybrać i jak stworzyć z nimi ciekawe stylizacje?
moda męska jesień

Moda męska jesień 2020. Sprawdź, co będzie trendy jesienią 2020

2020-08-31
Jak będzie wyglądała moda męska jesienią 2020? Sprawdź u nas, zanim ujrzysz to w sklepach!
garderoba kapsułowa

Garderoba kapsułowa, czyli minimalizm w szafie

2020-08-28
Jeśli czujesz, że masz zbyt dużo ubrań, najwyższa pora na zmiany. Wypróbuj garderobę kapsułową – zbiór zasad modowego minimalisty, które ułatwiają życie.