Data modyfikacji:

Ranking traktorków ogrodowych 2023. Jaka kosiarka traktorek jest najlepsza?

Posiadacie bardzo duży ogród i nie macie siły, żeby kosić trawę przy użyciu standardowej ręcznej kosiarki? Z pomocą mogą przyjść niezawodne traktorki ogrodowe, które znacząco ułatwią wam zadanie. Sprawdźcie, na co powinniście zwrócić uwagę, kupując taki sprzęt, oraz jakie są polecane modele. Zobaczcie nasz ranking traktorów ogrodowych 2023 roku.
Sprawdź również: Jak naciągnąć pasek napędu w kosiarce?
ranking traktorków ogrodowych

Najlepszy traktorek kosiarka – jak wybrać?

Oczywiście najłatwiej można byłoby wskazać, że najlepszy traktor ogrodowy to ten z najwyższej półki cenowej oraz z największą pojemnością silnika i największym koszem na trawę, ale nie do końca miałoby to sens. Przede wszystkim podczas kupowania tego typu sprzętu musicie dokładnie ustalić, jakie macie wobec niego oczekiwania. Na początek bardzo precyzyjnie wymierzcie swoje trawniki, żeby dobrać traktorek o parametrach adekwatnych do powierzchni waszego ogrodu. Dzięki temu może okazać się, że nie musicie wcale zbyt dużo inwestować w maszynę, której potencjału i tak byście nie wykorzystali.

Traktorki ogrodowe – najważniejsze cechy

Jeżeli planujecie kupić traktor ogrodowy, to koniecznie musicie zwrócić uwagę na następujące cechy:
 • Odpowiednia moc silnika w KM/kW
 • Pojemność silnika w cm³
 • Szerokość robocza koszenia trawy
 • Czy traktor posiada kosz na trawę
 • Pojemność kosza na trawę
 • Liczba stopni regulacji koszenia
 • Sposób mocowania kół, np. łożyska kulkowe, łożyska ślizgowe
 • Rodzaj regulacji wysokości koszenia, np. centralny, elektryczny
 • Ranking traktorków ogrodowych 2023

  W zestawieniu znajdziecie traktory kosiarki od różnych producentów, w różnych przedziałach cenowych oraz maszyny o konkretnych parametrach technicznych, jakich oczekujecie od tego typu sprzętu.

  Traktor ogrodowy do 6000 zł: HECHT 5161

  Propozycja firmy HECHT to solidny traktorek o stosunkowo małej mocy silnika 6,5 KM (4,8 kW). Jest to więc urządzenie przeznaczone do typowo przydomowych prac na średniej wielkości ogródku, a nie potężnych połaciach terenu. Model 5161 został wyposażony w górnozaworowy silnik spalinowy z łatwym i wygodnym rozruchem elektrycznym. Kosiarka posiada aż 4 biegi do przodu, ułatwiające kontrolowanie maszyny i wykonywanie lepszych manewrów. Sprzęt firmy HECHT oferuje także 61-centrymetrową szerokość koszenia, kosz na trawę o pojemności 150 l oraz centralną regulacje wysokości koszenia w zakresie od 35 mm do 75 mm.

  Ogrodowy traktor z koszem: STIGA Estate 384 M

  Model Estate 384 M to traktorek kosiarka z wyższej półki cenowej, co widać nie tylko po wyglądzie maszyny, ale także jej parametrach. Firma STIGA zastosowała mocny silnik spalinowy ST 350 o mocy 5,8 kW przy 2400 obrotach na minutę. Urządzenie może pochwalić się aż 5-stopniową manualną przekładnią biegów do przodu, umożliwiającą dostosowanie prędkości do własnych potrzeb. Ponadto sprzęt posiada odczepiany kosz na trawę o dużej pojemności aż 200 l. STIGA Estate 384 M ma 2 noże i agregat koszący na poziomie 84 cm, który w dodatku można ustawić na 7 różnych wysokości koszenia trawy.

  Traktorek kosiarka do 7000 zł: MTD Optima Minirider 76 RDE

  Urządzenie firmy MTD imponuje potężnym jednocylindrowym silnikiem marki ThorX o mocy 13,5 KM i pojemności 382 cm³. Producent zastosował w swoim sprzęcie 6-biegową przekładnię manualną (5 do przodu, 1 do tyłu), a także agregat tnący o maksymalnej szerokości koszenia 76 cm, oparty na 1 nożu. Użytkownicy mogą wybrać wysokość koszenia spośród 5 pozycji – od 38 mm do aż 95 mm. Kosiarka Optima Minirider 76 RDE otrzymała ponadto duży parciany kosz na ścinki o pojemności 150 l, który można opróżniać z pozycji siedziska za pomocą uchwytu przytwierdzonego do ramy kosza.

  Traktorek z dużą liczbą stopni regulacji koszenia: Cub Cadet XT1

  Jeśli musicie kosić bardzo duże powierzchnie, to sprzęt Cub będzie właśnie dla was – kosiarka jest w stanie poradzić sobie nawet z 6000 m2. Oczywiście do porządnego ogarnięcia takiego terenu potrzebne są bardzo dobre parametry, a model Cadet XT1 z pewnością może się takimi pochwalić. Urządzenie jest w stanie kosić powierzchnię o szerokości 106 cm, a do tego oferuje aż 12-poziomową regulację wysokości cięcia – najniższy punkt jest na 25 mm, natomiast najwyższy na 100 mm. Maszyna posiada silnik o mocy 18 KM, który we współpracy z 2 nożami zapewnia bardzo szybką pracę i ogromną precyzję koszenia. Dużą zaletą Cub Cadet XT1 jest także pojemny, 320-litrowy kosz na trawę.

  Spalinowy traktor do 10 000 zł: Daewoo DWR 620

  Producent zapewnia, że jego traktorek idealnie nadaje się do pielęgnacji trawnika o powierzchni od 10 arów do 50 arów, a do tego sprzęt doskonale radzi sobie na pochyłościach i nierównych terenach na działce. Model DWR 620 co prawda nie posiada bardzo mocnego silnika (5,7 KM), ale za to ma dużą pojemność skokową na poziomie 224 cm3 i elektryczny rozruch. Urządzenie Daweoo jest w stanie jednocześnie kosić trawę na szerokości 62 cm, a do tego umożliwia regulację wysokości od 30 mm do maksymalnie 90 mm. Producent podpiął do traktorka kosz na trawę o pojemności 130 l.

  Traktorek ogrodowy z dużą pojemnością silnika: Cub Cadet XT2

  Jeżeli wasze oczekiwania co do traktora ogrodowego są bardzo duże, a do tego budżet nie gra roli, to obowiązkowo powinniście zainteresować się modelem Cadet XT2. Firma Cub zastosowała niesamowicie wydajny dwucylindrowy silnik V-Twin o pojemności 726 cm3 i mocy 21,5 KM, za który odpowiada Kawasaki – przekłada się to na 13,4 kW mocy znamionowej. Maszyna pobiera benzynę bezołowiową i do zbiornika zmieści się jej trochę ponad 11 l. Cadet XT2 posiada wbudowany tempomat, dzięki czemu nie musicie przez cały czas kontrolować prędkości. Szerokość koszenia w tym sprzęcie Cuba wynosi 106 cm, a do tego urządzenie posiada aż 12 pozycji wysokości cięcia – od 25 mm do 100 mm.

  Traktor ogrodowy do 20 000 zł: STIGA Tornado 7108 W

  Kolejny w tym rankingu traktor ogrodowy, który powstał z myślą o bardziej wymagających użytkownikach. Oczywiście mocne parametry przekładają się na znacznie wyższą cenę, ale w tym przypadku zdecydowanie warto się wykosztować. W końcu w Tornado 7108 W znajdziecie specjalnie dostosowany dwucylindrowy silnik V-Twin o dużej wydajności (moc 12,1 kW, pojemność: 635 cm3) i bardzo dobrej oszczędności paliwa. Producent zastosował także przekładnię hydrostatyczną, która umożliwia ciągłą kontrole prędkości, bez obowiązku ręcznej zmiany biegów.

  Popularny traktor ogrodowy: HECHT 5169

  Na koniec zostawiłem ciekawy traktor do koszenia trawy, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl. Urządzenie firmy HECHT posiada silnik spalinowy OHV o maksymalnej mocy 7 KM i pojemności 224 cm3, kilkustopniową regulację wysokości koszenia trawy na poziomie 35–75 mm oraz aż 224-litrowy kosz na ścinki. Producent podaje, że szerokość koszenia w modelu 5169 wynosi prawie 70 cm.
  Zdjęcie: Envato Elements