Pomimo kampanii społecznościowych i wyklejania wnętrz pojazdów MPK materiałami informacyjnymi dot. prawidłowego zachowania podczas podróży, w środkach komunikacji masowej panują złe przyzwyczajenia i nawyki. Pasażerowie zdają się być głusi na apele władz i otaczających ich osób.
Miewaliście zapewne nie raz ochotę wyrzucić nieprzyjemnego sąsiada na najbliższym przystanku, prawda? A ile razu powrót do domu zmęczył was bardziej niż najcięższy dzień w pracy!
No cóż, każdy ma prawo skorzystać z komunikacji miejskiej - musimy szanować prawa swoje i swoich współpasażerów.
Dlatego też przygotowaliśmy listę kilku podstawowych zasad savoi-vivre'u obowiązujących w pojazdach komunikacji miejskiej.
1. Podstawowa zasada: skasuj bilet
Jeżdżę na gapę, uciekłem kanarowi, wymigałem się od mandatu. Za co mam płacić: za ten ścisk, smród, spóźniony autobus, a może za przyjemność przejechania jednego przystanku? Koniec cwaniaczku! Kombinatorstwo w tym wypadku to żaden zaszczyt! Zakup i skasowanie biletu to obowiązek każdego pasażera. Nie płacąc za bilet, dokonujesz kradzieży. Nie wchodzisz do sklepu i nie wnosisz towaru bez płacenia. Nie jeździsz autobusami międzymiastowymi za darmo. Pamiętaj, że płacisz za czyjąś pracę.
2. Najpierw wysiadający, potem wsiadający
Gdy nasz autobus zatrzymuje się na przystanku, powinniśmy najpierw
przepuścić osoby wysiadające
. Pozwólmy im spokojnie i komfortowo opuścić pojazd. Nie zastawiaj wejścia, nie pchaj się też do wsiadania. Autobus nie odjedzie, dopóki nie zabierze wszystkich osób stojących na przystanku. To, że wsiądziesz szybciej od innych, nie oznacza, że szybciej odjedziecie.
Będąc w środku, pamiętaj, żeby
ułatwić wysiadanie innym
- jeśli zajdzie taka potrzeba, wyjdź na chwilę z autobusu, żeby przepuścić osobę opuszczającą pojazd.
Ważne: po wejściu do pojazdu przejdź wgłąb i zajmij wolne miejsce tak, aby nie utrudniać kolejnym pasażerom wsiadania i podróżowania. Nie stawaj zaraz przy wejściu, nie rozpychaj się - inni też chcą dojechać do celu.
Wrocławscy studenci PWST wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji we Wrocławiu przygotowali kampanię humorystycznych filmików edukacyjnych, w których prezentują, jak zachować się w środkach komunikacji miejskiej.