Savoir-vivre: zasady wręczania kwiatów

Etykieta florystyczna to bardzo skomplikowany i rozbudowany temat. Bardzo łatwo o faux pas. W ciągu roku wypada wiele okazji, na które będziesz chciał/musiał podarować bukiet. W dzisiejszym odcinku serii opowiemy o podstawowych zasadach wręczania kwiatów, dzięki którym unikniesz popełnienia kardynalnych błędów.

1. Nieparzyście 
Nie należy wręczać wiązanek z parzystą ilością kwiatów. Możesz podarować jeden kwiat (symbolicznie) lub bukiet z nieparzystą liczbą roślin. Wyjątek stanowią naprawdę duże bukiety (np. 100 róż) - wtedy nie musisz aż tak bardzo przywiązywać do tego wagi. 

2. Kwiaty tylko cięte
 
W ostatnim czasie bardzo modnym stał się rytuał wręczania storczyków. Kwiat jest niewątpliwie bardzo ładny, a sprezentowany w ciekawej osłonce robi niezłe wrażenie. Może się on okazać dość nietrafionym prezentem. Po pierwsze, kwiat niekoniecznie będzie pasować do wystroju mieszkania obdarowywanej osoby. Po wtóre, nie każdy chciałby przyjąć na siebie dodatkowy obowiązek. Jeśli nie idziesz na przyjęcie do posiadaczki największej domowej oranżerii, to wybieraj kwiaty cięte. 

3. Jeden czy kilka?
 
Jeden kwiat ma wymiar symboliczny. Możesz podarować go dziewczynie na pierwszej randce lub koleżankom z open space'u (po jednym dla każdej). Nie wypada jednak podarować pojedynczej róży gospodyni przyjęcia, kobiecie dojrzałej czy stojącej wyżej w hierarchii. 

4. Jak wręczać kwiaty?
 
Bukiet należy rozpakować z folii lub papieru, w który opakowała go pani z kwiaciarni. Wiązankę wręczamy po przekroczeniu progu (gdy wchodzisz do cudzego domu, musisz najpierw ściągnąć okrycie wierzchnie). Kwiaty podaje się kielichami do góry. 

5. Kto komu wręcza?
 
Gdy wybierasz się na przyjęcie ze swoją partnerką, to Ty wręczasz bukiet gospodyni. Zasada mówi, że to mężczyzna wręcza kobiecie kwiaty. Jeśli przygotowaliście jeszcze jakiś prezent, to powinniście się podzielić: Ty zajmiesz się wiązanką, ona - prezezentem. Podstawowe schematy wręczania kwiatów: mężczyzna kobiecie, kobieta kobiecie, mężczyzn mężczyźnie (w stosownych okolicznościach). 

6. Kobieta chce podarować mi kwiaty - jak się zachować?
 
Nie jest to modelowa sytuacja, ale czasy się dawno zmieniły i mamy równouprawnienie. Zasadniczo nie powinno dochodzić do takich sytuacji, ale od każdej reguły jest wyjątek. Jeśli kobieta chce wręczyć Ci kwiaty, to znak, że wyraża wdzięczność za pomoc lub upoważniają ją do tego okoliczności. Przyjmij kwiaty i grzecznie podziękuj. Taki prezent to żadna ujma. 

7. Mowa kwiatów
 
W XIX wieku popularnością cieszyła się tzw. mowa kwiatów. Symboliczne znaczenie miały gatunki oraz kolory. Dziś mało kto przywiązuje do tego wagę, ale w obiegu wciąż obowiązuje kilka znaczeń. Żółte kwiaty to zazdrość - nie dawaj ich kobiecie. Czerwona róża oznacza miłość - te kwiaty zarezerwowane są dla ukochanej. Chryzantemy i kalie oznaczają śmierć - pod żadnym pozorem nie wolno dawać ich żywym!