Data publikacji:

Jakie spodnie na rower męskie wybrać?

Spodenki rowerowe męskie krótkie eksponują dobrze umięśnioną łydkę. W końcu to coś, o co w jeździe na rowerze chodzi! Czy spodenki rowerowe męskie z wkładką żelową przydadzą się początkującemu rowerzyście, bo – wiadomo – są obowiązkowe dla zaawansowanych kolarzy. Jakie spodnie na rower męskie wybrać, by czuć się komfortowo, sportowo i męsko?

Luźne czy obcisłe? Jakie są dobre spodnie na rower męskie?

Jeśli nie chcesz się „obciskać” z jakichkolwiek powodów, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – na rynku jest dość duży wybór spodni kolarskich męskich w fasonie luźnym. Weź jednak pod uwagę to, że modele luźnych długich spodni rowerowych najczęściej są pozbawione wkładki. Aby dłuższa jazda rowerem była komfortowa, to i tak musisz pod spodnie długie założyć krótkie kolarskie spodenki lub specjalną bieliznę z wkładką.
Panowie, którzy są zainteresowani jazdą ścieżkową, wybierają produkty z segmentu enduro i all-mountain. Pozostałym polecamy jednak „wbicie się” w spodnie obcisłe, niezależnie od pory roku.
Jakie korzyści dają obcisłe spodnie rowerowe męskie? Nie krępują ruchów. Są elastyczne. Zapewniają wysoki komfort podczas jazdy. Co jeszcze? Uniemożliwiają zahaczenie o siodełko oraz wkręcenie się w łańcuch. Nie podwiewają, więc nie wpuszczają zimna do środka w chłodny dzień.
Spodenki na rower męskie dopasuj tak, aby jak najlepiej przylegały do ciała, ale nie opinały cię zbytnio.

Zaawansowanym rowerzystom polecamy długie spodnie na szelkach

I krótkie też na szelkach. Szelki bez szwów są na ramionach całkowicie gładkie, bez jednego szwu, dlatego nie uciskają kolarza. Takie spodnie są też dobre dla panów z większym brzuchem. Dlaczego? Bo ciało nie będzie bezładnie wisiało (i trzęsło się) nad gumką, gdzieś pomiędzy koszulką rowerową a kolanami :)
Choć spodnie rowerowe bez szelek kuszą… ceną. Są tańsze. Ale też mniej wygodne i mniej aerodynamiczne. Są również mniej stabilnie i mniej pewnie trzymają się na swoim miejscu oraz gorzej chronią przed chłodem lędźwiowy odcinek kręgosłupa. A my znów o zimnej jesieni…
Jakie jeszcze zalety mają spodenki męskie na rower z szelkami? Nie opinają w pasie podczas zgięcia, a spodenki męskie na rower bez szelek potrafią bezlitośnie wpijać się w brzuch podczas jazdy… i skutecznie sprawiać, że czujesz się mniej komfortowo na drodze. Wtedy myślisz, by jak najszybciej znaleźć się w domu, bo niewygodnie… a przygoda przecież może poczekać. Tylko po co? Wybierz spodenki rowerowe z wkładką żelową męskie z szelkami i swoją moc wciśnij w pedał!
Czyli odwieczny dylemat „z szelkami czy bez” mamy rozstrzygnięty :)

Spodenki męskie z wkładką żelową czy bez?

Spodnie rowerowe bez wkładki mają tę zaletę, że są bardziej uniwersalnym ubraniem w garderobie. To chyba jednak ich jedyna zaleta, bo spodenki na rower z wkładką żelową męskie to wyjście na przeciw twoim pośladkom i kościom. Wszelkim bólom, obtarciom i niedogodnościom, które pojawiają się w najtrudniejszych momentach na trasie. Uwierz nam – spodenki rowerowe z wkładką żelową męskie pomogą ci zajechać dalej, szybciej i… planować wycieczkę na kolejny dzień. Producenci stosują zaawansowane technologie, by spodnie rowerowe męskie były jak najbardziej komfortowe. Wkładają w nie różne pianki, gąbki i inne materiały, a najdroższe i mocno zaawansowane modele mają też wkładkę żelową.

Ocieplane spodnie na rower męskie – z nimi zrobisz trening nawet w ostry mróz!

Jakie spodnie na rower męskie wybrać, by było ci ciepło, nawet gdy zawiewa arktyczny wiatr, a mróz trzaska pod kołem? Ocieplane. Wybierz wtedy mocno ocieplone spodnie z materiału o wysokiej gramaturze i z wewnętrznym ociepleniem. Tylko one sprawdzą się na największe mrozy. Szukaj wtedy modeli z przednimi partiami z softshellu, podwójnymi warstwami materiału oraz z membraną na kolanach i w okolicach części intymnych.
Spodnie męskie na rower o średniej gramaturze oraz ze zwiększonym ociepleniem sprawdzą się na wiosnę, jesień oraz lekką zimę.
Spodnie rowerowe męskie lekko ocieplane polecamy na sporo mniejszy chłód i tylko bardzo aktywnym rowerzystom, którzy mocno rozkręcają nogi podczas kręcenia pedałami.

Jakie opcje dodatkowe mogą mieć spodenki kolarskie męskie?

Czy warto mieć spodnie z bajerem, czy lepiej ograniczyć się do wersji standardowych? Wszystko zależy od twoich potrzeb, przyzwyczajeń i preferencji. Niemniej jednak wszystkie opcje dodatkowe, które prezentują dobre spodnie męskie na rower, to skarb dla kolarza, który potrzebuje szybkich, sprawdzonych i komfortowych rozwiązań. A należą do nich:
  • zamek przy nogawkach długich spodni – sprawia, że spodnie są dopasowane, a łatwiej się je zakłada i zdejmuje. Jaka jeszcze płynie korzyść z tego, że twoje długie spodnie rowerowe męskie mają suwak wszyty w nogawki? W razie nagłego ocieplenia temperatury rozsuwasz go i podwijasz nieco spodnie, a ciepłe powietrze delikatnie muska twą nagą łydkę,
  • odblaskowe wstawki z każdej strony – nie po to, byś wyglądał jak choinka, tylko po to, by znacząco podnieść bezpieczeństwo jazdy w ruchu drogowym, zwłaszcza po zmroku lub przed wschodem słońca,
  • płaskie szwy w spodniach rowerowych męskich – to minimalizacja możliwości powstania obtarć na skórze nawet podczas bardzo intensywnej jazdy,
  • dodatkowa kieszonka na odcinku lędźwiowym – z nią schowasz małe rzeczy, aby uniknąć ich zgubienia. Opcja dostępna w niewielu rodzajach spodni rowerowych, bo częściej kieszeń ta jest umieszczana przez producentów odzieży kolarskiej na koszulkach rowerowych, bluzach i kurtkach kolarskich.
Zdjęcie: Envato/ sportpoint74
 
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.