Data publikacji:

Strój biznesowy męski: dress code w biurze

To, co masz na sobie, wiele o tobie mówi. Ma to szczególnie ważne znaczenie w biznesie – odpowiedni strój sprawi, że w oczach współpracowników i pracodawców będziesz prezentować się poważnie i profesjonalnie. Sprawdź, jak skomponować strój biznesowy męski zgodnie z niepisanymi zasadami dress code’u. Czy biznesmen musi mieć czarny garnitur i białą koszulę?

stroj biznesowy meski

Moc stroju biznesowego

W wielu miejscach stopniowo odchodzi się od narzucania pracownikom stylu ubierania, stawiając na swobodę i możliwość wyrażania siebie poprzez strój. Choć taką zmianę niewątpliwie trzeba uznać za pozytywną, zasada „jak cię widzą, tak cię piszą” pozostaje wciąż aktualna. W sytuacjach, w których należy prezentować się w sposób profesjonalny, odpowiedni ubiór może sporo wnieść do wizerunku. A dobre wrażenie można zrobić tylko raz.

Ubiór nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie i zachowanie. Nietrudno się domyślić, że w świetnej stylizacji mężczyzna będzie czuł się bardziej pewny siebie, co przyniesie mu profity podczas wykonywania zawodowych obowiązków.

Jeśli często odbywasz ważne biznesowe spotkania, a od twojej prezencji zależy naprawdę wiele, koniecznie dowiedz się, jak stworzyć strój biznesowy męski, który pozytywnie wpłynie na odbiór twojej osoby. Podpowiemy z góry, że nie chodzi wyłącznie o klasyczny garnitur.

Dress code biznesowy męski

To, jak powinieneś ubierać się do pracy, wiele zależy od polityki samej firmy. Jak wspomnieliśmy, coraz więcej przedsiębiorstw zaprzestaje dyktowania podwładnym, jaką odzież powinni nosić. W wielu korporacjach krótkie spodenki, japonki czy kwiecista koszula nikogo już nie szokują.

Niemniej jednak, w równie wielu firmach poważny i profesjonalny wizerunek wciąż pozostaje w cenie. Nie stoją za tym wyłącznie dogmaty, lecz także względy praktyczne. Podczas piekielnie ważnej rozmowy o interesach, uwagę kontrahenta powinny zwracać twoje słowa, a nie T-shirt z ulubionym superbohaterem.

Nie myśl jednak, że dress code biznesowy musi być nudny i przewidywalny. Jest wręcz przeciwnie – moda wprowadza zmiany także w office’ach. Możesz śmiało z niej korzystać, ubierając się stylowo, a zarazem fachowo.

Strój biznesowy męski – inspiracje

Szukasz swojego stylu, który mógłby towarzyszyć ci w codziennych obowiązkach zawodowych? Sprawdź propozycje stylizacji i uzupełnij swoją szafę.

Garnitur męski – klasyka dress code’u w biurze

Zacznijmy od najwyższego poziomu formalności, a więc męskiego garnituru. To propozycja dla mężczyzn, dla których wygląd profesjonalisty jest najwyższym priorytetem. Dobrze skrojony garnitur w połączeniu z dopasowaną, białą koszulą oraz krawatem szybko nadaje wygląd znającego się na rzeczy biznesmena.

W formalnym savoir -vivre, na najwyższym szczeblu formalności stoją garnitury czarne i granatowe. Jak jednak wiesz, w ostatnich latach moda biznesowa staje się bardziej liberalna, dlatego nie bój się szarości, jak również subtelnych wzorów. Garnitur w delikatną kratę prezentuje się niemniej elegancko, jednak pozwoli ci wyróżnić się z korporacyjnego tłumu.

Garnitur z golfem – biznesowy strój na chłodne pory

Hitem zeszłorocznej jesieni oraz zimy były garnitury łączone nie z koszulami, a dopasowanymi golfami. To zestawienie eleganckie, a zarazem praktyczne – w golfie jest po prostu cieplej! Na dodatek dobry, czarny golf eliminuje konieczność dopasowywania krawata i poszetki. Taki biznesowy zestaw skompletujesz w zaledwie kilka minut.

Business casual, czyli wygodna elegancja

To, z czym w niemal wszystkich biurach dziś można spotkać się najczęściej, to śmiałe łączenie dress code’u biznesowego ze swobodą. Współczesny biznesmen może nosić kraciastą marynarkę, połączoną z niekoniecznie białą koszulą oraz chinosami. Po wyjściu z biura, taki zestaw świetnie sprawdzi się na randce czy obiedzie ze znajomymi.

Kolor w biznesie

Jednokolorowe stylizacje królują nie tylko w modzie casualowej. Coraz chętniej stosowane są również w miejscach pracy. Garnitur z kamizelką i koszulą w jednej tonacji z całą pewnością wyróżni cię z tłumu, nie ujmując profesjonalnemu wizerunkowi. Nie bój się barw innych, niż te powszechnie uznane za biznesowe. Co powiesz na bordo?

Buty i dodatki w męskim stroju biznesowym

Każdy elegancki mężczyzna powinien posiadać jedną parę czarnych, skórzanych półbutów, które będą pasowały do większości strojów biznesowych. Takie buty założysz zarówno do maksymalnie formalnego garnituru, jak i swobodnych spodni chino.

Biznesmen podążający za trendami powinien mieć w zanadrzu również nieco mniej poważne obuwie, takie jak mokasyny oraz oksfordy. Te modele butów wciąż emanują elegancją, a mimo to na pewno nie można uznać ich za nudne elementy biurowego stroju.

Wielu mężczyzn, kompletując strój do pracy, głowi się nad kwestią krawata, muszki i poszetki. Zakładać czy nie? Wiele zależy od klimatu panującego w miejscu zatrudnienia, jednak coraz częściej można zauważyć całkowitą rezygnację z tych dodatków. Niemniej jednak warto pamiętać, że owe detale dla wizerunku biznesmena są jak wisienki na torcie. Warto mieć w szafie choć kilka sztuk!

Nudną, czarną teczkę warto zamienić na skórzaną torbę w kolorze brązowym. Zmieścisz w niej służbowego laptopa, ważne drobiazgi i dokumenty.

Strój biznesowy męski – nie bój się zmian!

Współczesny biznesmen to niekoniecznie pan w czarnym garniturze z teczką. Moda śmiało wkracza do biur, pozwalając na modyfikacje oficjalnych strojów i śmielsze wyrażanie siebie. Nie obawiaj się eksperymentów w biurowym dress codzie!

Autor: Joanna Stanuch