Data publikacji:

Męski styl vitntage, czyli jaki nosić męski styl vintage?

Lubisz czasem wyglądać jak Humphrey Bogart w tweedowym garniturze, a innym razem jak Jack Sparrow z dredami i chustą na głowie? A może podobają ci się nawiązania do Dzikiego Zachodu lub rockowe, obcisłe spodnie w stylówkach Micka Jaggera? Męski styl vintage kocha nawiązania retro i daje wiele możliwości. Oto jego najbardziej charakterystyczne elementy.
Męski styl vitntage, czyli jaki nosić męski styl vintage?
Styl vintage uwielbia odniesienia do historii, barwnych postaci – prawdziwych i tych fikcyjnych, znanych z filmów. Ceni solidne i trwałe rozwiązania – trwałe, bo dodatki i ubrania w stylu vintage są często oryginalne i pochodzące sprzed wielu lat. W naszych czasach trend vintage jest coraz bardziej popularny – ubrania w stylu vintage mają nawet wielkie sieciówki z męską odzieżą – Bershka, Pull&Bear, Zara.

Styl vintage powraca do lat 80. i 90.

Na uwagę zasługuje obecnie szczególnie powrót do lat 80. i 90. Sztandarowym nawiązaniem do tamtych lat są szalenie popularnych spodnie damskie mom jeans z wysokim stanem i zwężającymi się ku dołowi nogawkami, a ich męskim odpowiednikiem są męskie dad jeans – również noszone wysoko, ale z luźnym krokiem i wąskimi na dole nogawkami. I choć to krój dodający lat, poszerzający i niezbyt korzystny dla sylwetki, to spodnie te wyjątkowo dobrze się sprzedają. Do obiegu wróciły także męskie kurtki bejsbolowe – z rękawami w innym kolorze niż przód i tył, z nazwami drużyn lub miast na plecach. Powrót do lat 80. widać także w sweterkach preppy – z dekoltami w serek, a także modele rozpinane z kolorowymi paskami na rękawach. W damskich stylizacjach vintage nawiązujących do tych lat widać też brokat, złoto i generalnie lśniące akcenty. Męski styl vintage ma za to dodatki neonowe – skarpety, czapki albo wyraziste wstawki w ortalionowych kurtkach.

Skórzana torba listonoszka lub plecak

Styl vintage wprost uwielbia skórzane, lekko znoszone przedmioty i dodatki – paski, buty, torby i plecaki. Nie pogardzi też skórzaną kamizelką i czapką pilotką, a także rękawiczkami. Dodatki, które się nie starzeją mimo upływu czasu, są bardzo pożądane w stylu vintage. Dobrej jakości męska torba skórzana dodana do zwyczajnej stylizacji złożonej z czarnego golfu, marynarki i jeansów oraz skórzanych pantofli z frędzlami może sprawić, że wygląd nabierze jeszcze bardziej profesjonalnego i solidnego charakteru.

Militarny styl vintage

Trendy nawiązujące do ubrań militarnych ciągle mają swoich zwolenników. I choć zdecydowana większość projektantów w niespokojnych czasach, w których ciągle gdzieś toczy się wojna, odcina się od projektów nawiązujących do ubrań żołnierzy, to niektórzy wciąż poszukują takich ubrań. Słynna zielona kurtka polowa inspirowana legendarnym amerykańskim modelem M65, pochodzącym z 1966 roku, lubiana jest do dziś. Jej popularność ma korzenie filmowe – występowali w niej m.in. Robert De Niro w „Taksówkarzu” czy Sylwester Stallone w „Rambo”. To kurtka z dużą ilością kieszeni, a szczególnie charakterystyczne są te kwadratowe na piersiach. Tę prostą i surową w wyglądzie kurtkę można nosić w wielu stylizacjach np. z biała koszula i kamizelką oraz jeansami lub z czarnym T-shirtem i spodniami dresowymi. Na rynku można znaleźć oryginalne kurtki M65 pochodzące z magazynów wojskowych, jak też te szyte na wzór M65. Te pierwsze będą oczywiście solidniejsze i bardziej surowe, niż te powstające współcześnie, które szyje się nie tylko z zielonych tkanin.

T-shirt w stylu vintage

Chcesz mieć koszulkę w stylu vintage? Poszukaj tej ulubionej, z czasów studenckich, najbardziej spranej i lekko wystrzępionej przy dekolcie – właśnie tak wyglądają T-shirty w stylu vintage. Mają nadruki nawiązujące do lat 70., np. do słynnych w erze dzieci kwiatów zespołów czy artystów i artystek – Janis Joplin, Led Zeppelin, Jimi Hendrix czy The Doors. Popularnym motywem są też nadruki reklamowe z dawnych lat, nazwy chipsów, napojów czy słodyczy. Oczywiście bohaterowie kreskówek z dzieciństwa również będą retro nawiązaniem do stylu vintage.

Styk męski vintage z szelkami i czapką oprychówką

Ten dodatek jest wyjątkowo charakterystyczny dla stylu vintage – chodzi o szelki. Maja one obecnie nie tylko praktyczną funkcję utrzymywania spodni na miejscu, ale są po prostu oryginalną ozdobą. Noszone do T-shirtów czy eleganckich koszul dodają wyglądowi nieco podwórkowego i chłopięcego szyku. A połączone z czapką oprychówką tworzą wyjątkowo alternatywną parę. Szelki można kupić w zestawach z gustowną muszką. Zaś czapkę oprychówkę nosili bohaterowie serialu „Peeky Blinders”, popularna była w dwudziestoleciu międzywojennym, co jakiś czas powraca do mody męskiej. Lubią ją szczególnie mężczyźni ubierający się w stylu alternatywnym, chadzający na koncerty punk – wystarczy wybrać się do klubu na takie wydarzenie muzyczne, by zobaczyć, że ponad połowa mężczyzn nosi miękkie czapki z krótkim daszkiem, na którym opiera się tkanina czapki. To ciekawy i bardzo praktyczny model, bo doskonale maskuje zakola na czole, a nawet łysinę. Spełnia też funkcję ocieplającą w dużo większym stopniu niż klasyczna czapka bejsbolowa.
Zdjęcie: Envato/ Yuriy Bogdanov
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.