Data publikacji:

Ćwiczenia na szybkie odchudzanie. Sposoby, aby zrzucić kilka kilogramów

Spalanie tkanki tłuszczowej to nie sprint, a raczej maraton. Zbyt duży pośpiech nie jest wskazany. Mimo to istnieją niezawodne sposoby, by szybko spalić dużą liczbę kalorii i pozbyć się zbędnego bagażu. Podpowiadamy, jak szybko i mądrze zrzucić kilka kilogramów.

Szybkie odchudzanie na specjalne okazje – czy ma sens?

Częstym powodem nagłego odchudzania jest ważna okazja, na której chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony, np. wesele, ślub, bal sylwestrowy czy wyjazd na wakacje. Niestety, w okresie kilku tygodniu nie da się spalić zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Przyjmuje się, że bezpieczne tempo odchudzania to ok. 0,5 kg do 1 kg tygodniowo, w zależności od wagi wyjściowej. Taki proces wymaga ujemnego bilansu kalorycznego na odpowiednim poziomie, by z jednej strony tracić na wadze, a z drugiej – nie zniszczyć tkanki mięśniowej. Celem jest zachęcenie organizmu do lipolizy, czyli czerpania energii z tkanki tłuszczowej.
Da się jednak w okresie kilku tygodni, a nawet kilku dni, sporo stracić na wadze. W ciągu kilku dni możesz zrzucić nawet kilka kilogramów. Nie będzie to oczywiście waga tkanki tłuszczowej. Szybkie odchudzanie na specjalną okazję to pozbywanie się nadmiaru wody, treści zalegających w jelitach, glikogenu mięśniowego i odrobiny tłuszczu. Z tak drastycznych środków korzystają m.in. kulturyści przed zawodami czy bokserzy przed oficjalnym ważeniem. Ma to jednak negatywne skutki dla zdrowia i może być przyczyną problemów hormonalnych.

Diety pozwalające bardzo szybko schudnąć (uwaga, mogą być groźne dla zdrowia)

  • dieta niskokaloryczna 1000 kcal,
  • dieta białkowa Dukana,
  • dieta Cambridge,
  • dieta kapuściana,
  • dieta kopenhaska
Pamiętaj też, że szybkie odchudzanie bez efektu jojo nie jest możliwe. Nawet jeśli uda ci się zrzucić kilka kilogramów przed wakacyjnym urlopem, organizm i tak powróci do wcześniejszej wagi. Kluczem do skutecznego odchudzania jest niewielkie obcięcie kalorii oraz stopniowa utrata tkanki tłuszczowej. Wiąże się raczej ze zmianą stylu życia, a nie magiczną dietą, którą można zastosować w ciągu miesiąca.

Ćwiczenia na szybkie odchudzanie

Zamiast groźnych dla zdrowia diety-cud proponujemy ciekawą i satysfakcjonującą aktywność fizyczną. Zamiast korzystać z niskokalorycznych, niedoborowych jadłospisów po prostu zwiększ zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki ćwiczeniom fizycznym nie tylko spalisz sporo kalorii, ale przy okazji poprawisz kondycję, popracujesz nad mobilnością i wyrzeźbisz sylwetkę. Jakie ćwiczenia na szybkie odchudzanie warto wprowadzić do planu tygodnia?
  • Spacer – zamień komunikację miejską na spacer po mieście, windę na schody, a samochód na rower. Codzienna aktywność fizyczna to nie tylko trening. Przede wszystkim musisz zadbać o zwykły ruch, jakiego nie zastąpisz siłownią lub sesjami na orbitreku.
  • Intensywne interwały – co powiesz na ćwiczenia, które odchudzają nie tylko w trakcie wykonywania treningu, ale i długo po nim? Dzieje się tak dzięki długowi tlenowemu, jaki zaciągasz w trakcie treningu anaerobowego. Interwały to ćwiczenia wykorzystujące okresy maksymalnego i umiarkowanego wysiłku, np. 30 sekund  sprintu i minuta truchtu.
  • Tabata – do wykonania solidnego treningu na szybkie odchudzanie nie potrzebuje żadnego sprzętu. Co więcej, możesz go wykonać nawet we własnymi mieszkania. Tabata to w gruncie rzeczy również trening interwałowy, ale wykorzystuje bardziej stacjonarne ćwiczenia: brzuszki, pompki, pajacyki, przysiady czy wyskoki.
  • Squash – sposobem na szybkie odchudzanie może być także intensywny sport. Najlepiej taki, w którym nie da się oszukiwać i jedynie pozorować wysiłku. Po godzinie gry w squasha spalisz kilkaset kilokalorii i z trudem zaczerpniesz powietrze. Dobrze sprawdzi się też tenis, crossfit, spinning czy jogging. 
Pamiętaj także o uniwersalnych sposobach na przyspieszenie odchudzania, tj. piciu dużej ilości wody, dodawaniu ostrych przypraw do pożywienia i jedzeniu dużej ilości warzyw. Jeśli dasz sobie czas, skonstruujesz zbilansowaną i zdrową dietę, a do tego dołączysz aktywność fizyczną, efekty odchudzania utrzymają się na długo. 

Autor: Szymon Sonik