Data publikacji:

Garnitur dla świadka, czyli jak powinien ubrać się świadek na ślub?

Bycie świadkiem na ślubie to bardzo ważna rola, która umożliwia towarzyszenie bliskiej osobie w czasie jednego z ważniejszych dni w życiu. Oprócz świetnej zabawy generuje jednak także pewne problemy. Jednym z nich jest dobór odpowiedniego garnituru dla świadka. Ogólna zasada mówi, że nie powinno się przesadzać z nazbyt wystawnym ubiorem, żeby nie przyćmiewać pary młodej. Czy to prawda? Dowiedz się, jak powinien wyglądać idealny garnitur dla świadka.
garnitur dla świadka

Charakter uroczystości oraz stosunki z parą młodą

Swój strój trzeba dopasować przede wszystkim do charakteru uroczystości. Inaczej ubierzemy się na ślub cywilny, a nieco inaczej na kościelny. Istotne jest także miejsce organizacji przyjęcia weselnego – historyczny dworek lub wesele pod namiotem w ogrodzie to miejsca, które generują różne potrzeby w zakresie stroju. Biorąc pod uwagę fakt, że wybieramy garnitur dla świadka, warto także zapytać o pogląd na strój parę młodą. Skoro jest się świadkiem, zapewne stosunki z parą młodą są bardzo dobre. Być może pan młody podpowie w zakresie dobrania najlepszego stroju do okazji lub miejsca, w którym będzie odbywać się wesele.

1. Garnitur

Dobry garnitur na większe uroczystości jest najważniejszą częścią stylizacji. Szczególnie jeśli chodzi o ślub, kiedy świadek powinien być tak samo elegancko ubrany, jak Pan Młody. Jeśli chodzi o odpowiedni wybór garnituru, nie ma ograniczeń. W modzie królują odważne printy i kolory. Jesli jednak chcemy wyglądać z klasą warto wybrać garnitur w ciemniejszych kolorach. Sprawdzi się doskonale szarość, czerń i granat. Ważne żeby czuć się wygodnie i komfortowo.

Jaki kolor garnituru dla świadka?

Na wydarzenia wieczorem przeważnie wybiera się czarne garnitury. Śluby jednak zazwyczaj odbywają się w ciągu dnia, natomiast w późniejszym czasie rodzina i znajomi przemieszczają się na przyjęcie weselne. Najbardziej uniwersalnym wyborem będą garnitury w kolorach szarości, grafitu lub granatu. W lecie doskonałym pomysłem może się okazać także beżowy garnitur, jednak na najbardziej formalne śluby i wesela być może lepiej będzie pozostawić go w szafie.

Garnitur męski dla świadka – propozycje

Garnitur męski dla świadka to ogrom możliwości i wcale nie trzeba ograniczać się wyłącznie do standardowych opcji. Najważniejsze jest to, żeby w garniturze czuć się komfortowo, zatem czasem lepiej poświęcić poszukiwaniu stroju nieco więcej czasu. W końcu garnitur mało kto nosi na co dzień, ale z pewnością przyda się on także na inne okazje. Jakie mamy propozycje na męski garnitur dla świadka?

Szary garnitur w kratę na ślub

Szary garnitur w kratę jest hitem ostatnich sezonów i doskonale sprawdzi się na luźniejsze wesela. Bardzo łatwo jest go połączyć z pozostałymi elementami stroju. Będzie się prezentował niemal idealnie w ogrodzie czy na nienadmiernie formalnych przyjęciach weselnych. Należy jednak pamiętać o tym, żeby spodnie i marynarka były kupowane w zestawie, a nie osobno. Do garnituru dla świadka tego rodzaju można dobrać białą lub jasnoróżową koszulę i brązowe buty. Dobrze może wyglądać również kwiatek w butonierce lub spinki z czarnymi akcentami. Pasek powinien być zawsze w tym samym kolorze co buty.

Granatowy garnitur męski dla świadka

Granatowy garnitur męski dla świadka to wybór tak ponadczasowy i uniwersalny, że z pewnością sprawdzi się również na wiele innych okazji. Garnitury granatowe wykonane z wysokiej jakości tkanin prezentują się perfekcyjnie. Łatwo jest połączyć je z białą, błękitną lub jasnoróżową koszulą. Na stonowanym tle świetnie wygląda odznaczająca się poszetka. Podobnie jak w poprzednim przypadku, przy granatowym garniturze stawiamy na brązowe buty. Czarne ubieramy wyłącznie na najbardziej uroczyste okazje i na wieczór. Jeśli poszukujemy urozmaiceń, można wybrać takie, które mają dodatkowe przeszycia i aplikacje, jednak nie należy z tym przesadzać.

2. Biała koszula

Wybór odpowiedniej koszuli też jest kluczową kwestią. Zawsze podczas imprezy weselnej mężczyźni zdejmują marynarki i wtedy koszula gra pierwsze skrzypce. Najlepiej wybrać białą. Kojarzy się ona z elegancją i podkreśla ważność uroczystości. Dobrze skrojona koszula ze spinkami przy mankietach  to dodatkowe elementy nadające klasycznego wyrazu całej stylizacji.

3. Buty

Buty to także ważna część całego stroju świadka. Warto wybrać klasyczne, eleganckie buty by pasowały do garnituru. Czarne, brązowe czy szare, nie ma znaczenia. Ważne by czuć się w nich wygodnie i dobrze wyczyścić przed ważną uroczystością.

4. Dodatki

Krawat czy muszka jako elementy dopełniające stylizację to ostatni krok dobrze dobranego stroju. Przy klasycznym wyborze garnituru i butów w kwestii dodatków można poszaleć. Krawat w groszki, a muszka w lisy? Czemu nie!
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!