Data modyfikacji:

Trening bokserski – jak zacząć trenować boks?

Z podziwem patrzysz na takich mistrzów ringu jak Anthony Joshua czy Tyson Fury i rozważasz rozpoczęcie treningu bokserskiego? Świetny pomysł! Pamiętaj tylko, że boks to sport kontaktowy i jeśli cała ta zabawa z treningiem bokserskim ma być dla ciebie prawdziwą frajdą, to trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Zobacz, jak zacząć trenować boks i jak powinien wyglądać twój trening bokserski.

trening bokserski

Trening bokserski

Trening bokserski – czym jest?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie buty bokserskie kupić, poświęcmy kilka słów na temat samego boksu. Boks to sport walki, w którym w ruch idą pięści. W przeciwieństwie do kick-boxingu czy Muay Thai, klasyczny boks wyklucza kopnięcia czy uderzenia łokciami, które stwarzają znacznie większe ryzyko urazu. Co ciekawe, to jedna z najstarszych sztuk walki, która była praktykowana już w starożytnym Rzymie czy Grecji. Ciosy bokserskie to np. szybkie i precyzyjne uderzenia proste. Do tego dochodzą sierpy, czyli uderzenia z boku stosowane w półdystansie, a na dokładkę pozostają jeszcze uderzenia wyprowadzane od dołu, czyli ciosy podbródkowe oraz haki.

Brzmi nieco przerażająco? Bez obaw – w boksie szalenie ważne jest optymalne dobranie sparingpartnerów. Tak jak w profesjonalnych walkach istnieją kategorie wagowe, które grupują zawodników wedle masy ich ciała, tak na treningu bokserskim, jeśli ma być bezpieczny, partnerzy powinni mieć podobne warunki fizyczne. Do tego dochodzi jeszcze szereg akcesoriów, które mają chronić twoje zdrowie, ale o tym później.

Co daje boks? Korzyści z treningu bokserskiego

Jeśli zastanawia cię, co daje boks w przypadku rzeźby ciała, to możesz się zdziwić. Trening bokserski rozwija praktycznie wszystkie partie mięśni, poprawia koordynację ruchową oraz kondycję. Ćwiczenia techniczne i kondycyjne angażują tułów, ramiona oraz nogi. Wszystko po to, aby sprawnie wyprowadzać ciosy i unikać tych zadawanych przez przeciwnika. Co więcej, podczas solidnie przepracowanego treningu bokserskiego możesz spalić nawet 800 kalorii, dlatego jeśli na wstępie chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, na boksie z pewnością się to uda.

Co jeszcze daje boks? To świetny sposób na rozładowanie napięcia. Intensywny trening obwodowy przeplatany szkoleniem techniki ciosów czy wreszcie sparingiem z partnerem – jeśli chcesz zredukować poziom stresu, boks może być na to świetną receptą. Pięściarze mówią również, że boks to próba charakteru. Przecież w boksie chodzi o to, aby stanąć w ringu i walczyć ze sparingpartnerem.

Jak zacząć trenować boks? Jaki sprzęt kupić?

Wiesz już, co daje boks i na czym dokładnie polega ten sport. Jeśli jesteś zdecydowany, aby wybrać się na trening bokserski, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów.

Rękawice bokserskie – podstawowy sprzęt bokserski

Rękawice do sportów walki to podstawowy sprzęt na treningu bokserskim. Dzięki nim uderzenia nie są tak dotkliwe dla twojego sparingpartnera i jednocześnie ty nie odczujesz siły własnych ciosów na nadgarstkach. Do kompletu z rękawicami konieczny jest zakup bandaży. Owijka wykonana na nadgarstkach i śródręczu za pomocą dość długich taśm ustabilizuje pozycję dłoni, co zmniejszy ryzyko urazu. Ponadto taśmy wchłaniają pot.

Warto wiedzieć, że inne rękawice powinno się stosować podczas sparingów (w tym przypadku powinny być większe i wyposażone w większą warstwę wyściółki, co chroni przeciwnika), a jeszcze inne przydadzą się podczas treningu technicznego na worku. W tym drugim przypadku pomocne będą mniejsze rękawice, czyli tzw. przyborówki, dzięki którym łatwiej będzie szlifować technikę ciosów.

Kask bokserski – obowiązkowy na ringu

Jeśli trening bokserski wciągnie cię na dobre i zaczniesz nie tylko trenować na worku, ale też staniesz w ringu podczas sparingu, musisz mieć na sobie kask. Ochraniacz tego typu najczęściej jest wykonany ze skóry i miękkiej gąbki. Ochrania łuki brwiowe, uszy oraz boki głowy. To element obowiązkowy, który w dużej mierze pozwala zminimalizować ryzyko urazu. Do tego dodaj jeszcze gumowy ochraniacz na wargi i zęby.

Buty bokserskie – bez nich ani rusz

Pamiętasz słynną scenę z trzeciej części Rocky’ego, kiedy to Italian Stallion trenował przed lustrem wraz z Apollo Creedem w rytm skocznej muzyki? Chodziło o wyćwiczenie lekkości ruchów stóp i nóg. I chociaż wspomniane postacie są fikcyjne, to rozpracowywany przez nie problem jest jak najbardziej realny. W boksie bardzo ważnym elementem jest prawidłowa praca nóg. Podczas wyprowadzania ciosów niezbędny jest silny skręt bioder, który wprowadzisz właśnie przez optymalne ułożenie stóp. Dlatego właśnie na treningu bokserskim najlepiej zdać się na buty przeznaczone do tego rodzaju aktywności. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć trenować boks i chcesz skompletować niezbędny ekwipunek, postaw na sznurowane buty sięgające powyżej kostki, wyposażone w płaską gumową podeszwę.

Jak się ubrać na boks?

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na trening bokserski? Zwróć uwagę na swój strój. Przyjęło się, że na boksie trenuje się w bezrękawnikach. Koszulki tego typu nie pną pod pachami i nie ograniczają swobody ruchów ramion, co jest szalenie ważne przy wyprowadzaniu ciosów. Poszukując idealnej koszulki na trening bokserski, najlepiej jest zdać się na model termoaktywny. W przeciwieństwie do bawełny koszulki wykonane z materiałów syntetycznych będą świetnie odprowadzać wilgoć i szybko schnąć, co jest nieocenioną zaletą podczas treningu bokserskiego, na którym pot będzie zalewać ci oczy.

Do zestawu na trening bokserski dodaj jeszcze luźne spodenki sięgające mniej więcej do połowy uda z wszytym gumowym pasem. Chociaż w klasycznym boksie zabronione są kopnięcia czy uderzenia kolanami, praca nóg jest bardzo ważna, dlatego spodenki treningowe nie powinny krępować swobody ruchów.

Jak zacząć trenować boks i w końcu ruszyć na trening, gdy zgromadzisz już wszystkie te akcesoria? Poszukaj w swojej okolicy sprawdzonej sekcji pięściarskiej lub klubu. Jeśli trening bokserski ma być dobrą i bezpieczną zabawą, musi być prowadzony przez doświadczonego trenera.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny