Data modyfikacji:

Turystyka rowerowa – jak podróżować na rowerze?

Turystyka rowerowa istnieje, odkąd powstały pierwsze jednoślady napędzane siłą mięśni. Słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom. Jak przygotować się do pierwszej wyprawy rowerowej i w jakie akcesoria warto zainwestować?

Jaki rower wybrać?

Do turystyki rowerowej używa się najczęściej rowerów trekkingowych, które łączą zalety modelu górskiego (amortyzacja, duża liczba przełożeń) i miejskiego (wygodna pozycja, stosunkowo cienkie opony). Wyposażone są w bagażnik, błotniki, wygodną kierownicę czy mocowania do dodatkowych akcesoriów. 

Dobrą opcją mogą być także crossy, które mają jeszcze większe możliwości terenowe, a więc umożliwiają jazdę po nieutwardzonych drogach i leśnych ścieżkach. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie roweru gravelowego. Choć na pozór przypomina model szosowy, gdyż ma kierownicę „baranek” oraz klamkomanetki, w rzeczywistości ma znacznie większe możliwości. Szerokie opony sprawdzą się równie dobrze na asfalcie, co na szutrze.

Przeczytaj również: Jak się ubrać na rower?

Jak przewozić bagaż na rowerze?

Przed wyprawą rowerową warto wybrać też system pakowania. Przyczepka pomieści nawet kilkadziesiąt kilogramów ekwipunku, jednak mocno ograniczy możliwości pojazdu i może sprawić dużo problemów. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są sakwy rowerowe. Montowane na bagażniku i przednim widelcu sakwy pomieszczą wiele bagażu, jednocześnie nie ograniczając bardzo manewrowości.

Turystyka rowerowa, sprzęt może okazać się kluczowy

Jeśli zależy ci na zachowaniu możliwości terenowych, a twoja trasa prowadzi przez wąskie leśne ścieżki, wykorzystaj ideę bikepackingu. W bikepackingu używa się toreb montowanych bezpośrednio do konstrukcji roweru, tj. dużych toreb podsiodłowych (nawet powyżej 10 l), toreb mocowanych w trójkącie ramy oraz toreb na kierownicę. Torby na kierownicę mają też często wodoodporny mapnik oraz uchwyty na dodatkowe bidony. To zdecydowanie najbardziej kompaktowy sposób na podróżowanie rowerem.

Gdzie nocować podczas turystyki rowerowej?

W romantycznej wersji turystyki rowerowej jedynym słusznym sposobem na nocowanie jest nocleg pod namiotem. W dobie ultralekkich, ważących poniżej 2 kg namiotów jest to wyjątkowo łatwe i przyjemne. Problemem mogą być względy prawne większości krajów (w Polsce też), w których nocowanie „na dziko” jest nielegalne. Inna kwestia to bezpieczeństwo takiego noclegu. Trudno wszak zabezpieczyć rower przed kradzieżą, a wybór zamaskowanego miejsca to często kilka kwadransów szukania. Warto więc zawczasu przygotować rozwiązania awaryjne w postaci pól namiotowych lub niedrogich hoteli.

Nawigacja na rowerze

Przed wyjazdem na długą wyprawę należy zaplanować trasę przejazdu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko długość trasy, ale i jakość nawierzchni czy przewyższenia. Mając dostęp do profilu wysokości trasy, łatwo zaplanować wyczerpujące podjazdy i dobrać do nich dzienny kilometraż. W innym przypadku mogłoby się okazać, że przejechanie zaplanowanego odcinka potrwa kilka godzin dłużej, a dotarcie do miejsca noclegowego na czas nie jest możliwe.

Do nawigacji wystarczy telefon z aplikacją umożliwiającą wgranie trasy z poziomu komputera. Przyda się też powerbank, który zapewni wielogodzinne działanie telefonu. Telefon można zamontować na kierowcy w wodoodpornym uchwycie lub przezroczystej kieszeni torby rowerowej. Jeśli jednak nie masz łatwego dostępu do gniazdka, a każdy procent baterii jest na wagę złota, wybierz osobną nawigację rowerową. Najtańsze modele kupisz już za około 300-500 zł.

Chcesz kupić rower blisko swojego miejsca zamieszkania i ruszyć nim na wycieczkę rowerową? Sprawdź rowery Warszawa lub kliknij i zmień lokalizację.

Autor: Szymon Sonik