Data modyfikacji:

Tanie rowery szosowe. Jaki dla początkującego?

Kolarstwo szosowe otwiera przed miłośnikami rowerów nowe możliwości. Mała waga roweru szosowego, niewielkie opory toczenia i aerodynamiczna pozycja, sprawiają, że jazda staje się wyjątkowo lekka i –  po przyzwyczajeniu do drobnych niewygód – bardzo przyjemna. Choć kolarzówki należą do drogich rowerów, bez trudu znajdziesz tanie rowery szosowe dla początkujących. Są idealne do tego, by przekonać się, czy to rozrywka dla ciebie. Oto 10 ciekawych modeli rowerów szosowych do 3000 zł.

Polecane tanie rowery szosowe - top 10 modeli

  • Kross Vento 2.0
  • Giant Defy 3
  • Merida Race 80
  • B’Twin Triban 520
  • Kellys Arc 10
  • Cube Axial WS
  • Specialized Allez
  • Romet Aspre
  • Fuji Sportif 2.3
  • Romet Huragan 2
Masz już rower miejski i chcesz się przesiąść na bardziej wymagający pojazd? Zobacz 10 proponowanych przez nas tanich rowerych szosowych. Są idealne dla amatorów i początkujących.

Kross Vento 2.0

Vento 2.0 to jeden z popularniejszych rowerów dla początkujących. Produkowany jest przez polską firmę Kross z Przasnysza, posiadającą ok. 20% udziałów rynku w Polsce. Kross Vento 2.0 wyróżnia się dynamiczną stylistyką, będącą zasługą aerodynamicznie formowanej ramy wykonanej z aluminium. Dla zmniejszenia wibracji przenoszonych na kierownicę producent zastosował karbonowy widelec. W rowerze wykorzystano podstawową grupę osprzętu szosowego Shimano Claris.

Giant Defy 3

Propozycja od Gianta to rower szosowy o komfortowej geometrii, idealnej dla początkujących. W modelu Defy 3 zastosowano ramę wykonaną w technologii AluxX ze sztywną główką OverDrive, podnoszącą bezpieczeństwo oraz precyzję prowadzenia. Osprzęt to Shimano Sora obsługująca 9 biegów tylnej przerzutki oraz 2 tarcze z przodu. Kompaktowa korba 50/34 obecna w Giancie to najlepszy wybór dla początkujących kolarzy lub osób mieszkających w górzystym terenie. Dzięki mniejszej liczbie zębów ułatwia podjazd pod strome wzniesienia, a jednocześnie umożliwia rozwinięcie dużej prędkości.

Merida Race 80

Rowery tajwańskiego producenta od lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Kolarzówka Merida Race 80 stworzona została z myślą o osobach, które wkraczają w świat kolarstwa szosowego. Ma 16 przełożeń obsługiwanych przez przerzutki Shimano Claris oraz opony w rozmiarze 700x25C, nieco wygodniejsze od popularnych opon szosowych 700x23C. Na plus należy odnotować też hamulce w technologii Dual Pivot, działające skuteczniej niż klasyczne szczęki z asymetrycznymi piwotami.

Polecamy: Jak ubrać się na rower?

B’Twin Triban 520

B’Twin to marka własna sieci sklepów sportowych Decathlon. Jej produkty wyróżniają się świetnym stosunkiem ceny do jakości i adresowane są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Model Triban 520 to rower szosowy endurance, czyli stworzony z myślą o maksymalnym komforcie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą zachować stosunkowo pionową pozycję za kierownicą. W Tribanie 520 zastosowano korbę z trzema blatami, dającą w połączeniu z 8-biegową kasetą aż 24 przełożenia. Dzięki niej kolarzówka B’Twin poradzi sobie nawet w górskim terenie.

Kellys Arc 10

Kellys Arc 10 to natomiast tani rower szosowy o znacznie bardziej sportowej geometrii, ułatwiającej przybranie aerodynamicznej pozycji. Warto bowiem wiedzieć, że przy średnich prędkościach roweru szosowego (25-30 km/h) to właśnie powietrze stanowi dla kolarza największy opór. W modelu Arc 10 znajdują się klasyczne opony szosowe Schwalbe Lugano 700x23C oraz hamulce firmy Tektro.

Cube Axial WS

Cube Axial WS to rower szosowy łączący szybkość kolarzówki i wygodę roweru trekkingowego. Dzięki karbonowemu widelcowi z kompozytową rurą sterową rower waży 9,4 kg co pozytywnie przekłada się na lekkość jazdy. Podwójnie hydroformowana rama wykonana z aluminium 6061 Superlite zapewnia mu dużą sztywność w czasie jazdy. Miłośników estetyki ucieszy natomiast wewnętrzne prowadzenie pancerzy linek.

Specialized Allez

Firma Specialized to prawdziwy gigant branży rowerowej. Jej szosowe i górskie modele cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Specialized Allez Gloss to rower entry level, czyli wprowadzający w świat kolarstwa szosowego. Podobnie jak w większości rekreacyjnych kolarzówek, tak i tutaj znajdziesz kompaktową korbę 50/34, która świetnie współpracuje z kasetą o rozpiętości 11/32. Czym są te tajemnicze oznaczenia liczbowe? Wyrażają one liczbę zębów kół zębatych korby i kasety.

Romet Aspre

Choć Romet Aspre na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy rower szosowy, w rzeczywistości jest rowerem… gravelowym. Ta niewiele mówiąca nazwa oznacza, że mamy do czynienia z rowerem przeznaczonym nie tylko na asfalt, ale i szutrowe ścieżki. Rowery gravelowe różnią się od szosówek szerszymi oponami, których nie da się założyć do tradycyjnych kolarzówek. Mają często, podobnie jak Romet Aspre, hamulce tarczowe, znacznie lepiej działające w błotnistych warunkach od hamulców szczękowych. 

Fuji Sportif 2.3

Sportif 2.3 to tani rower szosowy pochodzącej z Filadelfii (Stany Zjednoczone) marki rowerowej. Co ciekawe, założona została w 1899 roku. W modelu Sportif 2.3 zastosowano większy rozstaw osi oraz podwyższoną kierownicę, zmniejszającą zmęczenie ramion i obciążenie pleców. Przybranie wygodnej pozycji na rowerze szosowym o sportowej geometrii może być dla początkującego bardzo trudne lub — w przypadku słabego rozciągnięcia — nawet niemożliwe.

Romet Huragan 2

Romet Huragan 2 to główny konkurent z polskiego rynku dla Krossa Vento 2.0. Różni się grupą osprzętu (Shimano Sora), która ma o jedną zębatkę więcej niż zastosowany w Vento 8-biegowy Claris. W rowerze szosowym duża liczba biegów ułatwia znalezienie odpowiedniego przełożenia do stałej liczby obrotów korby (kadencji), co sprawia, że po zmianie biegu nie zgubisz rytmu pedałowania.

Kupując swój pierwszy rower szosowy sprawdź, czy w komplecie są pedały. Wiele sklepów wychodzi z założenia, że kolarze szosowi sami dobierają do roweru swoje ulubione pedały zatrzaskowe, więc rower przysyłany jest bez nich. Według przepisów rower szosowy powinieneś wyposażyć także w odblaski, światła oraz dzwonek.

Polecamy:


Autor: Szymon Sonik