Data publikacji:

W razie wojny — kto idzie do wojska? 2023

Wydawać by się mogło, że wojna w XXI wieku, zwłaszcza w wysoko cywilizowanych krajach, nie ma racji bytu i nie ma prawa w ogóle się wydarzyć. Niestety, Rosja napadła na Ukrainę w lutym 2022 roku. Zbulwersowało to zdecydowaną większość państw na całym świecie. Polska jako pierwsza zaangażowała się w pomoc humanitarną dla uchodźców. W marcu 2022 została uchwalona ustawa o obronie Ojczyzny. Na jej mocy mają miejsce masowe powołania do wojska 2022 na ćwiczenia. Powszechna mobilizacja w Polsce 2022 wzbudza wiele emocji. Dowiedz się, w razie wojny kto idzie do wojska 2022 i co zrobić, gdy dojdzie wezwanie do wojska 2022 - jak uniknąć wojska!
w razie wojny kto idzie do wojska

Mobilizacja w Polsce – do jakiego wieku?

Do 2010 roku odbycie służby wojskowej miało charakter obowiązkowy. Trwało to nawet do 2 lat. Dla mężczyzn, którzy nie chcieli mieć nic wspólnego z wojskiem, było to dość traumatyczne przeżycie. Z wojskiem powinny wiązać się jedynie osoby, które widzą w tych strukturach swoją zawodową przyszłość.
Niestety, 2 dekada XXI wieku przynosi same szokujące dla większości ludzi wydarzenia. Jak nie pandemia koronowirusa, to wojna w Ukrainie i wszelkiego rodzaju kryzysy. Sytuacje te faktycznie zagrażają bezpieczeństwu na świecie. Najbardziej narażone na konflikt wojenny są państwa ościenne. Polska od wielu lat jest w NATO, ale przez długi czas nie było żadnego widma wojny.
Obecnie sytuacja jest bardzo poważna. Działania Władimira Putina mogą być wręcz nieobliczalne, dlatego trudno jest wykluczyć możliwość rozlania się wojny na inne kraje. Poza tym Rosję popierają państwa powiązane z terroryzmem, współczesną formą totalitaryzmu i brakiem poszanowania praw człowieka. 
Nie jest powiedziane, że Rosji nie poprą potęgi gospodarcze, a także najbardziej zaludnione kraje na świecie. To jest powód, dla którego wojsko zaburza spokój ludzi w różnym wieku i przysyła wezwania na szkolenia. Dotyczy to też mężczyzn, którzy przekroczyli wiek 50 lat. Oznacza to, że w szczególności spodziewać się wezwania do wojska mogą osoby, które swego czasu otrzymały kategorię A.

Powołanie do wojska w razie wojny

Jeśli chodzi o wiek poboru do wojska w razie wojny, to chodzi o przedział wiekowy 18 - 55 lat. Oficerowie to wiek 60 lat, a generałowie – nawet do 65 roku życia. Takie powołanie może mieć też miejsce, gdy wprowadzony zostanie stan wojenny. 
Obecnie ma miejsce masowe wzywanie cywilów na przeszkolenie wojskowe. Taki stan rzeczy wzbudza wiele obaw. Przeciętny człowiek musi rzucić wszystko i stawić się w jednostce wojskowej. Dotyczy to nie tylko mężczyzn, ale i kobiet, które zawodowo są związane z medycyną lub z profesjami pokrewnymi. Wojsko prócz kadr medycznych potrzebuje kadr logistycznych i informatycznych.
 Niestety – każdy, kto jest zdrowy, może liczyć się z koniecznością odbycia przeszkolenia w wojsku. Chociaż mało kto dopuszcza do siebie myśl o III wojnie światowej, to naruszenie terytorium państw wchodzących w skład NATO przez Rosję i jej zwolenników może właśnie do niej doprowadzić. Trzeba mieć nadzieję, że sytuacja się unormuje i że wojsko pozostanie zawodowe, a nie przymusowe.

Wezwanie do wojska 2022 - jak uniknąć?

Sytuacja z wezwaniami jest na tyle poważna, że nie można ich zlekceważyć, uznając to za zamach na wolność osobistą. Nie ratuje przed tym ani wyjazd za granicę, ani zwolnienie lekarskie – obie te sytuacje jedynie odraczają szkolenie. Argumentacja musi być poważna. Może to być poświadczenie, że dana osoba musi opiekować się bardzo chorym członkiem rodziny. Oczywiście wezwania do wojska unikną sami politycy, którzy "przyklepali" Ustawę o obronie Ojczyzny.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.