Data publikacji:

Wiosłowanie sztangą nachwytem – jak wykonać poprawnie wiosłowanie sztangą nachwytem?

Popularne ćwiczenie, jakim jest wiosłowanie sztangą nachwytem w opadzie tułowia, jest jednym z najlepszych na wzmocnienie i rozwój mięśni pleców. Dane ćwiczenie, ze względu na efekty, jakie gwarantuje, jest polecane każdemu, zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i osobom zaczynającym przygodę z siłownią. Jednak podczas wykonywania wiosłowania sztangą nachwytem wymagana jest odpowiednia technika, żeby ćwiczenie przynosiło zamierzone efekty, a nie kontuzję. Jak więc wykonać poprawnie wiosłowanie sztangą nachwytem? Oto nasze wskazówki.
Wiosłowanie sztangą nachwytem

Mięśnie pleców – jakie pełnią funkcje

Mięśnie pleców pełnią ważne role w organizmie, gdyż są zaangażowane do wykonywania większości czynności w ciągu dnia. Dokonując podziału na mięśnie głębokie i powierzchowne pleców, można uogólnić, że pierwsza grupa mięśni, czyli głębokie, odpowiada za stabilizację i podtrzymywania ciała w prawidłowej pozycji. Dodatkowo, mięśnie te okalają wraz z mięśniami stabilizacyjnymi najważniejsze narządy wewnętrzne, stanowiąc dla nich barierę ochronną. Z kolei do drugiej grupy mięśni – mięśni powierzchownych – należą te najbardziej znane mięśnie pleców, które też z osobna pełnią ważne funkcje w organizmie. Mięsień czworoboczny unosi i opuszcza barki oraz odpowiada za ściąganie łopatek; mięsień równoległoboczny stabilizuje łopatki, unosi je do góry, a także ściąga ku sobie; mięsień najszerszy grzbietu opuszcza ramię, przywodzi je do tyłu – za plecy oraz obraca ramię do wewnątrz; mięsień dźwigacz łopatki unosi łopatkę do góry i zgina kręgosłup do boku w odcinku szyjnym.
Znając już podstawowe mięśnie grzbietu i ich funkcje, można przechodzić do treningu mięśni pleców. My dziś skupimy się na jednym z najlepszych ćwiczeń na mięśnie pleców, czyli na wiosłowaniu sztangą nachwytem.

Wiosłowanie sztangą – na jakie mięśnie oddziałuje?

Wiosłowanie sztangą jest ćwiczeniem wielostawowym. Co to oznacza? Znaczy to tyle, że wiosłowanie sztangą angażuje do pracy wiele stawów i mięśni, a więc podczas wykonywania jednego ćwiczenia wpływamy na wytrenowanie większej ilości mięśni niż tylko jeden z wyznaczonych mięśni pleców. Oprócz większości mięśni grzbietu, które ćwiczą podczas wykonywania danego ćwiczenia, czyli mięsień najszerszy grzbietu, mięsień obły większy oraz mięsień czworoboczny, podczas wiosłowania pracują także mięśnie kończyn górnych, kończyn dolnych oraz mięśnie brzucha. Wykonując więc jedno ćwiczenie, wpływa się na większość dużych grup mięśniowych.

Prawidłowa technika wiosłowania sztangą nachwytem w opadzie tułowia

Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia wymaga wykorzystania sztangi z dużym obciążeniem bądź zamiennie hantli. Podczas ćwiczeń z dużym obciążeniem trzeba skupiać całą swoją uwagę na poprawnej technice, gdyż niewłaściwe wykonanie ćwiczenia może skutkować kontuzją lub znacznym przeciążeniem mięśni. Już sam gryf od sztangi sporo waży, a dokładając do niego talerze, można uzyskać naprawdę ciężki sprzęt do ćwiczeń. Dlatego ważne, aby dostosować odpowiedni ciężar do swoich możliwości. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie obciążenie będzie odpowiednie, lepiej zacząć od nieco lżejszego i stopniowo dokładać ciężar, niż rozpocząć ćwiczenie ze sztangą, którą ledwo możemy unieść.
Zatem, jak wykonać odpowiednio wiosłowanie sztangą nachwytem w opadzie tułowia? Oto technika danego ćwiczenia:
Autor: Dominika Mańka