Data modyfikacji:

Wskaźnik Pearla 2024. Ile wynosi i czym jest?

Wskaźnik Pearla służy do określania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcji. Mówi o tym, ile kobiet na 100 zajdzie w ciążę w ciągu roku podczas stosowania danego środka. Jaki wskaźnik Pearla mają popularne metody antykoncepcji? Sprawdź w artykule!

wskaźnik pearla

Wskaźnik Pearla 2024

Wskaźnik Pearla 2024 – co to jest?

Wskaźnik Pearla stworzony w 1932 roku mówi o tym, jaką skuteczność mają poszczególne metody antykoncepcji. Określa się go jako liczbę ciąż przypadających w ciągu roku na 100 kobiet, które stosują dany środek antykoncepcji. Im wyższy jest wskaźnik Pearla, tym mniej skuteczna jest dana metoda.

Przykładowo jeśli wynosi on 5, oznacza to, że w ciągu roku 5 na 100 kobiet zajdzie w ciążę podczas stosowania określonej metody antykoncepcji. Tabele przedstawiające wskaźnik Pearla poszczególnych metod znaleźć można w internecie. W artykule natomiast opisujemy je nieco szerzej.

Sprawdź również, jakie są rodzaje prezerwatyw.

Przyjmuje się, że bez stosowania żadnej metody antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi ok. 85. Warto pamiętać, że skuteczność antykoncepcji zależy w dużej mierze od prawidłowości jej stosowania. Nieodpowiednie nakładanie prezerwatywy, wymioty lub stosowanie innych leków podczas przyjmowania pigułek hormonalnych – to wszystko może obniżyć skuteczność środków antykoncepcyjnych.

Jaki wskaźnik Pearla mają najpopularniejsze metody antykoncepcji? Dowiesz się poniżej.

Wskaźnik Pearla 2022 – prezerwatywy

Prezerwatywy to zdecydowanie najpopularniejsza metoda antykoncepcji. Można dostać je w każdej aptece, drogerii czy nawet sklepie osiedlowym. Są niedrogie i nie wymagają recepty od lekarza. Ponadto istnieje mnóstwo różnych wariantów prezerwatyw – smakowe, nawilżane, prążkowane… Każda para znajdzie coś dla siebie.

Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 17. Co to oznacza? Przy prawidłowym użytkowaniu szansa na zajście w nieplanowaną ciążę w ciągu roku wynosi 2 na 100. Jeśli jednak używasz prezerwatyw w błędny sposób, wskaźnik Pearla rośnie.

Wskaźnik Pearla 2024 – tabletki,  plastry antykoncepcyjne i inne metody hormonalne

Metody hormonalne należą do najskuteczniejszych środków antykoncepcji. Są to m.in. tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, a także plastry, ringi, wkładki czy zastrzyki. Odpowiednią metodę antykoncepcji dobiera ginekolog po zebranym wywiadzie oraz wykonaniu potrzebnych badań.

Wskaźnik Pearla tabletek antykoncepcyjnych, plastrów oraz innych metod hormonalnych wynosi od 0,1 do 0,5. Dotyczy to jednak prawidłowego stosowania. Należy pamiętać, że wiele rzeczy może obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej, np. interakcje z przyjmowanymi lekami, wymioty czy biegunki. Przy niewłaściwym stosowaniu wskaźnik Pearla może być znacznie wyższy.

Wskaźnik Pearla – stosunek przerywany

Choć specjaliści od dawna alarmują, że stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji, wiele par nadal go praktykuje. Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi od 4 do 22 lub nawet 30. Zależy to oczywiście od fazy cyklu, jednak przy nieregularnych miesiączkach trudno jest stwierdzić, w której fazie danego dnia znajduje się kobieta.

Wskaźnik Pearla – naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji polegają na obserwacji cyklu kobiety i określaniu jego fazy. Wyróżniamy metodę kalendarzową, termiczną czy śluzową. Największą wadą tych metod jest fakt, że podczas ich stosowania nie można współżyć w czasie dni płodnych – a więc wtedy, gdy kobieta ma zwykle największą ochotę na seks. Ponadto niezbyt sprawdzają się w przypadku nieregularnych cykli.

Wskaźnik Pearla dla naturalnych metod antykoncepcji wynosi od 0,7 (przy stosowaniu komputera cyklu) do nawet 25 czy 30. Warto dodać, że naturalne metody mogą przydać się w odwrotnej sytuacji – gdy para chce zajść w ciążę, a nie gdy jej unika.

Autorka: Olga Wacholc