Data publikacji:

Jakie są rodzaje prezerwatyw? Jak dobrać prezerwatywy?

Prezerwatywy należą do najpowszechniejszych i najbardziej przystępnych środków antykoncepcyjnych. Choć ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed nieplanowanym poczęciem, chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak poprawnie zakładać prezerwatywę? Jaki rodzaj prezerwatywy wybrać? Jaką skuteczność ma prezerwatywa? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o prezerwatywach.
para

Historia prezerwatywy

Pierwsza lateksowa prezerwatywa powstała w 1912 roku. Wynalazł ją Julius Fromm, Niemiec polsko-żydowskiego pochodzenia, urodzony w Koninie. Była to pierwsza prezerwatywa wykonana z cienkiego lateksu, pozbawiona szwów.

Wcześniej znane były metody mechanicznej antykoncepcji, jednak do produkcji wczesnych prezerwatyw używano m.in. zwierzęcych jelit, pęcherzy ryb czy grubych gum.

Wykorzystywano też do produkcji lateks, jednak prezerwatywy firmy Goodyear w dalszym ciągu miały szew negatywnie wpływający na doznania i skuteczność antykoncepcji. Sprawdź: antykoncepcja dla mężczyzn.

Od czasu wynalazku Fromma prezerwatywa przeszła wiele zmian. Zmniejszeniu uległa w szczególności grubość prezerwatywy, co ma zapewnić najbardziej naturalne doznania w trakcie stosunku.

Wprowadzono też nowe rodzaje prezerwatyw, m.in. prezerwatywy z prążkami, wypustkami oraz w wielu wariantach smakowych i zapachowych. Osoby z uczuleniem na lateks mogą skorzystać z prezerwatyw bezlateksowych, wykonanych np. z poliuretanu, poliizoprenu lub syntetycznej żywicy AT-10.

Dlaczego warto stosować prezerwatywę?

Choć prezerwatywa nie daje stuprocentowej ochrony przed ciążą, ma wiele zalet. Przede wszystkim jest niezwykle tanim i bezpiecznym środkiem antykoncepcyjnym, który nie ingeruje w ciało oraz układ hormonalny. Dodatkowo jest łatwo dostępna i można ją dostać niemal wszędzie, bez recept czy skierowania od lekarza.
Zapobieganie nieplanowanej ciąży to jednak nie koniec zalet prezerwatywy. Chroni ona także przed chorobami wenerycznymi, m.in. przed kiłą, rzeżączką oraz wirusami — HIV, HBV, HCV i, częściowo, HPV.

Należy jednak pamiętać, że skuteczność ochrony nie jest stuprocentowa i zależy od wielu czynników. Dla wirusa HIV bezpieczeństwo stosowania prezerwatywy w stosunkach heteroseksualnych wynosi ok. 80-95% (względem zakażeń, które pojawiłyby się bez stosowania prezerwatyw).

Warto wspomnieć też o mniej znanych zaletach prezerwatyw. Dzięki specjalnym kształtom i lubrykantom mogą poprawić współżycie i zwiększyć doznania obu stron.

Prążki i faktury imitujące prawdziwą skórę wpłyną pozytywnie na stymulację narządów płciowych, natomiast lubrykanty opóźniające wytrysk przedłużą stosunek seksualny. To ważne, gdyż kobiety potrzebują nawet kilkanaście minut więcej, by osiągnąć orgazm.

Skuteczność prezerwatywy w antykoncepcji

Według wskaźnika Pearla, określającego skuteczność antykoncepcji, pewność prezerwatywy wynosi ok. 2-10 punktów.

Wskaźnik ten określa liczbę niezamierzanych poczęć w stosunku do liczby zmierzonych cykli menstruacyjnych, gdzie wynik mnoży się przez 1200 (lub, u niektórych badaczy, przez 1300). Im niższy wskaźnik Pearla, tym większa skuteczność antykoncepcji.

Dla porównania, przy braku stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi ok. 85. Wyższą skutecznością od prezerwatywy mogą się poszczycić: wkładka domaciczna, plaster antykoncepcyjny (0,9) czy pigułka antykoncepcyjna (0,2-0,5).
Warto podkreślić, że skuteczność prezerwatyw w dużym stopniu zależy od ich prawidłowego użycia. Wpływ na poziom zabezpieczenia przed chorobami i ciążą mają m.in.:
  • prawidłowe założenie i zdjęcie prezerwatywy,
  • założenie prezerwatywy w odpowiednim momencie,
  • sposób odpakowania prezerwatywy,
  • przechowywanie kondomów,
  • kontakt z olejkami i lubrykantami,
  • odpowiednie dopasowanie rozmiaru prezerwatywy,
  • data przydatności do użycia,
  • dodatki plemnikobójcze w prezerwatywie.

Jak zakładać prezerwatywę?

Kluczem do zapewnienia maksymalnej ochrony jest odpowiednie założenie prezerwatywy. Błąd można popełnić już przy jej przechowywaniu lub otwieraniu. Nosząc prezerwatywę w portfelu lub kieszeni, łatwo o przebicie cienkich ścianek.

Podczas otwierania prezerwatywy uważaj także, by nie podrzeć jej paznokciami, nożyczkami lub zębami. Prezerwatywę otwórz przy ząbkowanej krawędzi lub specjalnym nacięciu.

Do nałożenia prezerwatywy konieczne jest osiągnięcie wzwodu. Naciągnięcie kondoma w niepełnym wzwodzie mogłoby doprowadzić do przedostania się powietrza, co grozi przebiciem lub zsunięciem się zabezpieczenia.

Przed nałożeniem prezerwatywy ściśnij wąską końcówkę, by pozbyć się z niej powietrza. Pamiętaj, by zrolowana część znajdowała się z przodu — w innym wypadku założysz prezerwatywę na lewą stronę.

Odwiń prezerwatywę do samego końca, pamiętając o tym, by równomiernie przylegała do penisa. Nie powinna podwijać się ani marszczyć. W czasie stosunku kontroluj natomiast położenie prezerwatywy. Jeśli się zsunie, wyrzuć ją i nałóż nową prezerwatywę.

Po wytrysku przytrzymaj prezerwatywę u nasady członka i ostrożnie się wycofaj. Zużytą prezerwatywę należy związać, owinąć w chusteczkę higieniczną i wyrzucić do kosza. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj jej do toalety!

Rodzaje prezerwatyw

Oprócz klasycznych prezerwatyw lateksowych, na rynku znajdziesz wiele innych jej typów. Wyposażone są m.in. w wypustki, prążki, ultracienkie ścianki, rozmaite faktury oraz lubrykanty o konkretnym działaniu.

Ich zadaniem jest zwiększenie doznania, poprawienie intymności lub wzmocnienie ochrony antykoncepcyjnej. Jakie prezerwatywy znajdziesz na sklepowych półkach?

  • Prezerwatywy klasyczne — wykonane z naturalnego kauczuku (lateksu), charakteryzujące się dużą rozciągliwością. U niektórych osób lateks może powodować alergię, dlatego sprawdź to zawczasu za pomocą… lateksowych rękawiczek.
  • Prezerwatywy bezlateksowe — wykonane są z poliuretanu, poliizoprenu lub syntetycznej żywicy AT-10. Są równie skuteczne co zwykłe prezerwatywy, jednak nie powodują uczuleń. Minusem jest ich wysoka cena.
  • Prezerwatywy z wypustkami lub prążkami — są to kondomy z wyraźnie wyczuwalnymi, grubymi wypustkami, których zadaniem jest zintensyfikowanie doznania (głównie kobiety). Wypustki te nie wpływają na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej.
  • Prezerwatywy ultracienkie — wykonane z bardzo cienkiego i przylegającego materiału, często nielateksowego. Mają imitować seks bez zabezpieczenia i poprawiać doznania mężczyzny. Są skuteczne, jednak delikatny i cienki materiał wymaga większej ostrożności.
  • Prezerwatywy zapachowe i smakowe — dostępne w wielu kolorach, zapachach i smakach to propozycja dla osób, które lubią eksperymentować. Często używane są do uprawiania bezpiecznego seksu oralnego.
  • Prezerwatywy nawilżane — dodatkowy lubrykant nawilża strefy intymne i zapobiega otarciom. To idealne rozwiązanie dla kobiet zmagających się z suchością pochwy lub rozpoczynających pożycie.
  • Prezerwatywy plemnikobójcze — zawierają preparat, który chroni dodatkowo, na wypadek przebicia prezerwatywy lub przypadkowego przedostania się nasienia (oraz preejakulatu) do pochwy.
  • Prezerwatywy przedłużające stosunek — dzięki zawartości benzokainy, substancji opóźniającej wytrysk, mogą przedłużyć stosunek płciowy.
Oprócz rodzaju prezerwatywy, sprawdź też jej rozmiar. Typowy rozmiar prezerwatyw to ok. 53-56 mm szerokości i 180-200 mm długości. Musisz jednak pamiętać, że bezpieczeństwo i skuteczność uzależnione są w dużej mierze od jej przylegania.

Zbyt duża prezerwatywa może się zsunąć, natomiast zbyt ciasna — pęknąć. Jak dobrać rozmiar prezerwatywy? Najlepiej zmierzyć długość oraz obwód członka w trakcie maksymalnego wzwodu, a następnie skorzystać z tabeli producentów prezerwatyw.

Uwaga! Przed każdym użyciem prezerwatywy sprawdź, czy nie jest przebita. Jak to zrobić? Najlepszym i najprostszym sposobem jest delikatne naciśnięcie opakowania. Jeśli wydostaje się z niego powietrze, użyj innej prezerwatywy.

Przebijanie prezerwatyw przez panie w kiosku to legenda miejska, ale lepiej dmuchać na zimne.

Autor: Szymon Sonik