Wcześniej znane były metody mechanicznej antykoncepcji, jednak do produkcji wczesnych prezerwatyw używano m.in. zwierzęcych jelit, pęcherzy ryb czy grubych gum.
Wykorzystywano też do produkcji lateks, jednak prezerwatywy firmy Goodyear w dalszym ciągu miały szew negatywnie wpływający na doznania i skuteczność antykoncepcji. Sprawdź: antykoncepcja dla mężczyzn.
Wprowadzono też nowe rodzaje prezerwatyw, m.in. prezerwatywy z prążkami, wypustkami oraz w wielu wariantach smakowych i zapachowych. Osoby z uczuleniem na lateks mogą skorzystać z prezerwatyw bezlateksowych, wykonanych np. z poliuretanu, poliizoprenu lub syntetycznej żywicy AT-10.
Należy jednak pamiętać, że skuteczność ochrony nie jest stuprocentowa i zależy od wielu czynników. Dla wirusa HIV bezpieczeństwo stosowania prezerwatywy w stosunkach heteroseksualnych wynosi ok. 80-95% (względem zakażeń, które pojawiłyby się bez stosowania prezerwatyw).
Prążki i faktury imitujące prawdziwą skórę wpłyną pozytywnie na stymulację narządów płciowych, natomiast lubrykanty opóźniające wytrysk przedłużą stosunek seksualny. To ważne, gdyż kobiety potrzebują nawet kilkanaście minut więcej, by osiągnąć orgazm.
Wskaźnik ten określa liczbę niezamierzanych poczęć w stosunku do liczby zmierzonych cykli menstruacyjnych, gdzie wynik mnoży się przez 1200 (lub, u niektórych badaczy, przez 1300). Im niższy wskaźnik Pearla, tym większa skuteczność antykoncepcji.
Podczas otwierania prezerwatywy uważaj także, by nie podrzeć jej paznokciami, nożyczkami lub zębami. Prezerwatywę otwórz przy ząbkowanej krawędzi lub specjalnym nacięciu.
Przed nałożeniem prezerwatywy ściśnij wąską końcówkę, by pozbyć się z niej powietrza. Pamiętaj, by zrolowana część znajdowała się z przodu — w innym wypadku założysz prezerwatywę na lewą stronę.
Po wytrysku przytrzymaj prezerwatywę u nasady członka i ostrożnie się wycofaj. Zużytą prezerwatywę należy związać, owinąć w chusteczkę higieniczną i wyrzucić do kosza. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj jej do toalety!
Oprócz klasycznych prezerwatyw lateksowych, na rynku znajdziesz wiele innych jej typów. Wyposażone są m.in. w wypustki, prążki, ultracienkie ścianki, rozmaite faktury oraz lubrykanty o konkretnym działaniu.
Ich zadaniem jest zwiększenie doznania, poprawienie intymności lub wzmocnienie ochrony antykoncepcyjnej. Jakie prezerwatywy znajdziesz na sklepowych półkach?
Zbyt duża prezerwatywa może się zsunąć, natomiast zbyt ciasna — pęknąć. Jak dobrać rozmiar prezerwatywy? Najlepiej zmierzyć długość oraz obwód członka w trakcie maksymalnego wzwodu, a następnie skorzystać z tabeli producentów prezerwatyw.
Przebijanie prezerwatyw przez panie w kiosku to legenda miejska, ale lepiej dmuchać na zimne.