Data publikacji:

Wypadanie włosów u mężczyzn – co stosować na wypadające włosy?

Wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn wypadania włosów jest mnóstwo. U mężczyzn najczęściej jest to problem z łysieniem androgenowym. Jakie podjąć kroki, gdy zaobserwujemy wypadanie włosów u mężczyzn? Co stosować na porost włosów dla mężczyzn? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn – przyczyny

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn. Problem wypadania następuje stopniowo. Włosy terminalne, czyli te, które posiada każda dorosła osoba, są przekształcane we włosy typu vellus. Włosy vellus mają zdecydowanie krótsza fazę anagenu (wzrostu) i są widoczne zazwyczaj jedynie pod trichoskopem (obraz mikroskopowy). Z biegiem czasu mieszki włosowe stają się puste i nie ma możliwości, aby wyrósł z nich włos. Zmiany są zauważalne najczęściej w obszarze czołowym i na skroniach oraz na tonsurze (wierzchołek głowy). Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość receptorów skóry na DHT (dihydrotestosteron), czyli pochodną testosteronu. Do wizualnej oceny stopnia zaawansowania łysienia androgenowego u mężczyzn służy skala Norwooda–Hamiltona. Wyróżniono w niej 7 etapów łysienia u mężczyzn. Niestety problem wypadania włosów u mężczyzn może rozpocząć się nawet przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Mamy wówczas do czynienia z wypadaniem włosów u mężczyzn w młodym wieku. Schorzenie jest nieodwracalne. Jednak dzięki odpowiednio dobranej terapii można znacznie zahamować proces miniaturyzacji mieszka włosowego. W leczeniu zazwyczaj wykorzystuje się minoksydil lub finasteryd. Jednak o terapii decyduje dermatolog.

Co stosować na łysienie u mężczyzn?

Przede wszystkim warto udać się na konsultację do specjalisty z zakresu skóry głowy i włosów, czyli do trychologa. Trycholog po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i trichoskopii oceni, czy rzeczywiście mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, czy jest to może jakieś inne schorzenie, oraz pokieruje dalszą specjalistyczną terapią. 
W warunkach domowych niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto stosować odpowiednio dobrany szampon przeznaczony dla problemu łysienia androgenowego. Zazwyczaj w składzie zawarty jest między innymi ekstrakt z palmy sabałowej, pochodne kwasu azelainowego, witaminy, cynk, składniki nawilżające i regenerujące.
Drugi szampon powinien być neutralny, łagodny, o działaniu kojącym na skórę głowy. Ważne, aby nie powodować przesuszenia skóry głowy. Skórę głowy myjemy tak często, jak jest to konieczne. Zazwyczaj u mężczyzn preferowane jest mycie codzienne lub co drugi dzień. Nie należy wydłużać tego czasu. Skórę głowy trzeba myć dwukrotnie, czyli: moczymy skórę głowy, nakładamy spieniony szampon, wykonujemy masaż, spłukujemy dokładnie, powtarzamy czynność, jednak przytrzymujemy spieniony szampon około 5 minut. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu składniki aktywne zawarte w szamponie mają szansę zadziałać.

Postaw na prepart stymulujący odrost nowych włosów

Warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej preparaty hamujące wypadanie włosów i stymulujące odrost nowych. Należy je stosować 2–3 razy w tygodniu, chyba że zalecenia producenta są inne. Powinny mieć w składzie składniki aktywne takie jak biotyna, palma sabałowa, peptydy, apigenina, kofeina, pochodne kwasu salicylowego czy kompleksy witamin. Przy aplikacji preparatów warto wykonać masaż skóry głowy, aby poprawić ukrwienie i zwiększyć efektywność wchłaniania preparatów.
Raz w tygodniu należy wykonać peeling oczyszczający skórę głowy. Pozwala oczyścić skórę z martwego naskórka, zanieczyszczeń i pozostałości po preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry głowy. Peeling nakładamy zazwyczaj na suchą skórę głowy na około 10 minut, następnie spłukujemy i myjemy skórę głowy tak jak zawsze.

Łysienie u mężczyzn – zadbaj o dietę

Istotna jest również dobrze zbilansowana dieta. Ważne, aby była bogata w dobrej jakości białko. Dodatkowo ogromne znaczenie ma obecność kwasów omega-3 w diecie. Mają one działanie przeciwzapalne. Znaleźć je można w dobrej jakości rybach, wodorostach. Jeżeli podaż tego składnika w diecie jest niska można włączyć suplementację doustną. Zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym należy włączyć witaminę D3 do codziennej suplementacji. Jednak należy uważać, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach i jej nadmiar kumuluje się w organizmie i jest szkodliwy. Przed rozpoczęciem suplementacji trzeba oznaczyć jej poziom, wykonując odpowiednie badanie krwi. W suplementacji można uwzględnić również cynk. Warto zadbać również o stan jelit, wykorzystując w diecie kiszonki, mleczne produkty fermentowane lub suplementując probiotyki. Istnieją też preparaty hamujące 5-alfa reduktazę, czyli główny czynnik wywołujący łysienie androgenowe u mężczyzn. Zazwyczaj zawierają właśnie palmę sabałowa, ponieważ ma ona udowodnione działanie hamujące wypadanie włosów. 
Walka z wypadaniem włosów u mężczyzn jest złożona, dlatego warto zadbać w sposób holistyczny o swój organizm. Dzięki temu opóźnimy skutki łysienia androgenowego.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito