Data publikacji:

Z zarostem czy bez — z czym do twarzy mężczyźnie?


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mężczyzna noszący zarost na twarzy posądzany był o niechlujność i nienależytą dbałość o wygląd zewnętrzny. Kanony męskiej elegancji głosiły, że twarz należy golić zupełnie na gładko. Obecnie nikogo nie dziwi kilkudniowy zarost lub bujna broda, której nie powstydziłby się nawet wiking. Niewątpliwie w kwestii zarostu na twarzy panuje dziś większa swoboda. Wystarczy tylko dopasować go do kształtu twarzy, jakości włosów, stylu oraz trybu życia.
z zarostem czy bez

Od gładkich policzków do brodacza

Zasady noszenia zarostu na twarzy zmieniają się tak samo jak kanony mody męskiej. Panowie, którzy z różnych względów nie chcieli całkowicie się golić, przez wiele lat byli skazani na wąsy i dłuższą, gęstą brodę. Moda na kilkudniowy męski zarost nastała na dobre w latach 80. Prekursorami tego trendu były gwiazdy muzyki i estrady, m.in. George Michael czy Bryan Adams. Moda jest materią bardzo zmienną.

Wąsy, które tak upodobali sobie panowie w czasach PRL-u, obecnie nie są preferowane przez młodsze pokolenia, chociaż zdarzają się panowie, którzy łączą bujną brodę z równie bujnymi wąsami. Jeśli chodzi o męski zarost, decydującą kwestią powinien być własny komfort, dbałość o higienę oraz dopasowanie wyglądu i stylu do okoliczności i działalności zawodowej.

Zapuszczanie brody

Mężczyźni decydują się na zapuszczanie brody z różnych względów. Dla wielu codzienne golenie to męczarnia. Skóra szczypie, jest czerwona i podrażniona, a co gorsza — podrażnienia te  są widoczne po zakończeniu golenia. Spora grupa panów chce zaoszczędzić czas potrzebny na systematyczne golenie. Innych kusi sprawdzenie, jak wyglądają z dłuższym zarostem. Jeszcze inni podążają za modą bycia „drwaloseksualnym” lub za pomocą zarostu chcą dodać sobie męskości albo powagi. Niektórzy panowie bujnym zarostem rekompensują sobie brak włosów na głowie.

Bez względu na motywację należy uzbroić się w cierpliwość. Zapuszczanie brody jest procesem dość długotrwałym. Może trwać nawet kilka miesięcy. Najważniejszym elementem jest wybór kształtu brody do rodzaju męskiego zarostu. W zależności od jego gęstości można zdecydować się na pełną brodę, bokobrody, brodę dłuższą, krótszą, z wąsami lub bez.

Panowie, którzy mają rzadki bądź nierównomiernie rozmieszczony zarost, nie uzyskają raczej dobrych rezultatów, jeśli chodzi o zapuszczenie długiej, bujnej brody. Niewątpliwie trzeba mierzyć siły na zamiary. Kształtowanie męskiego zarostu można rozpocząć wtedy, gdy minie kilkanaście tygodni, a zapuszczanie brody przyniesie pierwsze rezultaty. W początkowej fazie tego procesu można odczuwać dyskomfort związany z postępującym wzrostem męskiego zarostu.

Skóra twarzy musi przyzwyczaić się do włosów, a latem dodatkowo się poci. W złagodzeniu swędzenia pomocne będzie korzystanie z balsamu po goleniu lub olejków do brody. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, aby zaszaleć z kształtowaniem zarostu.

Stylizacja brody — jak się golić, aby zarost wyglądał dobrze?

Zadbany mężczyzna nie poprzestanie na zapuszczaniu brody. Aby zarost prezentował się atrakcyjnie, należy systematycznie dbać o jego odpowiednie przycinanie oraz pielęgnację. Oczywiście najprostsze rozwiązanie polega na zapuszczaniu brody do pewnej długości, a następnie całkowitym jej goleniu. Jest to działanie doraźne, dlatego osoby, które planują nosić brodę przez dłuższy czas, powinny nauczyć się kształtować i przycinać zarost w umiejętny sposób.

Przed przystąpieniem do stylizacji brody należy ułożyć włosy za pomocą grzebienia w taki sposób, w jaki zwykle ją nosimy. Wielu panów rozważa, jak się golić, aby broda była równa i dobrze dopasowana do kształtu twarzy. Przede wszystkim należy zacząć od przycięcia całej brody za pomocą maszynki z nakładką. Z nożyczek mogą korzystać mężczyźni, którzy mają zarost na twarzy na tyle długi, że żadna nakładka na maszynkę elektryczną nie spełni dobrze swojej funkcji. Posługiwanie się nożyczkami wymaga więcej czasu i wprawy. Podczas korzystania z maszynki warto pamiętać o tym, aby prowadzić ją „pod włos”, w przeciwnym wypadku włosy będą różniły długością, a całość nie będzie prezentowała się schludnie.

Kolejnym krokiem na drodze do ustalenia tego, jak się ogolić, aby broda wyglądała dobrze, jest przycięcie wąsów wzdłuż ich dolnej linii. Zbyt długie wąsy nachodzą na usta, dlatego zarost na twarzy w tym przypadku powinien powinien być przycinany przy użyciu maszynki bez nakładki. Stosunkowo nieliczna grupa panów preferuje wywijanie wąsów w stylu handlebar, ale taki wizerunek pasuje naprawdę nielicznym i wymaga odpowiedniego stroju oraz raczej szczupłej budowy twarzy.

Stylizacja brody nie może obejść się bez starannego wytrymowania linii szyi. Bez tego nawet najbardziej wypielęgnowana broda nie będzie prezentowała się schludnie i estetycznie. Zazwyczaj dzieje się tak, że zarost na twarzy rośnie w miarę równomiernie, natomiast włosy na szyi rosną w różnych kierunkach, dając nieuporządkowany efekt. Jeśli chodzi o ten obszar, należy wiedzieć, jak się ogolić, żeby nie wyglądać po prostu śmiesznie. Zbyt mocno wygolona linia szyi (a więc zbyt wysoko przesunięta linia zarostu) wygląda wręcz karykaturalnie. Aby prawidłowo wytyczyć linię zarostu, należy wybrać miejsce na podbródku, w pobliżu węzłów chłonnych.

Stylizacja brody — czy warto sięgać po specjalne kosmetyki?

Dla wielu panów korzystanie z kosmetyków pielęgnacyjnych to wciąż temat tabu. Warto jednak pamiętać, że włosy na twarzy, tak samo jak te na głowie, brudzą się i przetłuszczają, a naskórek znajdujący się pod nim może ulegać podrażnieniu czy łuszczeniu. Dlatego w codziennym dbaniu o stan i wygląd zarostu znakomicie sprawdzą się kosmetyki do stylizacji brody.

Do najpopularniejszych kosmetyków tego typu można zaliczyć olejki, balsamy, szampony i woski.  Zazwyczaj są to produkty amerykańskich lub brytyjskich marek. Stosowanie kosmetyków, dzięki którym stylizacja brody jest łatwiejsza, ma także wymiar czysto praktyczny. Zarost (szczególnie wąsy) często ma kontakt z jedzeniem i piciem, przez co ulega zabrudzeniu. Oczyszczanie go i nawilżanie to kwestia higieny osobistej, tak samo jak mycie włosów, rąk czy zębów.

Kosmetyki przeznaczone do higieny i pielęgnacji zarostu są łatwe w użyciu i wydajne. Orzeźwiające kompozycje zapachowe oraz formuły, które zmiękczają zarost i pielęgnują skórę, sprawiają, że korzystanie z nich to prawdziwa przyjemność. Dzięki stylizacji brody przy użyciu kosmetyków przeznaczonych do tego celu włosy układają się w jednym kierunku i są miłe w dotyku.

Kwestia tego, jak się ogolić, przestała być prosta i oczywista. Obecnie panuje duża dowolność, jeśli chodzi o zarost na twarzy lub jego brak. Kilkudniowy zarost, bokobrody, wąsy lub długa broda — wszystkie te rodzaje zarostu można zobaczyć na ulicach. Zasadniczą rolę odgrywa to, czy wybrana forma zarostu jest dopasowana do kształtu twarzy i jakości włosów. Nie bez znaczenia pozostaje także codzienny styl ubierania się, zajmowane stanowisko czy pozycja społeczna. Bez względu na to, jaką formę zarostu preferują panowie, powinni oni dbać o schludny i dopracowany wygląd brody czy wąsów.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo