Data publikacji:

Zegarki szwajcarskie. Marki prestiżowych zegarków szwajcarskich

Szwajcarski zegarek to synonim prestiżu, precyzji i jakości wykonania. Nic więc dziwnego, że początkujący miłośnicy zegarmistrzostwa swoją przygodę z czasomierzami rozpoczynają właśnie od szwajcarskiego rynku. Jakie marki szwajcarskich zegarków warto znać? Które są najbardziej prestiżowe, a które w zasięgu kieszeni większości osób? I czy wszystkie zegarki szwajcarskie cechują się wysoką jakością?

zegarek

Zegarek szwajcarski – w jaki sposób firma może zyskać to miano?

Szwajcaria słynie z wieloletnich tradycji zegarmistrzowskich. Napis Swiss Made widoczny na tarczy zegarka utożsamiany jest ze świadectwem wysokiej jakości, a zegarki wyprodukowane w Szwajcarii cieszą się niesłabnącą popularnością. Każdy entuzjasta zegarków pragnie mieć choć jeden model pochodzący z tego kraju.

Aby zegarek mógł uzyskać miano szwajcarskiego, produkująca go firma musi należeć do Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego (FHS). Dzięki temu marki mogą używać narodowych oznaczeń, tj. Swiss Made, Swiss Movement czy Swiss Parts. Według najnowszej normy, udział kosztów produkcji zegarka w Szwajcarii musi wynosić co najmniej 60% i dotyczy to całego zegarka (z ewentualnym wyłączeniem paska lub bransolety), nie samego mechanizmu. Szwajcarskie zegarki muszą być także zmontowane w Szwajcarii i poddane tamże kontroli jakości.

Podyktowane jest to chęcią zachowania najwyższej jakości oraz ograniczenia zjawiska przenoszenia produkcji do krajów z tańszą siłą roboczą, m.in. do Chin, na Mauritius czy do Tajlandii. Coraz częstszym zjawiskiem jest bowiem wykupowanie praw do upadłych marek szwajcarskich i produkcja sygnowanymi nimi zegarków niskiej jakości. Na taki krok decydują się często firmy jubilerskie oraz wirtualne marki zegarków.

Najpopularniejsze i najbardziej prestiżowe marki zegarków szwajcarskich (w kolejności alfabetycznej)

 • Adriatica
 • Atlantic
 • Blancpain
 • Breitling
 • Certina
 • Doxa
 • Longines
 • Omega
 • Patek Philippe
 • Rolex
 • Swatch
 • Tissot
 • Zenith

Adriatica

Początki marki Adriatica sięgają 1852 roku. Początkowo firma mieściła się w Moutelier, a od 1998 znajduje się we włoskojęzycznym kantonie Ticino, w miejscowości Dongio. Do Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego należy od 2006 roku. Produkowane przez Adriatikę zegarki utrzymane są w klasycznej stylistyce.

Atlantic

Początkowo marka zajmowała się produkcją podzespołów dla innych marek, m.in. Longines czy Certina. Pierwszy zegarek marki Atlantic powstał w 1932 roku i był wodoszczelny. W latach 50. XX wieku marka opracowała system zmiany daty za pomocą koronki, stosowany do dziś. Zegarki Atlantic cieszą się w Polsce dużą popularnością, a od 1965 roku do początku lat 90. XX wieku należały do najlepiej sprzedających się zegarków w kraju.

Blancpain

Blancpain to najstarsza manufaktura zegarków, założona w 1735 roku. Do sukcesów firmy należy m.in. stworzenie najmniejszego i najcieńszego mechanizmu zegarkowego. Model Blancpain 1735 jest najbardziej skomplikowanym zegarkiem na świecie i jest wyposażony m.in. w powtarzacz minut, wieczny kalendarz, tourbillon oraz dwa chronografy.

Breitling

Szwajcarskie przedsiębiorstwo założone w 1884 roku w Grenchen. Breitling to marka kojarzona głównie z lotnictwem, produkująca czasomierze dla pilotów oraz urządzenia montowane w samolotach. Współcześnie roczna produkcja Breitlinga przekracza 150 tys. sztuk, a zegarki oferowane są w pięciu liniach: Professional, Aeromarine, Windrider, Breitling for Bentley, a także najpopularniejszej – Navitimer.

Certina

Markę Certina założyło w 1888 roku dwóch braci – Albert i Adolf Kurth. Początkowo firma nazywała się Grana, od miejscowości Grenchen, a nazwa Certina została nadana dopiero w 1938 roku. Wywodzi się od łacińskiego słowa „certus”, oznaczającego „pewny”. Certina to pierwsza firma zegarmistrzowska, która wyprodukowała zegarek mechaniczny o odczycie cyfrowym. Od 1983 roku jest częścią koncernu Swatch Group (SMH), do którego należą m.in. Blancpain, Breguet, Omega, Longines, Rado, Tissot i Swatch.

Doxa

Założona w 1889 roku, w Neuchâtel marka znana jest głównie z diverów, czyli zegarków przeznaczonych dla nurków. Doxa jako pierwsza firma wyprodukowała zegarek umożliwiający nurkowanie na głębokości 300 m.

Longines

Szwajcarska marka zegarków z siedzibą w Saint Imier. W 1952 roku Longines był oficjalnym partnerem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo, a do 1980 roku manufaktura była odpowiedzialna za dostarczenie urządzeń mierzących czas w trakcie konkurencji olimpijskich. Zegarki Longines używane były również podczas pierwszej próby pokonania Oceanu Atlantyckiego drogą powietrzną.

Omega

Luksusowa marka zegarków należąca do koncernu Swatch Group. Jej historia sięga 1848 roku, a współczesna nazwa funkcjonuje od 1894 roku. Jednym z najpopularniejszych modeli jest chronograf Omega Seamaster produkowany od 1947 roku. Zegarek Omegi był pierwszym zegarkiem na księżycu, używanym przez uczestników misji Apollo. Modele marki z Biel/Bienne można było dostrzec na ręku Jamesa Bonda czy Johna Kennedy’ego.

Patek Philippe

Patek Philippe to jedna z najbardziej prestiżowych marek zegarków na świecie. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1839 roku przed dwóch imigrantów z Polski: Antoniego Patka oraz Franciszka Czapka. Jest to pierwsza firma produkująca zegarki masowo. W roku 1851 do przedsiębiorstwa dołączył Adrien Philippe, francuski inżynier, który wynalazł mechanizm zegarka nakręcany koronką. Wykluczyło to konieczność nakręcania zegarka specjalnym kluczykiem. Zegarki Patek Philippe do dziś cechują się najwyższą jakością, a ceny najbardziej luksusowych modeli liczone są w milionach złotych.

Rolex

Największy i najbardziej rozpoznawalny producent luksusowych zegarków na świecie. Roczne obroty przedsiębiorstwa Rolex SA przekraczają 3 mld USD. Szwajcarskie przedsiębiorstwo zostało założone w 1905 roku w Wielkiej Brytanii, a do Szwajcarii produkcję przeniesiono dopiero w 1912 roku. Rolex to pierwsza firma, która wprowadziła wodoszczelną kopertę, dwie strefy czasowe oraz datownik na cyferblacie.

Swatch

Wraz z wieloma innymi markami zegarków należy do koncernu Swatch Group. Wyróżnikiem zegarków Swatch jest nowoczesny, kolorowy design, adresowany do młodszych użytkowników. Pierwszy zegarek Swatch wyprodukowany został w 1983 roku i złożony był z zaledwie 51 części. Większość modeli wykonanych jest z tworzywa sztucznego, a ich ceny nie należą do wygórowanych.

Tissot

Tissot to marka założona w 1853 roku przez Charles Emile Tissot. Pierwsze modele produkowane były z myślą o dwóch rynkach: amerykańskim oraz rosyjskim. Dużym rozgłosem cieszyło się wprowadzenie przez markę w 2000 roku serii T-Touch. Dotykowe zegarki wyposażone były w barometr i kompas, i na tej podstawie były w stanie sporządzić prognozę pogody.

Zenith

Zenith to założone w 1865 roku przedsiębiorstwo produkujące luksusowe zegarki. Czasomierz marki Zenith towarzyszył w 1909 roku pierwszemu przelotowi nad kanałem La Manche. Od 1910 roku Zenith dostarczał zegarki dla armii USA oraz szwajcarskiej poczty. W 1926 roku zegarek marki Zenith pobił rekord precyzji mierzony przez King’s Obserwatory. Wysoką jakość zegarków firma prezentuje do dziś, a jednym z wyróżników marki jest to, że produkuje ona mechanizmy wyłącznie samodzielnie.

Autor: Szymon Sonik