Data modyfikacji:

9 książek o modzie męskiej i nie tylko

W dzisiejszych czasach zdobycie informacji na temat mody męskiej jest niezwykle proste. Znajdziesz je bez problemu na blogach, forach i, rzecz jasna, u nas. Czasy, w których modę podpatrywaliśmy wyłącznie w telewizji lub na ulicach miast, dawno już minęły. Mimo dominacji Internetu, warto sięgnąć też po książkę. Oto 9 książek o męskim stylu.
1. Michał Kędziora - „Rzeczowo o modzie męskiej” (wydanie II uzupełnione)

Choć książka wydana została w 2013 roku, ma już pozycję kultowej. Michał Kędziora z blogu MrVintage pokazuje, że moda męska nie musi być nadęta, sztywna i nudna. Jednocześnie przekonuje, że wcale nie jest bardzo droga, co starają się Tobie wpoić luksusowe marki. „Rzeczowo o modzie męskiej” to kompletny poradnik na temat męskiej mody, który pomoże Ci wyglądać dobrze w każdej sytuacji. Doskonała pozycja dla początkujących.


Jak ewoluowała moda męska na przestrzeni lat? Tę kwestie na przykładzie dwudziestu ikon męskiego stylu rozstrzyga Giuseppe Ceccarelli. „Męska Elegancja” to album, który pokazuje jaki wpływ na dzisiejszą modę mają ponadczasowe wzorce. Zawiła historia niektórych ubiorów z pewnością Cię zaskoczy.
3. Cally Blackman - „100 lat mody męskiej”

Wiek XX był w modzie męskiej ewenementem. To czas, gdy tradycyjna moda elit musiała stawić czoła silnie rozwijającej się popkulturze, coraz mocniej oddziałowującej modzie ulicznej oraz innym wymaganiniom intensywnie zmieniającego się świata. Album „100 lat mody męskiej” przedstawia doskonałe zdjęcia gwiazd, modeli i całkiem zwykłych przechodniów, którzy dokumentują swymi strojami ten burzliwy wiek.

Przeczytaj również: Książka dla chłopaka - jaką książkę na urlop wybrać?


Jak wykształciły się dzisiejsze normy mody męskiej? Co sprawiło, że zdecydowaliśmy się nosić krawaty i poszetki? Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad historią mody męskiej, to zdecydowanie warto ją poznać. Historia mody męskiej w starożytności, średniowieczu lub dwudziestoleciu międzywojennym pomoże nam zrozumieć dzisiejszy kanon oraz pozwoli zastanowić się nad nurtującymi pytaniami. Być może różowy kolor oraz rurki nie są wymysłem ostatnich lat?

5. Bernhard Roetzel - „Gentleman. Mężczyzna z klasą”

Bernhard Roetzel to ceniony specjalista od mody męskiej. Choć tytuł książki sugeruje, że mamy do czynienia z kompendium dotyczącym stylu życia dżentelmena, autor odnosi się niemal wyłącznie do modowej strony męskiego wizerunku. Udziela porad na temat doboru stroju, wyjaśnia niuanse narodowych stylów i nie stroni od własnych przemyśleń.

Łukasz Kielban to autor popularnego blogu Czas Gentlemanów. W swojej książce wyjaśnia, że bycie dżentelmenem to nie tylko elegancki i drogi ubiór, wystudiowane gesty oraz finansowa rozrzutność. „Gentleman. Mężczyzna z klasą” jest książką przyjemną w odbiorze, nieco filozoficzną, nastawioną w dużej mierze na rozwój osobisty.
7. Adam Granville – „Gentleman. Mam zasady”

„Gentleman. Mam zasady” Adama Granville’a zdaje się być absolutnym przeciwieństwem książki Łukasza Kielbana. To zbiór najściślejszych zasad wysokiej arystokracji, a wiele porad może w dzisiejszych czasach zakrawać wręcz o śmieszność (np. osławiony już przykład męskich bokserek szytych na miarę u koszulowego krawca). Choć książka może nieco trącić myszką, jest ciekawą podróżą w czasy rodem z Downtown Abbey.

Jeśli chcesz wiedzieć jak dobrać krawat, czym kierować się przy zakupie marynarki oraz jak dobrać spodnie do swojej sylwetki, książka Krzysztofa Łoszewskiego może być dla Ciebie bardzo cenna. Nie jednak tak, jak myślisz. To żywy przykład na to, jak chwilowe mody mogą w krótkim czasie stać się absolutnymi koszmarkami. Wiele porad Krzysztofa Łoszewskiego jest tak błędnych, że aż trudno w nie uwierzyć. Wystarczy wspomnieć o polecaniu czarnego garnituru jako najbardziej uniwersalnego, łączenia klapek z dżinsami czy stawiania kołnierzyka.
9. Isabelle Thomas i Frédérique Veysset - „Francuski szyk! Dla mężczyzn”

Paryż to dawna stolica mody, zaś Francuzi uznawani są za doskonale ubranych mężczyzn. Nie dziwi więc, że to właśnie francuski szyk jest u Thomas i Vaysset motywem wyjściowym do rozprawiania o modzie męskiej. W książce „Francuski szyk! Dla mężczyzn” wyjaśniają na przykładzie mody ulicznej w czym tkwi sekret francuskiego niewymuszonego stylu. Całość ilustrowana jest doskonałymi zdjęciami Vaysset, które wiernie oddają specyficzny klimat francuskich ulic.

Skoro tu jesteś, raczej nie musimy zachęcać Cię do czytania o modzie męskiej. Znajomość stylu jest ważniejsza, niż się wydaje. To odwieczny spór pomiędzy przysłowiami, wszak „nie szata zdobi człowieka”, jednakże „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. 

Więcej artykułów na temat mody

Męska skórzana kurtka

Skórzana kurtka w męskim wydaniu: jak ją nosić?

2018-02-14
Skórzana kurtka sprawdzi się zarówno w eleganckich, jak i codziennych stylizacjach. Zobacz jak ją nosić
Kurtka jeansowa męska

Kurtka jeansowa - jak nosić, żeby wyglądać męsko

2018-02-12
Kurtka jeansowa to już kultowy element męskiej garderoby. Kolejne pokolenia mężczyzn doceniają jej miejsce w swojej szafie. I nic dziwnego, bo kurtka dżinsowa pozwala stworzyć stylizacje na każdą okazję. Zobacz, z czym ją łączyć, żeby dobrze wyglądać.
Granatowa marynarka męska

W tym zawsze będziesz wyglądać dobrze - granatowa marynarka

2018-02-08
Granatowa marynarka powinna znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Przed tobą kilka propozycji, jak nosić marynarkę w tym kolorze i z czym można ją łączyć
Jak czytać zapachy

Nuty głowy, serca i bazy, czyli jak czytać zapachy perfum

2018-02-06
Podobno prawdziwy mężczyzna powinien pachnieć cygarem, whisky i koniem. Ci nowocześniejsi dopuszczają zamianę konia na woń benzyny. My jednak sądzimy, że warto czasem postawić na perfumy. Co ciekawe, w wielu z nich znajdziemy powyższe aromaty. Jak wybrać perfumy dla siebie i co mówi nam ich zapach?
Kurtka pikowana męska

Pikowana kurtka husky: zima w męskim stylu

2018-02-02
Zimowa moda dla faceta: pikowana kurtka husky. Zobacz, jak i z czym ją nosić. Czy ten styl jest dla ciebie?
Trampki na zimę

Trampki zimą: rozwiązanie dla upartych

2018-01-30
Ciepłe obuwie zimą to podstawa, chociaż niektórzy wciąż upierają się przy lekkich butach. Trampki to rozwiązanie dla upartych. Sprawdź jak je nosić, żeby twoje stopy nie zamarzły.