Data modyfikacji:

Elegancki portfel do garnituru – jaki wybrać?

Masz na sobie idealnie skrojony garnitur. Twoje czarne wiedenki aż lśnią. Koszulę wybierasz białą, bo wiesz, że jest najbardziej formalna i pasuje najlepiej do wyjątkowej uroczystości. Pozostało jedynie złożyć białą lnianą poszetkę w TV fold i zawiązać krawat. Ale jest jeszcze jedna rzecz, o której możesz zapomnieć: portfel. Jaki elegancki portfel do garnituru będzie najlepszy?

Materiał


Pod względem materiałów moda męska jest stosunkowo konserwatywna. Formalne sytuacje w dalszym ciągu wymagają klasycznych materiałów. W przypadku portfela jest to wysokiej jakości skóra licowa. Elegancki portfel męski powinien być wykonany z miękkiej i naturalnej skóry. Ekoskóra, choć za sprawą popularności weganizmu coraz bardziej popularna, w dalszym ciągu uznawana jest za materiał gorszej jakości. Co ważne, powinna to być gładka skóra licowa. Zamsz oraz nubuk są mniej formalne i nie zawsze będą pasować do ważnych uroczystości.

Przy wyborze portfela zwróć uwagę na jakość skóry. To, że jest naturalna, jeszcze o niczym nie świadczy. W tańszych modelach portfeli możesz spotkać się ze skórą dwoinową, która jest właściwie odpadem po produkcji skóry licowej. Unikaj także skór pokrytych grubą połyskującą warstwą przypominającą plastik. Najczęściej są niskiej jakości, a zabezpieczająca je warstwa szybko popęka.

Kolor


W przypadku portfeli męskich dominują kolory ciemne. Najczęściej spotykanie to: czarny, brązowy i bordowy. Coraz częściej można też spotkać modele w kolorze musztardowym, koniakowym lub granatowym. Który z nich wybrać? Zastanów się przede wszystkim jak zamierzasz go używać. Jeśli będzie Ci służył tylko do formalnego garnituru, wybierz czarny. Jeśli zaś będzie to Twój podstawowy portfel i kupujesz go z myślą o casualowych garniturach oraz mniej formalnych stylizacjach, postaw na odważniejszą barwę. Najlepiej dobrać odcień portfela do innych skórzanych elementów stroju np. butów, paska czy zegarka. Elegancki portfel powinien być gładki, jednokolorowy i pozbawiony kontrastowych wstawek. Co innego niewidoczna podszewka, która może być wzorzysta (np. w kolorowym wzorze paisley).

Wykonanie


Cała magia eleganckiego portfela do garnituru tkwi w jego wykonaniu. Nie posiada on bowiem żadnych ozdób, kolorowych wstawek czy ogromu funkcji. Jest maksymalnie prosty i minimalistyczny. O jego kunszcie świadczy bowiem jakość materiałów, precyzja wykonania oraz dbałość o szczegóły. Przy wyborze portfela warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ładnie zaokrąglone rogi, równo poprowadzone szwy oraz czy skóra nie posiada widocznych skaz. Najwyższej jakości portfele wykonywane są ręcznie, a jedyną ozdobą jest wytłoczone logo producenta lub ozdobna nitka. Portfel męski elegancki do garnituru może posiadać zapięcie, choć nie musi. Dzięki temu będzie jeszcze szczuplejszy.

Wymiary


Wymiary w przypadku portfela do garnituru są kwestią drugorzędną. Właściwie chodzi tylko o to, by swobodnie mieścił się on do kieszeni marynarki i nie był uporczywy w wyciąganiu. Dotyczy to jednak wyłącznie długości i szerokości – co innego grubość. To właśnie grubość portfela jest jednym z najważniejszych czynników. Zbyt gruby portfel będzie wypychał klapę marynarki, co sprawi, że nie będzie ona ładnie leżeć na klatce piersiowej. Dodatkowo może obciążać marynarkę i powodować jej deformację. Z tego powodu portfele do garnituru pozbawione są dodatkowych przegród, kieszeni, a często nawet podszewek. Czym cieńszy portfel, tym lepiej. 

Funkcjonalność


W założeniu portfel do garnituru ma służyć tylko podczas wyjątkowych sytuacji. Nic więc dziwnego, że pozbawiony jest większości udogodnień, tj. miejsc na zdjęcie, dużej liczby przegród na karty, podwójnego miejsca na banknoty, obszernej kieszeni na bilon czy dodatkowych przegród na wizytówki. Większość modeli umożliwia jedynie włożenie złożonych banknotów, kilku kart oraz paru monet. Zwróć jednak uwagę, czy portfel posiada miejsce na dowód rejestracyjny samochodu – to problem wielu modeli.
Niewielka pojemność portfeli do garnituru nie jest jednak wadą. Wręcz przeciwnie, wymusi na Tobie ograniczenie się do minimum. Na bankiecie, spotkaniu biznesowym czy weselu nie są Ci przecież potrzebne karty lojalnościowe ze sklepu spożywczego czy karta do klubu fitness. Dzięki ograniczeniu się do dowodu osobistego, prawa jazdy i karty kredytowej, Twój portfel nie będzie rzucał się w oczy spoczywając w kieszeni marynarki. Co ciekawe, niektórzy producenci decydują się nawet na odchudzenie portfeli pozbawiając je miejsca na bilon. Gdzie go wówczas trzymać? W dodatkowej skórzanej bilonówce trzymanej w kieszeni. To ciekawe, acz mało wygodne rozwiązanie.

Elegancki, bardzo cienki portfel może nie sprawdzi się zbyt dobrze na co dzień, ale nie taka jest jego rola. Stworzony jest do zadań specjalnych i w formalnych sytuacjach nie ma sobie równych. Z godnością zastąpi nieporęczny i gruby model, który mógłby zepsuć Twoją stylizację. To mały detal, ale w dużym stopniu wpływa na wizerunek.