Przygotowanie dodatków
Do maczania sushi w sosie sojowym służy osobna miseczka lub talerzyk. Sosu nalewamy niewielką ilość. Tylko tyle, by zużyć całość podczas jedzenia potrawy. Pozostawianie sosu sojowego jest nieeleganckie i kojarzy się z marnowaniem jedzenia. Wiele osób dokłada do sosu sojowego odrobinę pasty wasabi. Choć nie świadczy to o dobrym guście, praktyka ta jest już na tyle popularna, że nie należy się nią oburzać. Mowa oczywiście o restauracjach polskich, gdyż w Japonii zostanie to odebrane znacznie gorzej. Jak więc spożywać wasabi zgodnie z etykietą? Należy nabrać odrobinę pasy na czubek pałeczki i nałożyć ją na kawałek sushi tuż przed jego zjedzeniem.
Jak spożywać sushi?
Zanim sięgniemy po pierwszy kawałek sushi, krótkie wyjaśnienie. Często zdarzy się sytuacja, że korzystamy wraz ze znajomymi z jednego zestawu sushi znajdującego się na wspólnej tacce. W takim przypadku kawałek nakładamy grubszą stroną pałeczek, czyli tą, która nie ma kontaktu z naszymi ustami.
Po nałożeniu na własny talerzyk możemy nabrać odrobinę chrzanu wasabi, ująć kawałek sushi w pałeczki i zamoczyć w sosie sojowym. Pamiętajmy, by nabierać go jedynie odrobinę, gdyż ma bardzo intensywny, słony smak. Nie można z nim przesadzić także dlatego, gdyż może doprowadzić do rozpadnięcia się ryżu. Poza tym, nasączony zbyt dużą ilością sosu sojowego kawałek będzie nam kapał na stół lub ubranie, a tego byśmy nie chcieli.
Zgodnie z tradycją i etykietą, sushi spożywamy w całości. Niedopuszczalne jest krojenie kawałków, a tym bardziej rozrywanie ich za pomocą pałeczek. Umieszczamy w ustach cały kawałek, asekurując się małym talerzykiem. Tyle w teorii. Praktyka pokazuje, że w Europie często spotkamy się ze znacznie większymi kawałkami sushi, niż w Japonii. Zjedzenie ich, zwłaszcza tych bogato zdobionych, mogłoby być więc bardzo trudne. Lepiej więc zjeść kawałek na dwa razy, niż się nim udławić. Pamiętajmy jednak, by nie odkładać go na talerz, a cały czas trzymać w dłoni.