Data publikacji:

Jaką kamerę sportową kupić?

Nad morzem, w górach, w miejskiej dżungli – nieważne, gdzie spędzisz swój wakacyjny urlop, w każdym wypadku zasługuje on na uwiecznienie. Dobra kamera sportowa przyda się także w innych przypadkach, np. do nagrania sportowych wyczynów lub rejestrowania jazdy. Jaką kamerę sportową wybrać?

jaka kamera sportowa

Czy warto kupić kamerę sportową?

W czasach smartfonów wyposażonych w doskonałe aparaty z kilkoma obiektywami, zakup kamery sportowej wydaje się niepotrzebny. Flagowe modele nagrywają filmy w wysokiej jakości i służą już nie tylko do nagrywania krótkich filmików na social media, ale i dłuższych, bardziej profesjonalnych formatów. Trudno jednak oczekiwać, że w zupełności wyprą z rynku kamery sportowe.

Nie stanie się tak z wielu względów, ale głównym powodem jest niewielka trwałość smartfonów. Większość modeli nie jest odporna na upadki, uderzenia, kurz, piasek czy wodę. Drogi i delikatny smartfon nie nadaje się do nagrywania sportu, zabaw w wodzie czy motocyklowych przejażdżek.

Dobrej kamery sportowej użyjesz natomiast w każdych warunkach. Możesz ją przymocować do kasku, kierownicy rowerowej, gimbala, elastycznego statywu czy kijka do selfie, a upadki i wstrząsy nie zrobią na niej większego wrażenia. W zestawie znajdziesz też wodoodporne etui, które pozwala nagrywać filmy nawet pod wodą.

Nie można zapomnieć także o wygodzie użytkowania kamery sportowej. Jest mała i bardzo lekka, dlatego idealnie nadaje się do nagrywania vlogów lub dokumentowania podróży. Nie musisz także przejmować się ustawianiem ostrości, ekspozycji czy kadru – wciskasz spust i cieszysz się aktywnością. Szerokokątny obiektyw kamery sportowej zarejestruje wszystko w zasięgu wzroku.

Sprawdź również, jakie są najlepsze słuchawki bluetooth.

Najważniejsze parametry kamery sportowej

Rozdzielczość – jeszcze do niedawna jakość Full HD 1920x1080px (1080p) była dobrym wynikiem, dziś jest raczej minimum, które powinna oferować dobra kamera sportowa.

Większe wrażenie robi jakość Ultra HD 3840x2160px (2160p) oraz popularna w ostatnich kilku latach rozdzielczość 4K 4096×3112px lub 4096×2160px. Na tę ostatnią warto się zdecydować, jeśli zamierzasz oglądać nagrania na dużych ekranach.

Wadą nagrań w wysokiej jakości jest spory apetyt na miejsce karty pamięci. Jedna minuta filmu nagranego w 4K kamerą sportową zajmuje ok. 200-400 MB.

Kąt widzenia obiektywu – im szerszy kąt obiektywu, tym lepiej. Dzięki temu nie przegapisz żadnego szczegółu i zarejestrujesz także to, co dzieje się obok. Najlepsze kamery sportowe nagrywają w zakresie nawet 170 stopni.

Stabilizacja obrazu – system stabilizacji obrazu kamer sportowych trudno opisać parametrami, a jest to jedna z najważniejszych cech. Kamery sportowe używane są często w trudnych warunkach, więc oprogramowanie musi wyeliminować wszelkiego rodzaju wstrząsy.

Usunięcie ich w postprodukcji bywa bardzo trudne i żmudne. Przed zakupem kamery, sprawdź w internecie filmy porównujące systemy stabilizacji. Filmów porównujących płynność obrazu jest wiele.

Klatkaż – liczba klatek na sekundę ma największe znaczenie wtedy, jeśli chcesz uzyskać płynny obraz w slow motion. Nagrania wideo tworzone są najczęściej w 24, 25 lub 30 klatkach, dlatego 60 kl./s. umożliwi ci zwolnienie filmu o połowę.

Sprawdzając podawaną przez producenta liczbę klatek, upewnij się, jakiej rozdzielczości dotyczy. Czasami nagrania w 120 czy 240 kl./s. możliwe są jedynie w niskiej jakości.

Łączność Wi-Fi – dzięki niej połączysz kamerę ze smartfonem i zyskasz podgląd na żywo, a także możliwość sterowania kamerą. To szczególnie przydatne w przypadku zamontowania kamery np. na kasku, szelkach czy statywie, gdy nie masz do niej łatwego dostępu lub nie możesz spojrzeć na wbudowany ekran. Alternatywą dla Wi-Fi jest łączność Bluetooth.

Ekran kamery sportowej – mały ekran LCD/TFT wystarczy do podglądu nagrania lub szybkiej zmiany ustawień.

Czas pracy na baterii – niewielkie akumulatory kamer sportowych nie są demonami wytrzymałości i rzadko pozwalają nagrywać dłużej niż 2 godziny. Z tego względu weź pod uwagę w poszukiwaniach modele z wymienną baterią. Najtańsze kamery sportowe pracują ledwo 30-45 minut.

Dodatkowe funkcje kamery sportowej

  • Funkcja timelapse – do nagrywania np. zachodu słońca, przesuwających się chmur lub tętniącego życiem miasta.
  • Funkcja zapętlenia – dzięki niej możesz użyć kamery sportowej jako wideorejestratora samochodowego.
  • Sterowanie głosem – przydatne do sterowania kamerą bez użycia rąk.
  • Pilot zdalnego sterowania – niektóre kamery mają piloty do uruchamiania filmu lub robienia zdjęć. Piloty mają formę breloka lub opaski na rękę. Te drugie wyposażone są czasem w niewielki ekran do podglądu filmu.
  • HDR – tryb z podbitymi, bardziej nasyconymi barwami.
  • Transmisja na żywo – umożliwia streamowanie w serwisach społecznościowych.

Popularne kamery sportowe – co najczęściej wybierają użytkownicy?

Tania kamera sportowa – czy jej zakup ma sens?

Oprócz takich potentatów jak GoPro, Sony czy DJI, na rynku funkcjonuje wiele marek oferujących tańsze kamery sportowe. W wielu przypadkach ich specyfikacja nie różni się znacznie od topowych modeli. W czym tkwi więc różnica wpływająca na okazyjną cenę? Jak nie trudno się domyślić, duże znaczenie ma jakość urządzenia.

Tanie kamery sportowe wykonane są z nieco gorszych i mniej trwałych materiałów, więc ich trwałość nie będzie tak duża, jak „markowych” modeli. Częstym problemem jest przeciekanie wodoodpornych etui, wyłamywanie się portu USB lub krótki czas pracy na baterii.

To jednak nie koniec problemu z tanimi kamerami sportowymi. O ile na braki materiałowe można często przymknąć oko i nie przeszkadzają one w użytkowaniu kamery, dużo większym problemem jest niskiej jakości oprogramowanie. To ono odpowiada za przetwarzanie obrazu niewielkiej matrycy, stabilizację obrazu czy rejestrację koloru.

Zdarza się, że jakość filmu jest niewspółmiernie niska w stosunku do deklarowanej rozdzielczości. Nieuczciwym zabiegiem producentów jest chociażby zawyżanie jakości obrazu lub dublowanie klatek, by fikcyjnie osiągnąć wyższy klatkaż.

Akcesoria do kamery sportowej

Jedną z największych zalet kamer sportowych jest szeroka gama akcesoriów montażowych. Pozwalają one na zamontowanie kamery niemal w każdym miejscu, co pozwala uzyskać zapierające dech w piersiach kadry.

Opaska na głowę lub szelki na klatkę piersiową sprawią, że nagrasz film z własnej perspektywy, natomiast przyssawki i obejmy umożliwią ci zarejestrowanie np. pracującego zawieszenia samochodowego. Oto przykładowe akcesoria do kamery sportowej:

  • gimbal,
  • kijek do selfie,
  • szelki,
  • opaska na głowę,
  • uchwyt na kierownicę,
  • uchwyt na przylepiec,
  • Przyssawka do szyby,
  • bojka wyporowa na wodę,
  • lampa LED.

Autor: Szymon Sonik