Data publikacji:

Jaką męską pomadę do włosów wybrać?


Jeszcze do niedawna jedynym szeroko dostępnym męskim kosmetykiem do stylizacji włosów był żel. Z czasem pojawiły się inne, a dziś można spotkać nawet tak egzotyczne produkty jak klej do włosów lub puder. Nie da się jednak ukryć, że z szerokiego grona kosmetyków najbardziej wyróżnia się pomada do włosów, która doskonale pasuje do klasycznych, ponadczasowych fryzur. Oferta męskich pomad jest bardzo szeroka, dlatego od razu pojawia się pytanie: którą pomadę wybrać?

Pomada niczym brylantyna


W najbardziej klasycznych fryzurach, nawiązujących do dawnej mody, prym wiodą pomady woskowe o wysokim połysku. Imitują one stosowaną niegdyś powszechnie brylantynę, która dziś nie jest zbyt popularna. W odróżnieniu od brylantyny, pomady woskowe zapewniają nie tylko wysokie nabłyszczenie włosów, ale i mocny chwyt ułatwiający modelowanie włosów. Zaletą pomad woskowych jest możliwość poprawiania fryzury w trakcie dnia bez utraty chwytu. Do wad niewątpliwie należy zaliczyć trudność z wypłukaniem pomady za pomocą zwykłego szamponu. Aby pozbyć się wosku, konieczne jest użycie specjalnego szamponu przeznaczonego do zmywania pomad. Wadą pomady woskowej jest też to, że może brudzić np. poduszkę, ubrania lub zagłówek samochodowy.

Dobra na początek, łatwa w obsłudze


Jeśli obawiasz się przypadłości związanych z pomadą woskową, możesz wybrać pomadę stworzoną na bazie wody. Może mieć zarówno połyskujące, jak i matowe wykończenie, więc bez trudu uzyskasz także mocno błyszczącą, klasyczną fryzurę, typową dla pomady woskowej. Pomada wodna polecana jest w szczególności dla osób rozpoczynających przygodę z kosmetykami do pielęgnacji włosów. Łatwo się ją nakłada, a wodna baza sprawia, że nie ma najmniejszych problemów z wypłukaniem jej z włosów. Dzięki temu możesz eksperymentować z fryzurami, a w razie niepowodzenia szybko wypłukać pomadę i nałożyć ją ponownie. Do wad pomad wodnych należy zaś zaliczyć to, że zasychają na włosach, więc poprawienie fryzury w czasie dnia może okazać się niewykonalne. Jeśli chcesz to zrobić bez utraty chwytu (stabilności fryzury), lekko zwilż dłonie wodą.

Mocny czy słaby chwyt?


Chwyt pomady to inaczej mówiąc zdolność do wiązania włosów i utrzymywania ich na swoim miejscu. Wyróżnia się pomady o słabym, średnim i mocnym chwycie. Należy dobrać go do rodzaju włosów oraz fryzury, którą zamierzasz zrobić. Osoby o twardych i niesfornych włosach najczęściej wybierają pomady o mocnym chwycie, który zapobiega odkształcaniu się włosów oraz odpadaniu niesfornych kosmyków. Pomady o słabym lub średnim chwycie lepiej sprawdzą się zaś w bardziej naturalnych fryzurach, w których chcesz uzyskać efekt zaplanowanego chaosu.

Połysk czy mat?


Pomady niewątpliwie kojarzą się z klasycznymi zaczesami (side part, slick back, undercut, pompadour), w których bardzo często króluje połysk. Na rynku męskich kosmetyków do włosów znajdziesz jednak pomady matowe, które dają bardziej naturalny efekt. Te drugie dobrze sprawdzą się u mężczyzn borykających się z przetłuszczającymi się włosami. Matowego efektu powinieneś użyć również we wszelkich „rozmierzwionych” fryzurach, w których pomada o wysokim połysku dałaby efekt przetłuszczonych włosów. Uważaj jednak, by nie wybrać zbyt mocno matującej pomady do włosów, która sprawi, że włosy będą wyglądać tępo, niczym pokryte mąką lub kurzem.

Na koniec wspomnimy o drobnym szczególe, który może umknąć w czasie wybierania pomady. Wiele pomad do włosów ma bardzo intensywny zapach, utrzymujący się przez wiele godzin. Przez zakupem upewnij się, czy należy on do grona twoich ulubionych, bo może towarzyszyć ci nawet cały dzień.