Data modyfikacji:

Długość krawata - jaka powinna być długość krawata?


Krawat dodaje elegancji koszuli i marynarce, dlatego stanowi integralny elementem formalnej stylizacji. Panowie zakładają krawaty na ważne uroczystości rodzinne, imprezy firmowe bądź spotkania biznesowe. Wielu z nich nie wie jednak, jak prawidłowo nosić ten dodatek. Na ulicy można zauważyć mężczyzn, którzy zakładają zbyt krótkie lub za długie krawaty. Dotyczy to nawet panów w stylizacji a'la dandys. Jaka jest prawidłowa długość krawata? Jak dopasować ją do wzrostu i sylwetki użytkownika?
krawat

Jakie krawaty są dostępne w sklepach?


Jeśli chodzi o długość krawata, savoir vivre precyzuje ją podobnie jak materiały, z których szyje się dodatek do męskiego stroju. Panowie mogą znaleźć w sklepach modele o długości od 146 do 156 cm. Taki rozmiar umożliwia zawiązanie krawata w wybrany węzeł i dopasowanie go do wzrostu oraz postury mężczyzny.

Optymalna długość krawata zależy od kilku czynników. Panowie powinni ją dostosować do materiału, z którego wykonano dodatek i jego szerokości. Inaczej wiąże się eleganckie jedwabne krawaty na większe wyjścia niż choćby modele wykonane z dzianiny i noszone na co dzień jako element biurowego dress code'u (np. krawat z logo banku). Niektórzy mężczyźni świadomie łamią zasady savoir vivre, nosząc zbyt długie, cienkie krawaty, które powiewają na wietrze. Robią tak choćby Mediolańczycy, którzy stawiają na ekstrawagancję.

Prawidłowa długość krawata - uniwersalne zasady


Formalne stylizacje powinno się uzupełniać krawatem o długości odpowiadającej wysokości tułowia. Materiał powinien zwisać z szyi w taki sposób, by delikatnie zachodzić na górną część klamry paska od spodni. Długość krawata może być mniejsza lub większa o około 1 cm, jednak wyraźniejsze różnice są niemile widziane. Ta zasada obowiązuje przede wszystkim w przypadku krawatów noszonych do garniturów.

W przypadku nieformalnych stylizacji panowie często wybierają dzianinowy krawat. Jaka długość dodatku jest wtedy odpowiednia? Dzianinowy krawat z końcówką w kształcie prostokąta to knit, który bez przeszkód można nosić powyżej linii paska. Jego długość może być krótsza o około 2-3 cm od standardowego, eleganckiego krawata. Jeśli knit zakłada się do spodni z wysokim stanem i szelek, jego długość może sięgać nawet do połowy klatki piersiowej. W podobny sposób można nosić krawaty ze śmiesznymi wzorami, np. z motywami świątecznymi lub na wieczór kawalerski.

Jaka długość krawata jest odpowiednia dla wysokich i niskich panów?


Prawidłowa długość krawata zawsze jest dostosowana do wzrostu użytkownika. Panowie o wzroście powyżej 190 cm lub mający mniej niż 170 cm mogą mieć spore problemy z dopasowaniem krawatu lub knitu. Jak sprawdzić, czy wybrany model będzie odpowiedni już na etapie zakupów? Dobrym sposobem jest wzięcie wybranego modelu w ręce i przyłożenie jednego końca krawata do górnej wargi. Jeśli dolna część dotknie ziemi, krawat jest dobrze dobrany.

Jeżeli dostępne w sklepach krawaty są za krótkie, można zamówić dłuższe modele na wymiar. Ostatecznie można zdecydować się na zapięcie marynarki i ukrycie mankamentu. W przypadku za długich krawatów jest nieco łatwiej. Materiał bez trudu skróci się u krawca, który zajmuje się szyciem i przeróbkami garniturów.

Bez względu na to, jaki wybiera się krawat, długość modelu można nieco zmodyfikować za pomocą odpowiedniego węzła. Dotyczy to zarówno dzianinowych, jak i jedwabnych dodatków.

Krawat - jaka długość i węzeł?


Regulowanie długości krawata za pomocą węzła jest skuteczne, pod warunkiem, że dobierze się prawidłowy typ wiązania. Jeśli chce się skrócić krawat, powinno się postawić na węzeł windsorski lub półwindsorski. Dodatkowy oplot szerokiego materiału wokół wąskiego sprawia, że zużywa się więcej tkaniny. Tym samym, jej końcówka sięga wyżej. Jeśli krawat jest nieco za krótki, powinno się wybierać węzeł prosty. Dzięki niemu uzyska się kilka dodatkowych centymetrów materiału, który dosięgnie do klamry paska.

Co zrobić, gdy długość krawata okaże się nieprawidłowa tuż przed wyjściem na spotkanie biznesowe lub wesele? W takiej sytuacji można ratować się mniej eleganckimi sposobami. Mężczyzna ukryje problemy ze strojem za pomocą kamizelki lub nosząc zapiętą marynarkę przez cały czas trwania imprezy.

Jaka długość krawata jest odpowiednia w przypadku nastolatków? Nastoletni chłopcy powinni stosować się do tych samych zasad, co dorośli mężczyźni, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że z powodu swojego wzrostu trudno jest im dopasować krawat na dłużej. Z tego względu u nastolatków dopuszcza się lekkie odstępstwa od sztywnych reguł, nawet w przypadku strojów formalnych. Warto dbać jednak o to, by chłopak nie nosił przez lata tego samego krawata, który od dawna jest zbyt krótki i sięga do połowy tułowia.

Jakich błędów unikać, gdy nosi się krawat?


Prawidłowa długość krawata to tylko jedna ze składowych, wpływających na elegancję męskiej stylizacji. Równie ważne jest wykonanie poprawnego węzła. Cieńsza końcówka krawata nigdy nie powinna wystawać spod jego szerszego zakończenia. Węzeł pod szyją powinien być staranny i równy. Istotne jest zadbanie, by wiązanie znalazło się dokładnie na środku szyi, gdyż przekrzywiony krawat jest wyjątkowo nieelegancki. Zasady te dotyczą nawet nieformalnych knitów.

Przed założeniem krawata powinno się dokładnie sprawdzić, czy materiał jest pozbawiony brzydkich, zaciągniętych nitek. Niewielkie zaciągnięcia można przyciąć ostrymi nożyczkami, natomiast większe niestety oznaczają konieczność zakupienia nowych dodatków do garnituru. Jeśli na krawacie są plamy, powinno się jak najszybciej zaprać je ręcznie. Do tego celu powinno się używać delikatnych detergentów w płynie, przeznaczonych do czyszczenia tkanin jedwabnych.
Autor: Monika Kocher