Data modyfikacji:

Jaka powinna być długość krawata?

Z roku na rok można zauważyć, że moda na elegancki ubiór staje się coraz bardziej popularna. Do takiego ubioru można dobrać różne ciekawe dodatki. Dobrze wybrany krawat, może świetnie zgrać się z eleganckim ubiorem. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć nieco więcej o krawatach, ich doborze i długości, to powinien prześledzić dalszą część tekstu.

Krawat potrafi być wygodny i bardzo dobrze wygląda

Krawat przez większość mężczyzn kojarzony jest albo z elegancją, albo z niewygodą. Jest to zmora każdej osoby przebywającej w pomieszczeniu, w którym jest gorąco, lub mającej założony krawat w czasie lata. Złe dopasowanie i zawiązanie krawata może uciskać w szyje, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak to robić. Elegancja jednak wymaga poświęcenia i czasem trzeba znieść tę niewygodę, którą na szczęście można w jakiś sposób zlikwidować.

Dobre dopasowanie jest podstawą, aby nie musieć uskarżać się na jakieś niewygody. Jednak do dobrego doboru krawata, należy się zdecydować na kilka jego cech, które będą opisane poniżej i także można pomyśleć, nad tym, jak często będzie on noszony. Jeśli będzie to jedynie zakładanie go raz na jakiś czas, można znieść pewne niedoskonałości, lecz w innym przypadku wymagane będzie jak najlepsze dopasowanie.

Jeśli ktoś się zupełnie na tym nie zna, można poprosić ekspedientkę w sklepie, aby pomogła przy wyborze, a także przy zastosowaniu odpowiedniego węzła. Tylko przymierzenie przy zakupie, będzie gwarantem wybrania dobrego produktu.

Jaki powinien być krawat?

Wszystko zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na bardziej formalny, czy casualowy ubiór. Jeśli już styl jest wybrany, to teraz jeszcze należy zdecydować się na marynarkę i wybrać taką z odpowiednią szerokością klap. Teraz można zadecydować jaki krawat się dobierze, jaka będzie odpowiednia długość krawata, a także wzór na nim.

Jeśli chodzi o dobór klap do szerokości krawata, to zasada jest prosta, do szerokich klap dobieramy szerszy krawat, a do wąskich, węższy. Pozwoli to zachować pewną równowagę i przede wszystkim nie będzie wyglądało komicznie. Sportowe marynarki zazwyczaj występują w towarzystwie tak zwanego krawata śledzika, czyli dość wąskiego i najlepiej jest właśnie decydować się na ten typ.

A co z umaszczeniem? Wszystko zależy od tego, z jakiej okazji chcemy ubrać się elegancko. Na co dzień, jeśli nie istnieją poważniejsze wymagania, można decydować się na krawaty, o różnym delikatnym umaszczeniu, małych wzorach i temu może towarzyszyć chustka o nieco odmiennym wzorze. W przypadku formalnych uroczystości lepiej jest się zdecydować na poważniejsze kolory, bez zbędnych ozdobników, lecz jeśli chodzi o takie okazje, jak wesela, chrzciny, spotkanie firmowe i tak dalej, to również można dobrać delikatnie wzorzysty krawat.

Szerokość i umaszczenie już jest, więc co dalej? Teraz czas na element, który jest bardzo ważny, lecz większość mężczyzn zapomina o nim i przez to krawat często wygląda niechlujnie. Celowo nie została wspomniana jeszcze technika wiązania, ponieważ również ona może wpłynąć na tę cechę zwisu męskiego ozdobnego. Mowa oczywiście o jego długości.

Jaka powinna być długość krawata?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka trudna, lecz już spełnienie tego warunku nieraz wymaga nieco większego zaangażowania i skupienia. Na początek trzeba poznać trochę charakterystykę większości produkowanych krawatów w Polsce.

Niestety producenci zazwyczaj nie zwracają uwagi na to, że mężczyźni nie mają wyłącznie wzrostu między 165 a 175 cm, a właśnie na taki wzrost jest projektowana i wykonywana większość krawatów. O ile możemy jeszcze pozwolić sobie na jego skrócenie, to już o wydłużeniu nie ma mowy. Zazwyczaj długość zwisu męskiego, sięga pomiędzy 148 cm a 152 cm. Nie oznacza to jednak, że należy kupować krawaty wyłącznie właśnie o tej długości.

Przed każdym zakupem należy zmierzyć, czy krawat na pewno będzie dobrze dopasowany. O ile mężczyzna o wzroście 170 cm może sobie pozwolić na kupno produktu o standardowej długości, to już w przypadku mężczyzn osiągających około 190 cm, należy zastanowić się nad długością około 160 cm.

Dokąd powinien sięgać krawat?

Przyjęło się, że krawat powinien sięgać maksymalnie do początku paska spodni i nie powinien być dłuższy i wisieć przy rozporku, ponieważ wygląda to niestety niezbyt dobrze. W przypadku węższych krawatów można spotkać się także z teorią, że mogą one być o 2-3 cm krótsze, jako że zazwyczaj towarzyszą luźniejszemu ubiorowi.

Bardzo częstym błędem, który można zauważyć u mężczyzn, jest także wiązanie krawata w taki sposób, że jego węższa końcówka zwisa niżej, niż ta szersza i o ile można pozwolić sobie na małe odstępstwo, wynoszące kilka centymetrów, to już różnica długości wynosząca 10 cm jest znaczną przesadą. Niektórzy rozwiązują ten problem chowając końcówkę w spodnie lub za koszulę, lecz nie wygląda to wyjątkowo dobrze i są na to lepsze i efektywniejsze sposoby.
Przede wszystkim, można wybrać się do sprawnej i sprawdzonej krawcowej, która skróci krawat i będzie po problemie. Jeśli jednak ktoś ma, chociażby nikłe umiejętności manualne, to może zdecydować się na inne wiązanie krawata.

Najpopularniejszymi wiązaniami w Polsce są windsour i four in hand, jednak gdy one się nie sprawdzają, można nauczyć się innych, nieraz trudniejszych wiązań, które jednak pozwolą dobrze dopasować długość krawata, tak aby nie wyglądało to komicznie.

Dbaj o swój krawat

Trzeba dbać o stan swojego ubioru i tyczy się to również krawatów. Po każdym użyciu należy je rozwiązać i zrolować, tak aby nie powstawało za dużo zniekształceń na nim. Krawat, o który widać, że się dba, nie będzie zazwyczaj sprawiał problemów w wiązaniu. Zajmuje to jedynie chwilę, lecz kiedyś dzięki temu można uniknąć udręki z ponownym wiązaniem krawata, który przypadkiem został rozwiązany.

Na pytanie „jaka długość krawata”, odpowiedzieć sobie trzeba w kategorii stylu formalnego i nieformalnego i najlepiej zastosować się do powyższych wskazówek. Każdy szanujący się mężczyzna będzie dbał o siebie i może tym sobie zyskać szacunek również u innych znajomych osób. Nie chcesz chyba popełnić żadnego błędu modowego?