Data modyfikacji:

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Modne i męskie modele okularów 2024

Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko elementem letniej stylówki. Służą też temu, by ochronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Co ciekawe, przydadzą ci się nie tylko latem, ale i zimą, gdy o oślepienie wcale nie trudno. Jakie męskie okulary przeciwsłoneczne wybrać oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu? Sprawdźcie też, jakie rodzaje okularów przeciwsłonecznych męskich są najmodniejsze w 2024 roku.

Z jakim filtrem wybrać męskie okulary przeciwsłoneczne?

Trudno zliczyć wszystkie stragany z okularami słonecznymi, jakie latem pojawiają się na ulicach miast, zwłaszcza tych turystycznych. Całkiem atrakcyjne wizualnie okulary dostaniesz już za kilkanaście złotych, a liczba modeli do wyboru przyprawia o zawrót głowy. Jeśli chcesz sobie jednak oszczędzić kłopotu ze wzrokiem, trzymaj się od nich z daleka. Tanie okulary przeciwsłoneczne nie tylko nie chronią oczu przed promieniowaniem, ale i dodatkowo narażają go na uszkodzenia. Ich przyciemniona soczewka sprawia, że źrenica się rozszerza, a tym samym gałki oczne absorbują więcej światła. Nie ufaj naklejkom UV400, ani innym oznaczeniom sugerującym obecność filtra, gdyż w cenie kilkunastu złotych nie jest możliwe skonstruowanie bezpiecznych okularów. Najbezpieczniej będzie zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne u optyka lub w zaufanych sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Jaki kolor soczewek wybrać do okularów przeciwsłonecznych?

Jak pewnie zauważyłeś, okulary przeciwsłoneczne dostępne są w różnych kolorach. Dotyczy to nie tylko oprawek okularów, ale i soczewek. Najpopularniejsze są oczywiście te czarne, ale z łatwością znajdziesz także okulary z brązowymi, żółtymi, zielonymi, czerwonymi, pomarańczowymi, niebieskimi czy fioletowymi szkłami. Czy jest to kwestia wyłącznie estetyczna? Jak się okazuje - nie.

Kolorowe soczewki filtrują lub uwydatniają konkretne barwy i przeznaczone są do stosowania w konkretnych warunkach oświetleniowych. Niebieskie soczewki mogą być przydatne w zimnej, zimowej aurze, fioletowe podkreślą kolory na zielonym tle (dlatego używane są np. przez myśliwych), zaś żółte podnoszą jakość widzenia po zmroku. Jakie więc soczewki wybrać? Najbezpieczniej wybrać te czarne (a właściwie szare), które nie będą fałszować kolorów. Osobom z wrażliwym wzrokiem poleca się tez brązowe, bowiem poprawiają kontrast widzianego obrazu.

Który filtr do okularów przeciwsłonecznych wybrać? UV, polaryzacyjny a może fotochromy?

Który z tych rodzajów filtrów jest najlepszy? Żaden. Każdy z nich ma inne zalety, które mogą stać się twoimi sprzymierzeńcami. Zwykły filtr UV powinien bez problemu zniwelować szkodliwe promieniowanie UVA, UVB oraz UVC, czyli promieniowanie ultrafioletowe w różnych zakresach długości fali. Filtr polaryzacyjny pozwoli uniknąć ostrych refleksów słonecznych, na jakie narażeni są m.in. kierowcy, narciarze lub żeglarze. Fotochromy mogą zaś być wybawieniem dla osób noszących okulary korekcyjne, gdyż filtr ten można wbudować w zwykłe okulary. Zaletą fotochromów jest zdolność dostosowania się do różnych warunków oświetleniowych.

Zdolność do przepuszczania światła w okularch przeciwsłonecznych

Nie ma uniwersalnych okularów przeciwsłonecznych, to mit. Aby korzystanie z nich było bezpieczne oraz komfortowe, należy dobrać odpowiednią klasę przepuszczalności soczewki. Dzielą się one na cztery podstawowe kategorie, z czego pierwsza przepuszcza ok. 40% światła, zaś ostatnia – zaledwie 8%. Soczewki z kat. 1 stosuje się w pochmurne dni (wbrew pozorom wtedy również należy chronić wzrok), kat. 2 w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu, kat. 3 w przypadku słonecznych dni, zaś kat. 4 przeznaczona jest do stosowania w trudnym i wymagającym klimacie (np. zwrotnikowym, podzwrotnikowym, równikowym). Która z tych kategorii okaże się najlepsza podczas letniego wypoczynku? Najpewniej będzie to kategoria numer 3.

Atesty w okularach przeciwsłonecznych

Wspominaliśmy już, że zapewnienia bazarowych sprzedawców są niewiele warte. Jakimi kryteriami warto więc kierować się podczas zakupów? Najbezpieczniej będzie skontrolować, czy upatrzone okulary posiadają stosowne atesty. Są to m.in.:
- CE
- EN 166:2001
- 89/686/EWG 
- EN 1836+A1:2009
- ISO 9001:2000

Europejskie certyfikaty jakości gwarantują bezpieczeństwo i są wyraźnym sygnałem, że masz do czynienia z wysokiej jakości produktem. Dotyczy to jednak wyłącznie salonów optycznych oraz profesjonalnych salonów sprzedaży okularów (np. internetowych sklepów z dobrymi opiniami), gdyż nieuczciwi handlarze często posługują się nimi bez pokrycia. Niestety, najczęściej bez żadnych konsekwencji.

Dlaczego warto zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne?

Przyjęło się przekonanie, że okulary przeciwsłoneczne służą w pierwszej kolejności wygodzie. Stały się także gadżetem stosowanym w roli dodatku do ubrania, niczym krawat czy poszetka. Warto jednak spojrzeć na okulary przeciwsłoneczne w inny sposób. Jest to przede wszystkim zabezpieczenie przed słońcem, takie jak krem przeciwsłoneczny z filtrem, który stosujesz by nie doznać poparzeń. Uszkodzenia gałek ocznych przez promienie UV początkowo nie bolą, więc łatwo zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu. Późniejsze konsekwencje mogą być jednak bardzo uciążliwe, a zaćma, zapalenie spojówek czy uszkodzenie rogówki to tylko początek listy potencjalnych schorzeń. Rozwiązanie? Kup dobre okulary przeciwsłoneczne. 

Autor: Szymon Sonik