Data publikacji:

Noś ją przez cały rok: kurtka parka męska

Jeżeli mówi się, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien posiadać w swojej garderobie garnitur, to do tego zestawu należałoby dołączyć także kurtkę parkę męską. I nie chodzi tu tylko o elegancję, ale o funkcjonalność i łatwe dostosanie tego elementu garderoby do niemal każdej stylizacji. Co sezon zastanawiamy się nad wyborem wygodnej i stylowej kurtki, która będzie dostosowana do zmieniających się warunków pogodowych. A co, jeżeli posiadalibyśmy jedno odzienie wierzchnie zarówno na wiosnę, jak i zimę? To niemożliwe? Kurtka parka jest przykładem, że funkcjonalność i styl mogą iść ze sobą w parze.
Tak się już zwykle składa, że najbardziej funkcjonalnymi w codziennym życiu są te ubrania, które mają swój rodowód w garderobie militarnej. Podobnie rzecz ma się z kurtką parką. Według niektórych ten model odzienia wierzchniego powstał na wzór noszonych przez Eskimosów nieprzemakalnych kurtek z kapturem, zwanych też anorakami. Bez względu na to, jaka jest inspiracja powstania, to parka służyła pierwotnie amerykańskim żołnierzom walczącym w połowie XX wieku w koreańskiej wojnie. Kilkunastostopniowe mrozy na froncie, miały zostać zwalczone dzięki długiej kurtce wypełnionej naturalnym puchem. Była ona dodatkowo zakończona współcześnie nazywanymi przez nas ściągaczami, które miały za zadanie jeszcze lepiej chronić ciało przed wiatrem. Po wojnie kurtka męska parka stała się rozpoznawalnym odzieniem wśród różnych subkultura lat 60. Następnie na jakiś czas zniknęła z historii mody i od kilku dobrych sezonów znów króluje. O ile początkowo kurtka parka występowała wyłącznie w kolorze khaki, to dziś najlepiej przenetuje się w odcieniu oliwkowym, czarnym i ciemnozielonym.


Kurtka męska parka - podstawowe informacje

Kurtka parka męska we współczesnej wersji jest dłuższa (przypominającą swoim rozmiarem płaszcz) z szerokimi kieszeniami i ściągana u dołu. Tak naprawdę występuje ona w dwóch wersjach: grubszej i luźniejszej. W pierwszej z nich kurtka męska parka wypełniona jest syntetycznym puchem (niekiedy również dodatkową kożuchową podpinką), z kolei w drugiej wersji kurtka jest bez żadnego wypełnienia. Niekiedy nie posiada nawet podszewki. Kurtka parka wykonana jest najczęściej z bawełny lub mieszanki tej tkaniny z innymi syntetykami. Kolejnymi cechami charakterystycznymi parki są duży kaptur, oraz bardzo praktyczny zamek od dołu i góry. W wersjach luźniejszych zamiennikiem zamka mogą być duże guziki.


Kurtka parka będzie stanowić idealną ochronę przed zimnem oraz wiatrem. Może ona stanowić tzw. kurtkę przejściową w okresie wiosennym i jesiennym, a także służyć za pełnoprawne odzienie zimowe. Jeżeli zainwestujemy w dobry model, to odpinana podpinka sprawi, że kurtka parka męska okaże się uniwersalnym elementem garderoby na cały rok. Będzie ona przydatna zarówno podczas chłodniejszych letnich wieczorów, jak i na co dzień w jesień. Ponadto wysoki kołnierz parki sprawia, że jest ona świetną kurtką przeciwdeszczową.

Z czym nosić kurtkę parkę męską?

Kurtka męska parka należy zdecydowanie do nielicznych okryć wierzchnich, które dobrze komponują się zarówno ze stylizacjami casualowymi, jak i smart casualowymi. Luźny fason parki sprawia, że będzie ona dobrze wyglądać na różnych typach męskiej sylwetki. Jednakże ze względu na jej długość, kurtka parka lepiej sprawdzi się na nieco wyższych mężczyznach. W sklepach występuje ona w  kilku różnych wariacjach: z ozdobnym futerkiem przy kapturze, pikowania, a także z różnego rodzajami przyszywek na zewnętrznej stronie.  Ta różnorodność sprawia, że bez żadnego problemu jesteśmy w stanie  znaleźć odpowiedni model kurtki parki męskiej dla siebie. W luźniejszej wersji możemy ją połączyć ze zwykłym T-shirtem lub koszulką polo, a także spodniami chino. I tak na ten przykład zielona parka sprawdzi się z granatowymi chino i szarą koszulką.


Kurtka męska parka będzie równie dobrze wyglądać w zestawach z koszulami. W tej sytuacji najwłaściwszym wyborem okażą się casualowe ubrania np. niebieska koszula w paski, parka w kolorze khaki i szare spodnie. Interesującą stylizacją jesienną mógłby okazać się zestaw: oliwkowa parka, niebieska koszula, ciemnobeżowy kardigan i brązowe bojówki męskie. Jak widać kurtka parka męska bardzo dobrze nadaje się do stylizacji "na cebulkę". Pamiętajmy, że w zależności od temperatury powietrza, możemy odpiąć/przypiąć parce dodatkową podpinkę.

Niestety wciąż mało popularnymi kolorami kurtek jesienno – zimowych są czerwony, żółty, pomarańczowy. Choć te odcienie są wciąż niedoceniane w modzie męskiej, to tegoroczne pokazy mody pokazują, że sytuacja się zmienia. Dlatego też może warto wybrać kurtkę parkę męską w jednym z tych kolorów? Oczywiście minusem takiego wyboru jest utrata uniwersalności stylizacyjnego tego typu kurtki. Z drugiej strony taka kolorowa odzież wierzchnia sprawi, że będziesz wyróżniać się spośród (szarego) tłumu.


Bartłomiej K.

Więc artykułów na temat mody męskiej: