Parka męska jest jedną z najpopularniejszych kurtek zimowych. Jej popularność nie słabnie od wielu lat. Lżejsze modele, pozbawione puchowego wypełnienia, świetnie nadają się także na jesień i wiosnę. Jak wybrać idealną parkę męską? Przymierzając ją, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Czytaj również: Moda męska - jesień 2020
Kurtki przypominające współczesne parki znane były już kilka wieków wstecz. Korzystali z nich chociażby Inuici chroniący się na obszarach arktycznych przed doskwierającym mrozem. Przedłużany krój parki chronił przez zimnem oraz wiatrem, a jednocześnie nie krępował ruchów w trakcie polowania.
Dzisiejsze parki męskie, jakie spotkasz jesienią w większości kolekcji męskich, mają jednak inny rodowód. Wywodzą się z wojskowości, podobnie jak szereg innych kurtek czy płaszczy. Największą popularnością cieszy się męska parka używana przez żołnierzy amerykańskich w latach 1950-1970 r. o oznaczeniu N-3B lub M-1951.
Jej potoczne nazwy to Alasca lub Snorkel Parka. Wojskowa parka używana była przez załogi bombowców USAF. Wierzchnia, nylonowa warstwa chroniła przed wilgocią wełniane ocieplenie, które musiało zapewnić komfort termiczny nawet na kilkudziesięciostopniowych mrozach.
Nowoczesne parki męskie garściami czerpią ze swojego pierwowzoru. Nawiązują do niego oliwkową barwą, obszernymi kieszeniami zdolnymi pomieścić wiele magazynów do broni M16 oraz futrzanym wykończeniem kołnierza.
Charakterystycznym elementem parki jest wszyty sznurek znajdujący się na wysokości talii, który podkreśla męską sylwetkę V. O wygodę noszenia w niskich temperaturach dbają ściągacze znajdujące się przy rękawach, wysoki kołnierz oraz listwa zakrywająca suwak.
Sprawdź również, jak nosić męską kurtkę zamszową.
Inspiracje wojskową parką zauważalne są także w innych typach kurtek i płaszczy. Bez trudu znajdziesz modele bez ocieplenia, przypominające nieco klasyczny trencz, płaszcze stylizowane na męską parkę czy parki puchowe.
Bez względu na to, jaki typ parki wybierzesz, musisz pamiętać o kilku rzeczach. W asortymencie firm odzieżowych spotkasz zarówno mocno dopasowane parki, jak i te obszerne, oversize, luźniej leżące na ciele.
Dobierając parkę męską, musisz mieć to na uwadze, bowiem łatwo o wybór złego rozmiaru parki. Łatwo o zakup zbyt krótkiej parki lub modelu zbyt szerokiego w ramionach. Przymierzając parkę męską, zwróć uwagę na wysokość talii oraz szerokość linii barków.
To wartości, których nie zmienisz poprawkami krawieckimi (o ile w ogóle przeróbki parki mają sens). Jeśli uzyskasz efekt kusej parki lub krótkich rękawów, wybierz większy rozmiar. Jeszcze gorzej wygląda zbyt duża parka.
Rozpoznasz ją po zapadających się ramionach, zasłoniętych przez rękawy dłoniach oraz długości po kolana. Parka męska nie powinna zastępować długiego płaszcza.
Przeczytaj również: Męska kurtka zamszowa – jak ją nosić?
Jedną z zalet parki jest to, że świetnie odnajduje się w wielu porach roku. Futro oraz kaptur są odpinane, więc w okresie przejściowym możesz pozostawić jedynie wysoką stójkę.
Kołnierz ochroni szyję przed zawianiem, a przy okazji wygląda bardzo stylowo. W cieplejsze dni lepiej sprawdzi się jednak lekka parka bez ocieplenia. Wykonana z materiałów syntetycznych lub bawełny parka świetni odnajduje się w miejskich stylizacjach.
Zazwyczaj jest jedynie wiatroodporna, ale zdarzają się także zabezpieczone również przed deszczem. W typowo jesiennej lub wiosennej aurze męska parka sprawuje się znakomicie.
Najlepszym pomysłem na wykorzystanie parki jest noszenie jej na co dzień. To jedna z tych kurtek, po którą sięgniesz wychodząc na zakupy, uczelnię lub spotkanie ze znajomym.
Męska parka należy do nieformalnych kurtek, dlatego najlepiej prezentuje się w połączeniu z równie casualowymi elementami garderoby, np. swetrami, longsleevami, dżinsami, sztruksami lub ewentualnie chinosami. Jeśli chodzi o buty, znakomitą przeciwwagę dla wielkości parki stanowią ciężkie trapery, np. Timberlandy. To już wręcz klasyczne połączenie.
Inny pomysł na wykorzystanie parki męskiej to połączenie z joggerami. Te młodzieżowe spodnie odgrywają w streetwearze ważną rolę i towarzyszą parce w wielu ciekawych stylizacjach. Bardzo często zestawiane są z białymi sneakersami, które charakteryzują się dużą uniwersalnością.
Gdy słyszysz „parka”, myślisz o oliwkowej zieleni. Innym klasycznym kolorem jest khaki, również kojarzony z barwami wojskowymi. Te barwy dobrze odnajdują się w męskiej garderobie i łatwo je łączyć z innymi elementami, dlatego polecamy zakup takiej parki na początek.
Jeśli chcesz coś o nieco większej elegancji, wybierz granatową parkę. Można ją wykorzystać nawet w smart casualowej stylizacji. Granatowa parka męska doskonale nadaje się do garderoby kapsułowej, czyli tej opartej o uniwersalne, ponadczasowe i trwałe ubrania, które wykorzystasz w dziesiątkach różnych stylizacji.
Drugim bezpiecznym wariatem jest szara parka męska – jasna lub ciemna. Męska parka kremowa, musztardowa lub ceglasta to także całkiem dobry pomysł. Najwięcej wątpliwości mamy do parek czarnych.
Choć często spotkasz je w męskich kolekcjach, nie są zbyt uniwersalne. Zazwyczaj wyglądają na wskroś ponuro i nie robią dobrego wrażenia. Ale o tym, że czarny wcale nie należy w modzie męskiej do najszczęśliwszych kolorów już wiesz – wspominaliśmy o tym wiele razy.
Autor: Szymon Sonik