Data modyfikacji:

Savoir-vivre na studniówce — wszystko, co musisz wiedzieć


Sądzisz, że studniówka to luźna impreza w gronie znajomych ze szkoły średniej? Błąd! To wieczorowy bal, który wymaga od Ciebie nienagannej etykiety. Od razu zaznaczymy, że nie chodzi o dworski bon ton czy przesadną kurtuazję, a odrobinę zdrowego rozsądku oraz dojrzałości, dzięki którym unikniesz wpadek. Jak zachowywać się na studniówce, by po latach się tego nie wstydzić?

Czy na studniówce można pić alkohol?


Zaczniemy od kwestii, która spędza studniówkowiczom sen z powiek. Oficjalnie wnoszenie alkoholu na salę może być zabronione, ale tajemnicą poliszynela jest, że i tak pojawi się on na stołach lub ewentualnie pod nimi. W większości przypadków znajdziesz na stołach kieliszki do wódki. O co tu chodzi? Wytłumaczenia należy szukać w sztuce iluzji i przymykaniu oka. Uczniowie udają, że nie piją wódki, a nauczyciele, że tego nie widzą. Najważniejszy jest więc umiar oraz nie rzucanie się w oczy, by nie stawiać nauczycieli w niezręcznej sytuacji. Jeśli jednak zostaniesz wyraźnie poproszony o schowanie alkoholu, zrób to.

Towarzystwo partnerki


Zapraszając na studniówkę osobę towarzyszącą, musisz zadbać o odebranie jej bezpośrednio spod domu oraz odwiezienie pod drzwi. Impreza studniówkowa kończy się w późnych godzinach nocnych, więc dla bezpieczeństwa nie zgadzaj się na samodzielny powrót partnerki do domu, nawet jeśli mieszka blisko miejsca zabawy. Twoim obowiązkiem jest także zapoznanie jej ze znajomymi oraz zapewnienie towarzystwa. Jeśli nie chcesz wyjść na niedojrzałego dzieciaka, nie znikaj na z kolegami na długie chwile ani nie wychodź co kwadrans na papierosa lub „kolejkę”. Z drugiej zaś strony nie bądź zbyt natarczywy lub zaborczy. Poproszenie twojej partnerki do tańca przez innego współbiesiadnika to wątpliwy powód to pojedynku.

Czy trzeba tańczyć na studniówce?


Znane powiedzenie mówi, że prawdziwy mężczyzna doskonale tańczy, ale tego nie robi. Zapraszając towarzyszkę na studniówkę jesteś jednak niejako do tańca zmuszony, czy tego chcesz, czy nie. Jeśli twoje ruchy sceniczne przypominają pracę humanoidalnych robotów, poćwicz najprostsze kroki przed imprezą. Nie pozwól też, by poniósł cię zew rodem z Dirty Dancing, bowiem tego rodzaju akcje wyglądają dobrze jedynie na romantycznych komediach. W sytuacji, gdy ktoś poprosi do tańca twoją partnerkę, ty poproś osobę towarzyszącą tego kogoś. Dżentelmen  nie powinien pozostawić kobiety siedzącej przy stole samotnie. Przy okazji rozwiejemy pewien mit: wybierając się na parkiet nie musisz, a nawet nie powinieneś ściągać marynarki.

Wyłącz telefon


Zmorą dzisiejszych czasów jest ciągłe przeglądanie smartfona. Jeżeli nie lubisz uchodzić za nieobytego ignoranta, przed rozpoczęciem balu wycisz i schowaj telefon. Na imprezie studniówkowej warto poświęcić czas swojej partnerce oraz znajomym ze szkoły. W złym guście jest też pozostawienie smartfona na stole. Ciągłe sprawdzanie godziny, przeglądanie Facebooka lub dodawanie zdjęć na Instagram może zostać odebrane przez towarzyszące ci osoby jako znudzenie ich obecnością lub niezadowolenie z imprezy.  zerzy optyczne łydkę i zaburzy smukłość sylwetki.

Czy można tańczyć z nauczycielkami?


Jak mniemamy, żadna nauczycielka, nawet ta od matematyki, nie obrazi się, gdy poprosisz ją do tańca. Nieco korzystniej wypadniesz jednak, gdy zrobisz to zwrotem „czy mogę prosić panią do tańca” niźli precyzyjnym, acz niekoniecznie eleganckim „pochulamy”. W dobrym guście jest poproszenie do tańca wszystkich nauczycielek, dzięki czemu żadna z nich nie poczuje się pominięta. Zrób to w czasie spokojnej i poważnej piosenki. Od razu zaznaczymy, że „Jesteś Szalona” zespołu Boys, nie jest jedną z nich. Po zakończeniu tańca odprowadź nauczycielkę do stolika i podziękuj za taniec.