Data publikacji:

Co jeść po treningu siłowym?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem siłowym? Mamy nadzieję, że ćwiczysz pod okiem profesjonalisty, który dba o bezpieczeństwo Twoich aktywności. Poprawnie wykonane ćwiczenia są bez wątpienia kluczem do sukcesu i pozwalają spełnić marzenie o zdrowej, wyrzeźbionej sylwetce, ale... Czy wiesz, że dieta w trakcie treningów jest równie ważnym aspektem? W poniższym artykule wyjaśniamy więc, co jeść po treningu siłowym oraz tłumaczymy, dlaczego odpowiednio skomponowany talerz również wpłynie na znacznie lepsze wyniki! Zapraszamy do lektury!
co jeść po treningu siłowym

Jedzenie przed i po treningu siłowym – dlaczego jest ważne?

Ćwiczenia mocno eksploatują organizm, dlatego tak ważne jest, by uzupełnić składniki utracone podczas treningu oraz dostarczać sobie pożywienie, dzięki któremu będziesz mieć siłę na aktywności siłowe. Jeśli wciąż pomijasz posiłki spożywane po wizycie na siłowni, to... jesteś w błędzie! Warto zastanowić się więc nie tylko nad tym, co jeść po treningu siłowym, ale również, dlaczego to tak ważne!
Odpowiednio zbilansowane jedzenie pozwoli na regenerację, usprawni budowanie wymarzonej sylwetki, ale też zahamuje katabolizm mięśni. Czemu trzeba mieć to na uwadze? Do katabolizmu dochodzi, kiedy organizm nie ma dostarczonej zewnętrznej energii (dotyczy to pożywienia) i wykorzystuje własne zapasy składników odżywczych. Mięśnie składają się mniej więcej w 20% białka i to właśnie one spalane są jako pierwsze.
Jeśli ominiesz posiłek potreningowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje mięśnie po prostu zaczną wiotczeć. Napiszmy zatem wyraźnie – jedzenie po ćwiczeniach przyspieszy rozwój sylwetki, ponieważ makroskładniki dostarczone wraz z pożywieniem zapobiegną utracie tkanki mięśniowej.
Pamiętaj! Nawet jeśli wykonujesz trening późnym wieczorem, nie pozbawiaj się jedzenia. Możesz sięgnąć oczywiście po nieco lżejszą przekąskę, ale absolutnie nie skazuj organizmu na głodówkę, ponieważ takie postępowanie bardzo negatywnie odbije się na jakości wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń.
Jedzenie po treningu wpłynie również na jakość aktywności. Zadbasz o rozbudowę mięśni, ochronisz je przed wiotczeniem, uzupełnisz utracone makroelementy oraz zregenerujesz organizm po wzmożonym wysiłku.

Co powinniśmy zjeść po treningu siłowym? Znaczenie ma jakość!

Nie bez znaczenia pozostaje również to, co zjesz po treningu siłowym. Oczywiście można wrzucić na ruszt cokolwiek, ale.... Posiłki potreningowe mają swoje prawa. Liczy się odpowiednia kompozycja talerza oraz czas jedzenia – jedną z przekąsek warto schować do torby lub plecaka i zjeść tuż po zakończeniu ćwiczeń.
O jakich zasadach musisz więc pamiętać, gdy zastanawiasz się, co zjeść po treningu siłowym? Glikogen to wielocukier, który napędza mięśnie, a Ty masz dzięki niemu siłę. Po zakończonych ćwiczeniach należy uzupełnić jego niedobory. Jak to zrobić? Liczy się spożycie węglowodanów do 30 minut po treningu. Na siłownię warto zabrać ze sobą przykładowo:
  • banana i suszone owoce;
  • kulki mocy składające się z orzechów, daktyli i kakao lub batony proteinowe;
  • mleczny shake na bazie owoców z dodatkiem odżywki białkowej.
  • Dzięki temu nie tylko szybko dostarczysz sobie energię, ale też uzupełnisz zapasy glikogenu. To jednak nie koniec. Gdy zaspokoisz pierwszy głód, należy pomyśleć o kolejnym i znacznie bardziej sycącym posiłku. Idealnie, jeśli do dwóch godzin po zakończonym treningu spożyjesz danie składające się w dużej mierze z węglowodanów złożonych, białek oraz niewielkiej ilości tłuszczu.
    Wniosek? Najważniejsze składniki po treningu to węglowodany (do 30 minut proste, a później złożone) oraz białko. Warto konsumować mniej więcej 0,25–0,4 g białka na kilogram masy ciała oraz około 1–1,2 g węglowodanów również na kilogram masy ciała.
    Jeśli nie do końca wiesz, jak komponować swoje posiłki, skorzystaj z pomocy dietetyka. Możesz wybrać profesjonalistę, który zajmuje się chociażby układaniem posiłków dedykowanych sportowcom. Razem ustalicie, jaki model odżywiania będzie dla Ciebie najlepszy i co najważniejsze – najbezpieczniejszy.

    Co zjeść po treningu siłowym? Przykłady posiłków

    Co zjeść po treningu siłowym, by dostarczyć sobie odpowiednią ilość makroskładników? Poniżej przygotowaliśmy przykłady posiłków, które warto przygotować do dwóch godzin po treningu. Znajdą się w nich zatem węglowodany złożone, białko oraz niewielka ilość tłuszczu. Przygotowanie tych dań nie zajmuje dużo czasu, a Ty zadbasz o rozwój mięśni i regenerację organizmu!
    W roli wartościowego posiłku potreningowego najlepiej sprawdzą się między innymi:
  • ryż brązowy z warzywami (idealną bazę stworzą chociażby brokuły, marchewka, papryka) i tofu podsmażonym na oliwie;
  • pełnoziarniste penne z piersią kurczaka i lekkim sosem pomidorowym;
  • owsianka z owocami jagodowymi i jogurtem typu skyr;
  • grahamka z pastą z tuńczyka oraz sałatka z pomidora, sałaty i jogurtu;
  • fasolka szparagowa posypana odrobiną fety, orzechami włoskimi, jajka sadzone i szklanka maślanki.
  • Co jeść przed treningiem siłowym?

    Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakie produkty znajdą się na Twoim talerzu przed rozpoczęciem treningu. On również nie pozostaje bez znaczenia dla procesów energetycznych, które zachodzą w organizmie. Aby całe pożywienie zostało strawione i wchłonięte, warto zaserwować sobie posiłek około dwie godziny przed aktywnością fizyczną. Dobrze byłoby sięgnąć po węglowodany złożone i zadbać o pokarmy ubogotłuszczowe.
    Warto również posiłkować się inną zasadą – im bliżej treningu, tym więcej węglowodanów o wyższym indeksie glikemicznym. Jeśli masz zatem czas tuż przed treningiem, poratuje Cię między innymi banan, ale nie będzie to posiłek idealny pod kątem dietetycznym. Jeśli masz jednak wybór – ćwiczyć bez jedzenia lub po lekkiej przekąsce, zdecydowanie postaw na drugą opcję!
    Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka