Data publikacji:

Co na łupież? Co stosować na łupież?

Łupież to jedno z najpowszechniejszych schorzeń skóry głowy, które dla wielu panów jest dość wstydliwym problemem. Charakterystyczne białe łuski są widoczne nie tylko na włosach, ale także na ubraniach oraz mogą powodować świąd i pieczenie. Co na łupież? Możesz zdecydować się na dermokosmetyki z polecanymi składnikami aktywnymi, formuły drogeryjne albo domowe sposoby. Przeczytaj nasz artykuł, aby sprawdzić, jaki skuteczny lek na łupież suchy lub pstry wybrać!
co na łupież

Skuteczny lek na łupież – o czym warto wiedzieć, zanim zaczniesz z nim walczyć?

Zastanawiasz się, jak się pozbyć łupieżu w 1 dzień? Już teraz warto podkreślić, że jest to niemożliwe – w przypadku walki z tym problemem skóry głowy warto uzbroić się w cierpliwość. Tylko sprawdzone sposoby, czas i systematyczność pozwolą ci raz na zawsze pożegnać się z tym problemem.
Zanim przejdziesz do działania, warto sprawdzić, skąd w ogóle bierze się łupież. W wielu przypadkach problem tkwi w niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. To na przykład stosowanie kosmetyków, których składniki zapychają pory na skalpie. Mowa nie tylko o szamponach, ale także o produktach, których używasz do stylizacji fryzury. Jeżeli w ostatnim czasie zauważyłeś charakterystyczne białe łuski, to warto przyjrzeć się stosowanym na co dzień produktom.
Co ciekawe, przyczyną łupieżu może być również zbyt sucha skóra głowy. To częsty problem w sezonie grzewczym – niskie temperatury wymagają noszenia czapek, a rozkręcone kaloryfery tworzą niezbyt przyjazne warunki dla utrzymania odpowiedniej kondycji skalpu. To w efekcie prowadzi do łuszczenia się skóry głowy.

Skuteczny lek na łupież – postaw na sprawdzone składniki aktywne

Co stosować na łupież? Składniki aktywne o sprawdzonym działaniu, które ograniczają aktywność drożdżaków Malassesia furfur. To właśnie ich obecność na skórze głowy jest często przyczyną problemów ze skalpem. Równie świetnie radzą sobie substancje oczyszczające i delikatnie złuszczające oraz pomagające w regulacji produkcji sebum.
Skuteczny lek na łupież powinien zawierać przynajmniej jeden z wymienionych poniżej składników aktywnych:
  • pirotynian cynku – substancja o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, reguluje łojotok i zmniejsza nieprzyjemne uczucie świądu, które często towarzyszy łupieżowi;
  • kwas salicylowy – działa złuszczająco i zmiękczająco, jest najczęściej stosowany w duecie z siarką, z którą wykazuje właściwości przeciwłojotokowe i antybakteryjne oraz zwiększa wchłanialność substancji aktywnych z innych kosmetyków do włosów;
  • dwusiarczek selenu – jedna z najskuteczniejszych substancji aktywnych w walce z łupieżem, która nie tylko zmniejsza aktywność drożdżaków, ale także działa antyoksydacyjnie i regulująco.
  • Co jeszcze na łupież? Do innych polecanych składników aktywnych zaliczamy pirokton olaminy oraz kortykosteroidy (skuteczne leki na łupież, które należy stosować tylko pod okiem specjalisty).

    Jak się pozbyć łupieżu domowym sposobem?

    Zanim włączysz do pielęgnacji polecane składniki aktywne, możesz także zdecydować się na przetestowanie naturalnych metod, które były stosowane już przez nasze babcie. Jak się pozbyć łupieżu domowym sposobem?
    Jednym z nich jest ocet jabłkowy na łupież, który działa przeciwgrzybiczo, zawiera mnóstwo witaminy E będącej naturalnym antyoksydantem, a także wzmacnia włosy. Jak go stosować? Wystarczy połączyć dwie łyżki octu ze szklanką wrzącej wody. Gdy mieszanka już wystygnie, użyj jej do tzw. płukanki.
    Innym domowym sposobem jest oliwa z oliwek. To naturalny lek wyłącznie na łupież suchy – u mężczyzn, u których winowajcą są zatkane pory skóry głowy, może dodatkowo pogorszyć kondycję skalpu. Zacznij od podgrzania oliwy, a następnie rozprowadzać ją równomiernie na całej głowie. Wcieraj ją w skórę, wykonując masaż, i pozostaw na całą noc. Rano umyj normalnie włosy.
    Co jeszcze stosować na łupież? Panowie mogą sięgnąć również po inne oleje, w szczególności kokosowy albo rycynowy. Równie dobrze poradzą sobie zioła – tymianek, rozmaryn, szałwia i rumianek. Wystarczy je zaparzyć i stosować codziennie do płukania włosów.

    Co na łupież? Wybierz odpowiedni szampon!

    Zadbanie o skórę głowy to podstawa. Co w takim razie stosować na łupież? Najlepszym wyborem jest zainwestowanie w odpowiedni szampon. Możesz sięgnąć po kosmetyk drogeryjny albo jeden z dermokosmetyków poleconych przez dermatologa. Poniżej znajdziesz kilka polecanych produktów.
    Szampon przeciwłupieżowy Ziaja Yego – niedrogi i popularny wśród mężczyzn kosmetyk przeznaczony do codziennej pielęgnacji. W składzie znajdziesz między innymi ekstrakt z aloesu i mięty pieprzowej, kompleks witamin, a także pirokton olaminy.
    Szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn DX2 – to formuła opracowana specjalnie z myślą o walce z łupieżem przy jednoczesnym wzmocnieniu włosów. Głównymi substancjami aktywnymi są piokton olaminy i klimbazol. Oprócz nich szampon zawiera także ekstrakt z drożdży piwnych, pantenol i sok ze świeżych liści aloesu. Kosmetyk może być stosowany codziennie.
    Wzmacniający szampon przeciwłupieżowy Farmona Radical Men – to mieszanka skutecznych składników aktywnych – piroktonu olaminy, cynku, betainy, ekstraktu ze skrzypu polnego i gliceryny. Takie połączenie składników nie tylko pomaga w walce z łupieżem, ale także wzmacnia włosy i łagodzi nieprzyjemne uczucie świądu. Dodatkowo ogranicza produkcję sebum, hamując łojotok.
    Leczniczy szampon przeciwłupieżowy Zoxin-med – zawiera ketokonazol, dzięki czemu jest skutecznym lekiem na łupież. Dodatkowo w składzie znajdziesz też imidomocznik, glikozydy kwasów oleju kokosowego i kwas solny. Takie połączenie składników aktywnych skutecznie ogranicza aktywność drożdżaków oraz wspiera walkę nie tylko z łupieżem, ale także łojotokowym zapaleniem skóry.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.