Data modyfikacji:

Co zabrać do akademika? Co przyda się w akademiku?

Wraz z nadejściem pierwszego roku studiów wiele osób staje przed wyzwaniem urządzenia swojego nowego akademickiego mieszkania. Dla większości studentów jest to pierwszy raz, gdy opuszczają rodzinny dom i przenoszą się do zupełnie innego otoczenia. Z przeprowadzką wiąże się wiele nerwów, stresu i niepewności, szczególnie w kwestii tego, co wziąć do nowego lokum, aby żyło się w nim przyjemnie i komfortowo. Aby ułatwić ten proces, podpowiadamy, co zabrać do akademika.
Sprawdź również: Gadżety do akademika
co-zabrac-do-akademika

Kto może zamieszkać w akademiku?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, co potrzebne do akademika, warto dowiedzieć się, kto może starać się o pokój w tego rodzaju przybytku. Dokładne zasady oraz warunki zakwaterowania zależą od danej uczelni i są zazwyczaj wyszczególnione na jej stronie internetowej. Najczęściej do akademików przyjmowane są osoby dorosłe – studenci lub doktoranci, a także ich małżonkowie, nawet jeżeli nie studiują.
Pierwszeństwo w przyjmowaniu do domu studenckiego mają najczęściej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, znajdujących się daleko od uczelni, osoby w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, a także osoby studiujące stacjonarnie. W wielu przypadkach istotnym kryterium są także oceny oraz działanie na rzecz uczelni.

Co do akademika – wyposażenie kuchni

Akademiki bywają wyposażone bardzo różnie. Zdarza się, że studenci mają do dyspozycji wszystko, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania, częściej jednak artykuły gospodarstwa domowego trzeba zabrać ze sobą. Tak więc co kupić do akademika? Przede wszystkim garnek i patelnię, najlepiej takie, które mają niewielkie rozmiary i odpinane rączki. Ułatwi to przechowywanie ich w niewielkiej przestrzeni. Przydadzą się również naczynia i sztućce. Kilka talerzy, misek, szklanek, łyżek, widelców i noży w zupełności wystarczy. Nie ma potrzeby pakowania całej zastawy.
Co spakować do akademika oprócz wymienionych rzeczy? Zdecydowanie warto wyposażyć się w czajnik elektryczny. Nie jest do niego potrzebna kuchenka. Wystarczy woda oraz gniazdko, aby szybko przygotować herbatę lub tradycyjny studencki obiad, czyli zupkę instant. Jeżeli jest się miłośnikiem ciepłych napojów, dobrze będzie zabrać również kubek termiczny. Do tego warto mieć ze sobą pojemniki na żywność, a także małą lodówkę, ponieważ nie każdy pokój ma ją na wyposażeniu.

Co kupić do akademika – przybory toaletowe i higieniczne

Warto pamiętać, że akademik to nie hotel i środki do higieny osobistej trzeba zorganizować we własnym zakresie. Oprócz kosmetyków oraz szczoteczki do zębów należy zabrać ze sobą ręczniki w różnych rozmiarach. Dobrym pomysłem na to, co spakować do akademika, będą również klapki kąpielowe. Zazwyczaj łazienki są współdzielone i na jedną przypada kilka osób, warto więc szczególnie zadbać o higienę.
Przydatny będzie również własny kosz na pranie, proszek lub płyn i składana suszarka. W akademikach zwykle są pralnie, z których mogą korzystać wszyscy studenci, jednak pozostałe przybory należy mieć własne. Dobrze będzie również wziąć własną pościel, jeżeli nie chce się korzystać z tej dostępnej w pokoju. Zakres wyposażenia domu studenckiego jest najczęściej podany na stronie internetowej uczelni. Warto to sprawdzić przed przeprowadzką, aby nie zabierać bez potrzeby przedmiotów, które są w standardzie.

Niezbędne w akademiku – sprzęty elektroniczne

Biurko, krzesło i lampka zazwyczaj są umieszczone w pokoju, jednak laptop, tablet, słuchawki i zasilacze oraz ładowarki trzeba przywieźć ze sobą. Dobrze jest zabrać także przedłużacz, który umożliwi jednoczesne podłączenie kilku urządzeń. Jeżeli dostępna przestrzeń na to pozwala, można również wyposażyć się w kuchenkę mikrofalową oraz telewizor. Akademik przez większość miesięcy w roku będzie drugim domem, warto więc zadbać o to, by czuć się w nim komfortowo.
W razie wątpliwości względem tego, co jest potrzebne do akademika, dobrym wyjściem jest zasięgnięcie porady u starszych kolegów i koleżanek. Osoby, które mieszkają w danym miejscu już od jakiegoś czasu, najlepiej wiedzą, co jest w wyposażeniu, a czego brakuje. Z pewnością podpowiedzą, jakie rzeczy warto zabrać z rodzinnego domu czy też kupić.

Kto odnajdzie się w akademiku, a kto wprost przeciwnie?

Wyprowadzka z domu rodzinnego jest dużym testem samodzielności i dojrzałości. Akademik może być do tego doskonałą przestrzenią. Stanowi miejsce do integracji między studentami, wymiany doświadczeń oraz notatek, a także wspólnej nauki i zabawy. Koszty mieszkania w domu studenta są znacząco niższe niż w przypadku wynajmowania pokoju czy kawalerki. Dużym plusem często jest także dobra lokalizacja i łatwy dojazd na uczelnię. Tak więc, jeżeli osoba lubi towarzystwo i chce zaoszczędzić, akademik będzie dla niej dobrym rozwiązaniem.
Brak prywatności i nieustanne hałasy mogą jednak wielu osobom przeszkadzać, podobnie jak konieczność współdzielenia pewnych przestrzeni. Kuchnia oraz łazienki zazwyczaj przypadają na kilka pokojów. Przy tak dużym zbiorowisku osób trudno także uniknąć pewnych drobnych konfliktów i sprzeczek. Tak więc osoby bardziej introwertyczne i pragnące spokoju mogą nie być zadowolone z mieszkania w takim miejscu.
Przed przeprowadzką warto dokładnie przemyśleć wszelkie za i przeciw, a także poprosić o opinie osoby, które tam mieszkały lub mieszkają. Gdy decyzja dostanie podjęta, pozostaje już tylko rozważyć, co zabrać do akademika, aby przebywanie tam było możliwie najbardziej wygodne.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!