Ćwiczenia z ekspanderem na mięśnie grzbietu
Mięśnie grzbietu to jedne z najważniejszych mięśni w naszym organizmie. Odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i całego ciała. Wyznaczają kształt naszej sylwetki oraz pracują razem z innymi partiami mięśni, dlatego też odpowiednie ich wzmacnianie jest kluczowe w prawidłowym treningu siłowym. Przykładowym ćwiczeniem na mięśnie grzbietu są ruchy imitujące wiosłowanie ze sztangą:
• stań stopami w połowie długości ekspandera, nogi rozstaw na szerokość barków. Następnie ugnij lekko nogi w kolanach i pochyl się do przodu, zachowując wyprostowane plecy. Złap za uchwyty ekspandera i przyciągaj dłonie do ciała, do wysokości mostka, spinając przy ruchu łopatki. Zachowaj napięte mięśnie przez około dwie sekundy w górnym, maksymalnym położeniu, po czym powoli, w sposób kontrolowany opuszczaj dłonie do pozycji wyjściowej, cały czas stabilizując ściągnięte łopatki.
Ćwiczenia z ekspanderem na mięśnie obręczy barkowej
Obręcz barkowa to obszar, który najłatwiej ulega kontuzji w przypadku osób początkujących, ze względu na zbyt duży ciężar, z którym trenujący chcą ćwiczyć. Bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować barki do wysiłku, dlatego też ekspander jest świetnym przyrządem do wzmocnienia obręczy barkowej przed dużymi ciężarami. W tej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się następujące ćwiczenie:
• stań na gumach ekspandera w połowie długości, stopy ustaw na szerokości barków. Chwyć za uchwyty i spokojnym, kontrolowanym ruchem podnoś wyprostowane ręce w bok, do wysokości barków. Utrzymaj napięcie przez dwie sekundy w górnym położeniu, po czym powoli opuść ręce wzdłuż ciała. Następny ruch wykonaj, wyciągając proste ręce przed siebie, również do wysokości barków. Tak jak w poprzednim ruchu, utrzymaj napięcie mięśni przez około dwie sekundy i powróć do pozycji wyjściowej. Ruchy wykonuj na przemian przez 40-60 sekund, nie zwracając uwagi na liczbę powtórzeń, skupiając się na odpowiednim prowadzeniu rąk. Progresować możesz, zwiększając sukcesywnie ilość sprężyn w ekspanderze lub zmieniając chwyt, co pozwoli na aktywowanie innych partii mięśniowych obręczy barkowej.