Data publikacji:

Jakie wykonywać ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową?

Mężczyźni lubią dobrze wyglądać i chwalić się swoją sylwetką. Jedną z partii, która od zawsze jest ich głównym atutem, to dobrze rozbudowana i umięśniona klatka piersiowa. Niestety, aby efekt był zadowalający, potrzeba sporo wysiłku. Jakie wykonywać ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową?    
ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową – od czego zacząć?     

Oczywiście na początek należy prawidłowo skonstruować plan ćwiczeń. Jeśli nie potrafimy sami go ułożyć i nie wiemy do końca, jak posługiwać się niektórymi sprzętami, lepiej zapytać i skonsultować to z osobą, która ma większe doświadczenie, lub po prostu zna się na tym, na przykład trener personalny lub kolega, który już od dłuższego czasu ćwiczy i wie, co zrobić, żeby rozbudować i umięśnić klatkę piersiową.       
Jednymi z najlepszych ćwiczeń na klatkę piersiową są te z wykorzystaniem obciążenia, na przykład hantli. Ćwiczenia z hantlami można wykonywać również w domu. Hantle można kupić przez internet lub stacjonarnie w sklepach ze sprzętem sportowym i urządzeniami fitness.       
Pamiętaj o dobraniu odpowiednich rozmiarów i wagi hantli. Nie mogą być zbyt ciężkie, aby nas nie uszkodziły, nie mogą również być lekkie, ponieważ wtedy nie będzie żadnego efektu. Zbyt duże hantle będą ciężkie w utrzymaniu. Zatem najlepiej jest sprawdzić dokładnie w opisie takiego produktu wymiary i ciężar, żeby były odpowiednie do naszych potrzeb.     

Ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową

Rozbudowana klatka piersiowa u mężczyzn to nie tylko wyznacznik tego, że ćwiczy on na siłowni, ale także to, że jest on silny. Mężczyźni z wyćwiczoną klatką piersiową lepiej dają sobie radę w innych sportach, takich jak koszykówka, siatkówka czy piłka ręczna. Treningi klatki piersiowej poprawiają ogólny wygląd, ale też sprawność fizyczną i siłę.        
Ćwiczenia na klatkę piersiową z hantlami angażują nie tylko jej mięśnie, ale przede wszystkim ręce, ramiona oraz brzuch. Ćwicząc przód, ćwiczymy dużo więcej partii ciała.      
Przed przystąpieniem do ćwiczeń oczywiście należy dobrze się rozgrzać i przygotować mięśnie, które będą pracować na spory wysiłek, aby uniknąć niepotrzebnych urazów, napięć i skurczy mięśni. Najlepiej rozgrzać każdą partię ciała, ponieważ każda zapewne będzie pobudzona do pracy.           

Ćwiczenia z hantlami – przeciwskazania

Ćwiczenia z ciężkim sprzętem to ćwiczenia mocno obciążające pewne partie, tak samo jest w przypadku ćwiczeń na klatkę piersiową z hantlami. Nie poleca się podejmowania takiego treningu osobom, które mają jakiekolwiek problemy z kręgosłupem czy posiadają zwyrodnienia lub wypadający dysk. Te ćwiczenia w szczególności pracują plecami, ale również spore obciążenie przyjmują barki. Zatem jeśli posiada się skłonności do naciągania ścięgien, w obrębie tych miejsc również powinno się zaprzestać takich ćwiczeń.       

Ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową – przykłady

Pierwsze, podstawowe ćwiczenie na klatę z hantlami, które najbardziej rozbudowuje tę część i uaktywnia mięśnie, wygląda następująco: leżąc na ławeczce, należy mocno chwycić hantle przy wyprostowanych ramionach, delikatnie szerzej niż linia barków, odpychać od siebie hantle, wciąż utrzymując pozycje i zbliżać do siebie, zaciskając łopatki i zmniejszając dystans między nimi, przytrzymać dłuższą chwilę w tej pozycji. Następnie należy ponowić cały proces i zrobić kilka serii naprzemiennie z innymi ćwiczeniami.    
Kolejne ćwiczenie jest bardzo podobne – cykl ruchu rąk, barków i ramion pozostaje taki sam, jedyne co się zmienia to kąt nachylenia ławeczki. Jest to bardzo ważne ćwiczenie, angażuje ono wyższe partie klatki piersiowej i zmusza więcej mięśni do pracy. Trzeba zwrócić uwagę na szeroko i mocno postawione na podłożu stopy, które również będą przejmowały ciężar.         
Jeszcze jedno ćwiczenie, którego sekwencja wygląda identycznie jak w dwóch poprzednich, tylko wymaga więcej skupienia i ostrożności. Kąt nachylenia jest zupełnie inny w tym przypadku i może wydawać się niebezpieczny, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć, jak postępować. Tym razem ławka pochylona jest w dół (głowa jest niżej niż tułów), hantle trzymamy szerzej niż barki i powtarzamy czynności z pierwszego i drugiego ćwiczenia.        
Ćwiczenie, które teraz zostanie opisane, wymaga jedynie posiadania hantli, bez ławki. Sprzęt kładziemy na podłodze, schodzimy do pozycji, jakbyśmy chcieli zacząć robić pompki. Stopy powinny być postawione szerzej niż linia bioder. W takiej pozycji, starając się cały czas ją utrzymać, podnosimy naprzemiennie raz jeden ciężarek, raz drugi. Należy przy tym w szczególności uważać, aby nie tracić pozycji początkowej. Nie jest to wyczerpujące i trudne ćwiczenie, ale przynosi korzyści dla wielu partii ciała, również dla pleców i barków. Z pewnością jest to ćwiczenie z hantlami, które można wykonać w domu.                
Podobne ćwiczenie do pierwszego, opisywanego powyżej, można wykonać przy pomocy gumowej piłki gimnastycznej. Ruch ramion, rąk i barków jest identyczny. Trzeba jednak mocniej wspierać się nogami i strać utrzymywać równowagę. W tej pozycji przyciągamy i odpychamy od siebie hantle – tak jak w poprzednich tego typu ćwiczeniach.      

Ćwiczenia na klatkę piersiową w domu

Wykonując szereg ćwiczeń z hantlami w domu, najlepiej, aby wcześniej skonsultować się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą, którzy wytłumaczą dokładnie, jak postępować, żeby nie zrobić sobie krzywdy, trzymać poprawną postawę i nie obciążać kręgosłupa. Jeśli już wiemy, jak poprawnie robić ćwiczenia, to połowa sukcesu jest za nami, teraz pozostaje systematyczność i motywacja.     
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!