Data publikacji:

Czyszczenie zegarka? Jak czyścić pasek, tarczę, bransoletę i mechanizm?

Samodzielne czyszczenie zegarka powinno odbywać się regularnie. Nie tylko po to, aby czasomierz nie tracił swojego estetycznego wyglądu, ale także w celu zabezpieczenia jego elementów przed uszkodzeniem. Zastanawiasz się, jak zadbać o swój model? Zobacz, jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie bransolety, paska, tarczy i mechanizmu zegarka!

zegarek

Czyszczenie zegarka – czego używać?

Bez względu na to, czy chcesz usunąć zabrudzenia z paska, bransolety, czy z tarczy – do czyszczenia zegarka wykorzystuj przede wszystkim specjalne preparaty dedykowane czasomierzom. Znajdziesz je w sklepach internetowych lub u zegarmistrzów. Dzięki nim nie musisz się martwić trwałe o uszkodzenie elementów.

Podczas czyszczenia zegarka pomocna jest również miękka szmatka o gładkiej fakturze. Unikaj za to szorstkich ściereczek, których włókna mogą porysować bransoletkę, pasek i inne części czasomierza.

Czyszczenie bransolety zegarka krok po kroku

Zacznijmy od czyszczenia bransolety zegarka. Ten element jest szczególnie podatny na zabrudzenia ze względu na swoją konstrukcję – między ogniwami codziennie zbiera się kurz, który trudno usunąć. Im dłużej zwlekasz z czyszczeniem, tym większy kłopot będziesz mieć z przywróceniem bransolecie pierwotnego blasku i estetycznego wyglądu.

Czyszczenie bransolety zegarka zacznij od sprawdzenia materiału, z którego jest wykonana. W przypadku stali najlepszym wyborem jest mydło w płynie, podczas gdy srebrne bransolety wymagają użycia miękkiej szmatki z odrobiną popiołu. A jak czyścić złote elementy? W takiej sytuacji sięgnij po ściereczkę z mikrofibry lub jubilerską i użyj jej w połączeniu z odrobiną mydła i sody oczyszczonej.

Jak czyścić pasek od zegarka?

Jesteś właścicielem paska ze skórzanym paskiem? W takim razie powinieneś wiedzieć, że podobnie jak buty czy odzież wierzchnia wykonana z naturalnego materiału, tak i ten element czasomierza wymaga regularnej impregnacji. Dzięki niej będzie skutecznie chroniony przed zniszczeniem pod wpływem kontaktu z wodą.

Do czyszczenia paska od zegarka możesz wykorzystać specjalne preparaty przeznaczone do naturalnego materiału lub przygotować samodzielnie pastę. Potrzebujesz do tego łyżeczkę sody oczyszczonej i zimnej wody. Wymieszaj składniki, a następnie ostrożnie pokryj nimi wewnętrzną i zewnętrzną cześć paska. Gdy pasta wyschnie, użyj szmatki z mikrofibry do usunięcia pozostałości po przygotowanej mieszance.

Czyszczenie tarczy zegarka

Jeśli zauważysz na szkiełku zabrudzenia, to znak, że już najwyższy czas na czyszczenie tarczy zegarka. Najlepiej robić to regularnie, ponieważ zbierające się na niej zabrudzenia mogą przedostać się do wnętrza czasomierza i nawet uszkodzić jego mechanizm.

Najlepszym wyborem jest stosowanie preparatów do konkretnego szkła, najlepiej bez alkoholu i chloru. Przed czyszczeniem tarczy zegarka sprawdź także, czy czasomierz ma nadal pełne właściwości wodoodporne. Jeśli nie, to woda lub płyny do usuwania zabrudzeń mogą przedostać się do jego wnętrza.

Świetnym pomysłem na łatwe i szybkie wyczyszczenie tarczy zegarka jest użycie specjalnych ściereczek do okularów lub lekko namoczonej ściereczki z mikrofibry. Jeżeli jesteś właścicielem wodoodpornego czasomierza, to możesz bez obaw zanurzyć go w wodzie i dokładnie umyć.

Czy można samodzielnie czyścić mechanizm zegarka?

Ostatnim krokiem jest czyszczenie mechanizmu zegarka. W internecie znajdziesz wiele poradników, które podpowiadają, jak wykonać je samodzielnie w domu. Czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie nie. Jeśli nie masz doświadczenia w usuwaniu zabrudzeń z wnętrza czasomierza, to najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym wyborem jest zaniesienie go do profesjonalisty, czyli zegarmistrza, który ostrożnie wyczyści mechanizm zegarka, jednocześnie go nie uszkadzając.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.