Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?

Wiosna to idealny moment na porządki – te w domu i te w samochodzie. Oprócz standardowego odkurzania oraz polerowania karoserii niezbędne będzie też wyczyszczenie tapicerki. Tylko regularne odświeżanie i pielęgnacja pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji przez długi czas.

Przeczytaj również: Czyszczenie tapicerki samochodowej – jak czyścić tapicerkę samochodową?
jak dbać o tapicerkę samochodową
Tapicerka samochodowe, bez względu na materiał, z jakiego jest zrobiona każdego dnia narażona jest na zabrudzenia i uszkodzenia. Brud oraz kurz z ulicy, plamy po płynach samochodowych czy jedzeniu i piciu mogą skutecznie popsuć wygląd materiału, a tym samym całego wnętrza. Sekretem jest regularne sprzątanie oraz na bieżąco usuwanie niespodziewanych zabrudzeń. Najważniejsze to nie doprowadzić jej do takiego stanu, ze będzie nadawała się jedynie do wymiany. Pielęgnację powinniśmy dostosować do rodzaju materiału. Najpopularniejsze tapicerki to te wykonane z weluru i skóry.

Tapicerka materiałowa

Materiał ma to do siebie, że wchłania zabrudzenia, dlatego też tak ważne jest usuwanie plam od razu, aby nie wgryzły się w welur. W pierwszej kolejności bardzo dokładnie odkurzamy tapicerkę. Możemy użyć odkurzacza domowego, samochodowego lub skorzystać z tych dostępnych na stacjach benzynowych. Pamiętajmy szczególnie o miejscach mniej dostępnych, takich jak łączenia siedzisk z oparciami foteli i wszelkich zakamarkach. To tam gromadzi się najwięcej kurzu, który trzeba usunąć.

Tapicerkę materiałową najlepiej czyścić dedykowanym środkiem do czyszczenia. Mogą to być aktywne pianki do mycia i czyszczenia tapicerek, które najpierw nakłada się na kilka minut, a następnie wycieramy powierzchnię gąbką lub szmatką. Bardzo ważne jest, aby po wyczyszczeniu tapicerki wykonanej z materiału odczekać kilka godzin, aby środek czyszczący się wchłonął, a tkanina dokładnie wyschła. Po tym czasie trzeba jeszcze raz odkurzyć fotele i kanapę.  

Tapicerka skórzana

Skóra może wydawać się łatwiejsza do utrzymania w czystości, jednak proces jej pielęgnacji jest taki sam i równie dokładnie należy do przestrzegać. Przed przystąpieniem do właściwego sprzątania tapicerkę najpierw odkurzamy, z uwzględnieniem zgięć pomiędzy siedziskami a oparciami foteli i tylnej kanapy. Następnie zwilżoną wodą szmatką przecieramy skórzaną powierzchnię.

Po tym zabiegu należy wyczyścić fotele specjalnym preparatem do skórzanej tapicerki. Aby efekt utrzymał się dłużej na koniec warto skórę zakonserwować kremem lub woskiem, który ochroni ją przed otarciami czy zabrudzeniami. W przypadku tapicerki z jasnej skóry takie czyszczenie należy wykonywać co 2 miesiące, natomiast w przypadku ciemniejszego tworzywa – co trzy miesiące.

Zdjęcie: Envato Elements