Data publikacji:

Czyszczenie tapicerki samochodowej – jak czyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka to element, który podlega nieustannemu narażeniu na uszkodzenia mechaniczne, ale również zabrudzenia. W końcu to element samochodu, z którym nasze ciało ma najczęstszy kontakt, warto więc zadbać o to, aby wszelkie powierzchnie wewnątrz naszego auta zachowały swoją świeżość przez długie lata. Tak, aby mogły cieszyć zarówno nas, jak i kolejnych właścicieli naszego auta. Jak czyścić tapicerkę samochodową, aby jej nie uszkodzić i nadać jej długotrwały blask i świeży wygląd?
czyszczenie tapicerki samochodowej

Jak czyścić tapicerkę w swoim samochodzie?

Czyszczenie tapicerki w samochodzie nie należy do trudnych zadań. Jeżeli nie chcemy inwestować pieniędzy w specjalne środki do czyszczenia tapicerki, wszystko, czego potrzebujemy, prawdopodobnie znajdziemy w domu.

Nie musimy również posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy o tym jak czyścić tapicerkę, aby się za to zabrać. Tak naprawdę wystarczy nam w zasadzie odkurzacz, woda, trochę środków chemicznych, czysta szmatka i chęci. Dobrze jest przed rozpoczęciem czyszczenia dowiedzieć się, z jakiego dokładnie materiału wykonana jest tapicerka we wnętrzu naszego samochodu, ponieważ każdy rodzaj tapicerki będzie wymagał od nas trochę innego podejścia.

Jakich środków chemicznych używać do czyszczenia tapicerki?

To, jakich środków używać do czyszczenia tapicerki samochodowej, zależy od materiału, z jakiego została ona wykonana:
  • tapicerka skórzana; tutaj do wyboru mamy szeroki zakres kosmetyków, które powinniśmy delikatnie wcierać w powierzchnię skóry, najlepiej delikatnymi ściereczkami lub gąbką. Po wyczyszczeniu skórzanej tapicerki dobrze jest nałożyć na nią odżywkę, która nada skórzanej tapicerce świeży połysk;
  • tapicerka welurowa; tapicerka z tego materiału jest niezwykle delikatna, dlatego też do jej czyszczenia powinniśmy używać jedynie przeznaczonych do tego celu kosmetyków oraz bardzo delikatnych narzędziach;
  • tapicerka materiałowa; jest to najmniej wymagający rodzaj tapicerki. Do tego, aby o nią zadbać, wystarczy porządne odkurzanie oraz zastosowanie tak naprawdę dowolnego specyfiku do czyszczenia tapicerek, chociaż na dobrą sprawę wystarczy zwykła wilgotna ścierka i nawet poważnie wyglądające plamy powinno udać się zmyć za jej pomocą.

Jak widać, każdy rodzaj tapicerki charakteryzuje się czym innym. Dlatego też warto podejść do sprawy poważnie z odpowiednią dozą przygotowania, tak aby z zabrudzonej tapicerki nie zrobiła nam się tapicerka uszkodzona, która nadawać się będzie jedynie do wymiany.

Jak czyścić tapicerkę domowymi sposobami?

Jeżeli chcemy wyczyścić tapicerkę w naszym samochodzie, wcale nie musimy sięgać po drogie i specjalistyczne środki chemiczne.

Większość specyfików, które świetnie poradzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, znajdziemy w naszych domach:

  • ocet w połączeniu z wodą aplikowany na powierzchnię tapicerki za pomocą ścierki świetnie sprawdzi się przy zmywaniu typowych „przypadkowych” zabrudzeń po herbacie, kawie, czy wymiocinach;
  • soda rozsypana na plamach i pozostawiona na kilka godzin pozwoli odświeżyć tapicerkę;
  • płyn do naczyń to tani i sprawdzony sposób na usuwanie tłustych zabrudzeń, np. po oleju. Jak widać, nie musimy od razu inwestować pieniędzy w specjalistyczne środki do czyszczenia, aby pozbyć się nawet najbardziej uporczywych plam z tapicerki naszego samochodu.

Jak czyścić tapicerkę skórzaną w samochodzie?

Skórzana tapicerka w aucie jest stosunkowo bezproblemowa, jeżeli chodzi o zachowanie jej w czystości. Tutaj kluczem do satysfakcjonujących efektów jest częstotliwość.

Jeżeli chcemy długo cieszyć się nieskazitelnie czystą skórą w swoim aucie, dobrze jest regularnie dokonywać na niej, chociaż podstawowych zabiegów. Raz na kwartał w zupełności wystarcza, aby nasza skórzana tapicerka zachowała swój blask. W pierwszej kolejności do tego, aby zadbać o skórzaną tapicerkę, wystarczy nam odkurzacz i szmatka zwilżona wodą. Zabieg ten pozwoli nam na zachowanie czystości we wnętrzu naszego pojazdu, a zwilżona szmatka świetnie poradzi sobie z powierzchownymi zabrudzeniami powierzchni skóry.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przesadzać z ilością wody, gdyż ta może być w nadmiarze bardzo szkodliwa dla naszej tapicerki. W sklepach motoryzacyjnych i nie tylko znajdziemy również bardzo dużo środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia i dbania o skórzaną tapicerkę.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są środki czyszczące przybierające formę piany. Ograniczają one możliwość wystąpienia uszkodzeń powierzchni, związanych z ich zbytnim wystawieniem na wilgoć w postaci wody zawartej w środku czyszczącym. Pamiętajmy, aby zawsze wypróbować każdy produkt chemiczny, który zamierzamy zastosować na powierzchni skórzanej w niewidocznym miejscu, zanim zastosujemy go na większej powierzchni.

Jak często czyścić tapicerkę w samochodzie?

Wnętrze naszych samochodów jest wyjątkowo skomplikowaną materią. Podatne jest ono nie tylko na zabrudzenia, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo z czasem tapicerka najzwyczajniej ciemnieje, przez co z biegiem czasu coraz trudniej jest doprowadzić ją do zadowalającego stanu.

Dobrze jest regularnie dbać o kondycje tapicerki w naszym samochodzie. Warto więc poświęcić chwilę chociaż raz na miesiąc i odkurzyć wnętrze naszego pojazdu, pozbywając się tym samym kurzu i roztoczy, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz stan zdrowia.

Pamiętajmy też o tym, aby plamy po np. sosach czy napojach, jak najszybciej zmyć i zaprać z tapicerki, tak aby nie pozwolić im wsiąknąć w materiał. Gruntowne czyszczenie tapicerki z użyciem środków chemicznych, wykonane najlepiej przez przeszkolonego do tego specjalistę, powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku, jeżeli chcemy, aby wnętrze naszego auta na długo zachowało swoją świeżość.

Autor: Paweł Podwieczorek
Autor: Paweł Podwieczorek