Data modyfikacji:

Dokąd powinien sięgać krawat? Jaki długi powinien być krawat?

Moda męska to nie tylko odpowiedni dobór ubrań i dodatków, ale także poprawne noszenie ich. Jednym z najczęstszych błędów jest nieprawidłowa długość krawata. Zbyt krótki lub długi krawat może popsuć nawet najlepszą stylizację. Dokąd powinien sięgać krawat? Wyjaśniamy to na przykładzie formalnego oraz casualowego krawatu.
Dokąd powinien sięgać krawat?
Dopasowanie krawata do stroju to wbrew pozorom trudne zadanie. Trzeba dobrać nie tylko kolor, wzór i fakturę, ale i sposób jego noszenia. Oczywiście punktem wyjściowym jest rodzaj węzła, ale wynika z tego dodatkowy warunek: długość krawata. Zawiązanie węzła w odpowiednim miejscu to oczywiście sztuka prób i błędów, ale warto znać podstawowe wymogi dotyczące długości krawata.

Rozmiary krawatów

O ile marynarki, płaszcze czy spodnie dostępne są w rozmaitych rozmiarach, długości krawatów nie różnią się zanadto. Dodatek ten najczęściej oferowany jest w rozmiarze uniwersalnym, co może dziwić. Przeciętna długość krawata mieści się w przedziale od 146 do 156 cm, co sprawia, ze zakres doboru nie jest zbyt duży. Mężczyzna o wzroście 200 cm skorzysta więc z takiego samego krawata, co ten 30 cm niższy.
Długość krawata dobiera się bowiem za pomocą regulacji miejsca zawiązania węzła. U wysokich mężczyzn wąska część krawata będzie więc krótsza, a u niskich – dłuższa. Warto jednak pamiętać, że wpływ na długość krawata ma nie tylko wzrost, ale i obwód kołnierzyka. Im szersza szyja, tym więcej materiałów krawata pochłonie.

Typowe błędy w wiązaniu krawata

Pomijając rodzaj i jakość wykonania węzła, dobranie złej długość krawata jest często spotykanym błędem. Krawat sięgający do pępka to częsty widok m.in. na weselach. Jak nie trudno się domyślić, taki błąd sprawi, że stylizacja będzie wyglądać niepoważnie i nieelegancko, niczym u dziecka na przedszkolnym przedstawieniu.
Zbyt długi krawat to natomiast domena polityków i osób na ważnych stanowiskach. Takie obrazki często można dostrzec w mediach, np. na międzypaństwowych spotkaniach czy galach. W większości przypadków krawat już wyjściowo jest błędnie zawiązany. Może zdarzyć się jednak sytuacja, w której krawat stanie się zbyt długi z czasem. Dzieje się tak w momencie, gdy węzeł jest zbyt luźny i nie utrzymuje krawata w ryzach. Wówczas tuż po zawiązaniu krawat ma odpowiednią długość, jednak po kilku chwilach staje się coraz dłuższy. Warto więc kontrolować, w którym miejscu kończy się krawat, nie tylko podczas szykowania się w domu, ale i później, w pracy lub na uroczystości.

Dokąd powinien sięgać krawat?

Wyznacznikiem długość krawata jest klamra paska. Dotyczy to zarówno klasycznych, szerokich krawatów (8-9 cm), jak i węższych, tzw. śledzików, które w najszerszym miejscu mają zaledwie około 6 cm. Odpowiednia długość krawata to taka, w której jego czubek sięga do połowy klamry paska. Oczywiście drobne odchyły w jedną i drugą stronę nie są wielkim błędem, ale kilkucentymetrowa przerwa pomiędzy krawatem i klamrą może wyglądać już źle.
Powyższe zasady dotyczą stylizacji z paskiem, ale co zrobić, gdy paska nie ma? W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają spodnie garniturowe z wysokim stanem, stworzone do noszenia z szelkami. Zastosowanie krawata sięgającego do pasa wyglądałoby komicznie, dlatego w tym przypadku należy dopasować jego długość inaczej. Krawat może sięgać znacznie dalej, nawet 10 cm poniżej linii pasa. Wpływ na umiejscowienie końcówki pasa ma więcej czynników, m.in. proporcja ciała czy długość marynarki, więc warto spróbować różnych długości i wybrać tę, która wygląda najlepiej.
Nieco mniej rygorystyczne normy dotyczą krawata casualowego, zwłaszcza typu knit. Model dziergany, zakończony ściągaczem, powinien kończyć się nieco wyżej, nawet 2-3 cm nad klamrą. W ten sposób lepiej wyeksponujesz nietypowe zakończenie krawata na tle jasnej koszuli. Długością krawata nie trzeba się także zbytnio przejmować w momencie, gdy masz zamiar założyć kamizelkę. Wówczas krawat i tak będzie cały czas ukryty pod nią, więc warto skupić się przede wszystkim na dopieszczeniu węzła. Dobrze zawiązany krawat to taki, na którym pojawia się tuż pod węzłem charakterystyczne wgłębienie zwane łezką.

Zbyt długi krawat – co zrobić?

W niektórych przypadkach nawet po poprawnym zawiązaniu krawata będzie on zbyt długi. Wówczas po dopasowaniu szerszej końcówki krawata do klamry paska okazuje się, że wąska końcówka sięga jeszcze niżej. Szczególny problem mogą mieć niscy mężczyźni ze szczupłą szyją. Do szczupłej sylwetki proponowany jest zazwyczaj drobny węzeł asymetryczny four-in-hand, który pochłania niewielką część krawata. Dobrym pomysłem może być zastąpienie go węzłem księcia Alberta lub węzłem windsorskim. O ile oczywiście nie będzie on wyglądał zbyt przysadziście.
Sposobem na skrócenie krawata jest także pozostawienie dłuższej końcówki. Wąską część krawata można wówczas ukryć pod koszulą. Ograniczeniem może być jednak miejsce poszerzania się krawata. Jeśli wypadnie zbyt wcześnie, utrudni wykonanie węzła. Szersza część może również wystawać spod kołnierzyka. Innym sposobem na skrócenie krawata jest także wybór modelu z grubszej, bardziej mięsistej tkaniny. Jedwabny krawat z wypełnieniem okaże się krótszy od tego cienkiego, bowiem pochłonie więcej materiału na węzeł.
Zamiast jednak walczyć z przeciwnościami, lepiej im zapobiec. Poszukując krawata, zwróć uwagę na jego długość i wybierz model o długości 146 cm lub nawet mniejszej. Najkorzystniej byłoby uszyć krawat na miarę, jednak jest to stosunkowo drogie. Alternatywą może być więc skrócenie posiadanych krawatów u krawca.

Zbyt krótki krawat

Nieco mniejszym problemem jest zbyt krótki krawat, sięgający do pępka. Najczęściej nie wynika to z mankamentów krawata, a z niechlujnego zawiązania go. W tym przypadku długość reguluje się wysokością zawiązania węzła i pozostawieniem krótszej końcówki. Aby okiełznać wąską część, warto schować ją pod koszulą. W skrajnych przypadkach można ratować się wyborem drobniejszego węzła, np. four-in-hand lub zamienieniem węzła windsorskiego na półwindsorski. Analogicznie do skrócenia, sposobem na wydłużenie krawata jest wybór cieńszego materiału, bez wypełnienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik