Data modyfikacji:

Fajne zapalniczki, czyli na jaką zapalniczkę się zdecydować?

Mawia się, że dżentelmen zawsze powinien mieć przy sobie zapalniczkę – na wypadek, gdyby o ogień poprosiła dama. Jaką zapalniczkę wybrać? Jak się okazuje, wybór jest bardzo duży. Od stylowych zapalniczek benzynowych, przez zapalniczki żarowe, aż po personalizowane fajne zapalniczki z grawerem. Oto nasze propozycje, nie tylko dla gadżeciarzy.
fajne zapalniczki

Dlaczego warto mieć przy sobie zapalniczkę?

Wbrew pozorom zapalniczki są narzędziami nie tylko dla palaczy. Przydadzą się także w wielu innych sytuacjach, np. do odpalenia świeczki w restauracji, znicza czy kuchenki gazowej. To nieodłączne akcesorium na biwaku oraz trekkingu. Dodatkowo za pomocą zapalniczki możesz przypalić niesforne nitki czy zabezpieczyć przewody elektryczne folią termokurczliwą. Choć podstawowe zapalniczki gazowe zakupisz już za kilka złotych, warto zainwestować w wielorazowy model, który pozostanie z tobą na dłużej. Fajne zapalniczki na prezent nie kosztują dużo, a prezentują się znacznie ciekawiej od jednorazówek.

Fajna zapalniczka, czyli zapalniczka Zippo

Benzynowe zapalniczki Zippo to już legenda wśród zapalniczek. Ten stylowy model zapalniczek stworzony z myślą o żołnierzach doczekał się niezliczonych wersji stylistycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Produkowane od 1933 roku zapalniczki sztormowe doskonale radzą sobie z podmuchami wiatru, a ich wytrzymałość jest wręcz legendarna. Wewnątrz wykonanej z mosiądzu obudowy znajduje się chłonny materiał z knotem, który nasączany jest benzyną. Knot zapalniczki benzynowej osłonięty jest kominem, który sprawia, że zapalniczka nie gaśnie nawet na silnym wietrze. O zapalanie oparów benzyny dba wymienne koło z krzesiwem.

Zapalniczki żarowe - jaką zapalniczkę żarową wybrać?

Zapalniczki żarowe, podobnie jak klasyczne zapalniczki, spalają gaz, ale w zupełnie inny sposób. Ich płomień nie przypomina płomienia świeczki, a raczej płomień silnika odrzutowego. Silny wyrzut gazu z palnika sprawia, że zapalniczka dobrze radzi sobie na wietrze i można operować płomieniem pod różnymi kątami. Ułatwia to odpalanie m.in. świeczek czy zniczy. Dodatkowo zapalniczki żarowe mają bardzo często ciekawy, nietuzinkowy design. Odpalane są niemal zawsze za pomocą układu piezoelektrycznego.

Zapalniczka stalowa Clipper

Szukasz stylowej alternatywy dla zapalniczki Zippo? Doskonałym wyborem będzie stalowa zapalniczka benzynowa Clipper. Ma nieco inny, bardziej smukły i walcowaty kształt. Zapalniczka nie ma ochrony przed wiatrem, dlatego najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach oraz w bezwietrznej aurze. Wynagradza to jednak bardzo niewielkim parowaniem, dzięki czemu nie trzeba uzupełniać paliwa tak często jak w Zippo. Zapalniczka dostępna jest w różnych kolorach oraz typach wykończeń – szczotkowanym i połyskującym.

Zapalniczka plazmowa USB

Ciekawą alternatywą dla zapalniczek gazowych i benzynowych są zapalniczki plazmowe. Wykorzystują one prąd i ładowane są poprzez gniazdo USB. Są to więc zapalniczki elektryczne, a zatem nie wymagają uzupełniania paliwa. W zestawie z zapalniczką znajduje się najczęściej kabel do ładowania wbudowanego akumulatorka. O naładowaniu baterii informują diody lub wyświetlacz LCD.
Zapalniczki plazmowe dzielą się na dwa typy: łukowe i dotykowe. Te pierwsze wytwarzają łuk elektryczny, który jest w stanie zapalić papierosa, palnik gazowy czy knot. Drugi typ zapalniczek plazmowych wytwarza gorące pole dotykowe, do którego należy zbliżyć materiał. Zapalniczki dotykowe działają więc podobnie jak zapalniczki samochodowe, w których nie ma żywego płomienia, a jedynie rozżarzony metal.

Palnik gazowy

Jeśli poszukujesz zapalniczki do rozpalania ogniska, kuchenki turystycznej czy podgrzewaczy, dobrym wyborem będzie minipalnik gazowy. To w gruncie rzeczy zapalniczka żarowa, ale o większej pojemności zbiornika na gaz i wygodniejszej konstrukcji. Za jej pomocą możesz rozpalać przedmioty, które wymagają dłuższego kontaktu z płomieniem. Oczywiście, podobnie jak zapalniczka żarowa, mały palnik gazowy dobrze radzi sobie z wiatrem. Dużą wersją zapalniczki w formie palnika jest tzw. lutlampa, czyli palnik wykorzystujący pełnowymiarowe kartusze gazowe.

Zapalniczka wodoodporna

Jeśli jesteś miłośnikiem bushcraftu, survivalu lub turystyki, ciekawym wyborem może być zapalniczka wodoodporna, zwana również taktyczną. Jej palnik i krzesiwo zamknięte są w szczelnej, zakręcanej obudowie, więc będą działać nawet po zanurzeniu zapalniczki w wodzie. Zapalniczki wodoodporne sprawdzą się na biwaku namiotowym lub podczas ogniska. Jeszcze większą niezawodnością charakteryzują się natomiast krzesiwa syntetyczne, które działają niezależnie od pogody i warunków terenowych.

Zapalniczka wielofunkcyjna

Zapalniczka z wbudowanym multitoolem? To naprawdę istnieje! Zapalniczka wielofunkcyjna ze scyzorykiem kryje w sobie także inne narzędzia, np. latarkę, nóż, otwieracze czy korkociąg. Jeśli zamierzasz zabrać pod namiot tylko jedno urządzenie, takiego rodzaju zapalniczka może być trafnym wyborem.
Przed zakupem konkretnego rodzaju zapalniczki upewnij się, czy dobrze sprawdza się w przewidzianej przez ciebie roli. Nie wszystkie fajne zapalniczki nadają się do wszystkiego. Zapalniczki plazmowe nie dają światła, więc nie oświetlisz sobie nimi zamka lub mapy. Z drugiej strony zapalniczki benzynowe słabo sprawdzają się w sporadycznym użytku, bo z czasem paliwo z nich wyparowuje. Każda z zapalniczek ma nieco inną charakterystykę, więc wybierz taki model, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom.
Zdjecie: Envato/ twenty20photos
Autor: Szymon Sonik