Data modyfikacji:

Folia ochronna na telefon czy szkło hartowane? Jakie rozwiązanie wybrać?

Telefony często ulegają wypadkom, które sprawiają, że musimy ponieść koszty naprawy. Najczęściej uszkodzeniom w telefonach ulegają ekrany, dlatego tak ważna jest właściwa ochrona tej części urządzenia. Wątpliwości może natomiast wywołać to, czym zabezpieczyć ekran. Czy powinna to być poliwęglanowa folia na ekran telefonu? A może szkło hartowane na telefon? W poniższym artykule przedstawiliśmy zalety oraz wady obu rozwiązań, co z pewnością pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.
folia

Jakie są zalety i wady folii na ekran telefonu?

Folia ochronna na telefon przede wszystkim wiąże się z najmniejszym kosztem zabezpieczenia ekranu. Jeśli zarysujesz folię, jej wymiana będzie dla Ciebie nieodczuwalna pod względem finansowym. Podstawowymi funkcjami folii na ekran telefonu jest ochrona wyświetlacza przed zabrudzeniami, zarysowaniami i otarciami. Folie idealnie dopasowują się do ekranów konkretnych modeli, a ich znikoma grubość sprawia, że są prawie niezauważalne i nie powiększają optycznie telefonu.

Folia ochronna maskuje już istniejące, drobne zarysowania ekranu. Dzięki swojej przeźroczystości nie zaburza ona funkcji dotykowych, w tym obsługi skanera linii papilarnych zintegrowanego z ekranem. Folia na ekran telefonu nie zaburza widoczności i oryginalnego wyglądu urządzenia. Warto dodać, że folie ochronne na telefon dostępne na etuo.pl, przeznaczone dla droższych modeli, posiadają powłokę oleofobową (charakterystyczną dla szkieł hartowanych). Pozwala ona na łatwiejsze usuwanie zabrudzeń i tłustych odcisków palców na folii.

Największą wadą folii ochronnych na telefon jest brak ochrony przed stłuczeniem ekranu. Ta wada może nie mieć dużego znaczenia, jeśli posiadasz etui z klapką z etuo.pl, które skutecznie zabezpiecza ekran przed rozbiciem. W przeciwnym wypadku, do ochrony ekranu przed stłuczeniem powinieneś użyć szkła hartowanego na smartfona. Wadą folii jest też problematyczny montaż. Jeśli niewłaściwie zamontujesz folię, będą dokuczały Ci pojawiające się pęcherze powietrza. Folie ochronne na telefon mają także tendencje do rolowania, czyli odklejania się na rogach.

Kiedy warto wybrać szkło hartowane na telefon?

Szkło hartowane na telefon możemy rozróżnić ze względu na jego twardość. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Szkła o twardości 5H często ulegają zarysowaniom niedługo po zakupie. Szkło o twardości 9H w skali Mohsa jest bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania. Najważniejszą cechą szkła hartowanego jest skuteczna ochrona ekranu przed stłuczeniem. Podczas upadku, szkło pochłania energię uderzenia, co pozwala chronić ekran. Szło hartowane na smartfona, tak samo, jak folia ochronna, maskuje istniejące zarysowania ekranu i dzięki wycięciom, idealnie dopasowuje się do ekranu danego modelu. Szkła hartowane są przejrzyste i bardzo dobrze odwzorowują obraz wyświetlany na ekranie telefonu. 

Opinie na temat wad szkieł hartowanych są podzielone. Dla jednych szkła nie mają żadnych wad, natomiast inni uważają, że są nimi: wysoka cena (w porównaniu do folii ochronnej), a także pogrubienie telefonu (w porównaniu do oryginalnego wyglądu urządzenia). Warto dodać, że koszt szkła hartowanego jest mniejszy niż koszt ewentualnej naprawy rozbitego ekranu. Często pomijaną wadą szkieł hartowanych jest ich kruchość, która wynika z właściwości szkła. Realne znaczenia ma ona tylko wtedy, gdy szkło pęknie. W takiej sytuacji musimy wymienić je na nowe. 

szkło hartowane

Podsumowanie: wybrać szkło hartowane czy folię ochronną?

Dobierając zabezpieczenie dla ekranu smartfona, warto wybrać ten produkt, który posiada cechy najważniejsze dla Ciebie. Zarówno folia, jak i szkło mają mocne i słabe strony. Najważniejsze zalety folii to: niska cena i ultracienka ochrona przed zarysowaniami. W przypadku szkła są to: najwyższa twardość i skuteczna ochrona przed stłuczeniem ekranu.

W wyborze zabezpieczenia na ekran ważne jest także to, że nie musisz wybierać między szkłem a folią. Na stronie etuo.pl znajdziesz także produkty pośrednie, jak na przykład szkło hartowane 3MK Flexible Glass, które nazywane jest także hybrydą folio-szkła. Nazwa ta wynika z faktu niewielkiej grubości produktu, która wynosi zaledwie 0,2 mm oraz wysokiej twardości: 7H w skali Morsa, która dodatkowo wzmacnia ekran o 250%. 

Artykuł partnera