Data publikacji:

Fryzury męskie, krótkie, wojskowe. Jaką krótką, męską fryzurę wybrać?

Fryzury męskie krótkie wojskowe to ulubiony rodzaj ułożenia włosów wielu mężczyzn. Wynika to głównie z tego, że są praktycznie całkowicie bezobsługowe. Nie tylko nie wymagają żadnej stylizacji, ale również można wykonać je samodzielnie w domu przy użyciu maszynki, zmieniając jedynie jej końcówki. Dzięki temu jest się gotowym do wyjścia każdego dnia w dowolnej chwili. Fryzura na żołnierza zawsze jest krótka – wygodna, łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości oraz niezasłaniająca oczu na polu walki. Dowiedz się, jaka fryzura na żołnierza może pasować do Ciebie.
fryzury męskie krótkie wojskowe

Jaka jest fryzura na rekruta?

Fryzura na rekruta czy, jak kto woli, fryzura na żołnierza musi być przede wszystkim idealnie przycięta i krótka. W końcu to właśnie schludność świadczy między innymi o profesjonalizmie. W wojsku nie ma miejsca na ciekawe wariacje dotyczące włosów. Można za to wybierać fryzury typu buzz cut, crew cut, high and tigh czy flat top, które omówimy w dalszej części artykułu. Popularne jest także obcinanie włosów na zero. Włosy nie mogą wystawać spod munduru, nakrycia głowy ani uniemożliwiać noszenia masek gazowych czy też hełmów. Nie mogą także w żaden sposób ograniczać pola widzenia. W dzisiejszym artykule omówimy właśnie wspomniane krótkie fryzury męskie, ale nie zabraknie również nowoczesnych propozycji, które jedynie wywodzą się z wojska.

Fryzura męska krótka buzz cut

Buzz cut to typowa fryzura męska krótka, która kojarzona jest między innymi ze środowiskiem wojskowym. Doskonale sprawdza się w przypadku wszystkich aktywnych fizycznie mężczyzn, ponieważ włosy nie wymagają wówczas pielęgnacji ani specjalnych zabiegów zarówno przed wysiłkiem fizycznym, jak i po nim. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj fryzury, który uwydatnia nierówny kształt głowy lub drobne niedoskonałości, które mogą znajdować się na skórze głowy, o którą również warto dbać. Buzz cut to fryzura, która zakłada długość włosów pomiędzy 3 a 5 mm. Boki fryzury obcina się wówczas na długość minimalną, natomiast górę można pozostawić nieco dłuższą. Pasuje w szczególności mężczyznom o owalnych, okrągłych lub prostokątnych kształtach twarzy. Z jej pomocą bardzo łatwo ukryć zakola.

Crew cut, czyli fryzura na żołnierza

Crew cut to dłuższa wersja fryzury typu buzz cut. Nazywane jest również fryzurą na rekruta, cięciem na zapałkę oraz na żołnierza. Nazwa fryzury wywodzi się z amerykańskiej armii, gdzie spopularyzowano ten rodzaj cięcia. Oznacza cięcie dla załogi, które praktykowane było przez wyższych stopniem żołnierzy, niż miało to miejsce w przypadku cięcia buzz cut. Crew cut nie najlepiej, w przeciwieństwie do poprzedniej propozycji, łączy się z zakolami. Ponieważ w tym przypadku włosy pozostawia się parę milimetrów dłuższe, może to uwidocznić tworzące się zakola.
Jak wygląda fryzura na żołnierza typu crew cut? W tym przypadku najdłuższe włosy osiągają nawet 2 cm w górnej części głowy! Boki, podobnie jak w poprzedniej fryzurze, muszą pozostać krótko przystrzyżone. Włosy nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji ani układania. Wystarczy je wysuszyć i jest się gotowym do wyjścia. Kiedy crew cut się znudzi, bardzo łatwo można zamienić go w równie modną fryzurę french crop, która jednak nie zalicza się już do męskich krótkich fryzur wojskowych. French crop jest jednak równie uwielbiany przez nowoczesnych mężczyzn, jak fryzury wojskowe, i podobnie jak one praktycznie nie wymaga spędzania czasu przed lustrem.

High and tight – fryzura męska krótka wojskowa

High and tight to fryzura, w której najdłuższe włosy mogą mieć do 3 cm w górnej części głowy. Najczęściej pozostawia się je jednak nie dłuższe niż 1 cm. Pozostałe obszary golone są na bardzo krótko. Charakterystyczne jest to, że włosy pozostawia się wyłącznie na czubku głowy. Tył, podobnie jak boki, musi być krótki – przeważnie ma długość około 2 mm. Czasami goli się go również na zero. Przejścia pomiędzy długościami włosów nie są płynne. Widoczne jest odcięcie. Fryzura upowszechniła się wśród cywili w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Początkowo zarezerwowana była wyłącznie dla żołnierzy armii amerykańskiej. Jest to świetna fryzura dla wszystkich osób, które cenią sobie prostotę oraz wygodę w codziennym funkcjonowaniu. Włosy nie wymagają wówczas pielęgnacji, a nierzadko nawet suszenia.

Flat top, czyli krótka fryzura męska

Fryzura flat top jest najprawdopodobniej najmniej rozpowszechnioną w europejskich kręgach fryzurą z niniejszego zestawienia. Jest to nic innego jak fryzura na kwadrat ze sterczącymi włosami na jeża. Słowo „flat” w nazwie fryzury znalazło się nieprzypadkowo. Wynika z tego, że na jej wierzchu można ujrzeć płaską, równą powierzchnię włosów na czubku głowy. Flat top można wykonywać zarówno na krótkich, jak i nieco dłuższych włosach. Nie jest jednak tak łatwy w utrzymaniu jak pozostałe fryzury z niniejszego zestawienia. Wymaga zachowywania odpowiedniej dyscypliny pielęgnacyjnej i stylizacyjnej oraz zaopatrzenia się w podstawowe kosmetyki do stylizacji włosów męskich.
Do wykonania fryzury potrzebny jest dobry fryzjer. W ubiegłym wieku wykonywali ją mistrzowie z wieloletnim doświadczeniem w tradycyjnych salonach. Chociaż flat top wywodzi się z wojska, obecnie jest uważany za coś ekstrawaganckiego, niekonwencjonalnego i oryginalnego. Swoje początki, w przeciwieństwie do pozostałych propozycji, zawdzięcza nie armii amerykańskiej, ale wojsku pruskiemu. Początkowo flat top wykonywany był nożyczkami, natomiast w późniejszym czasie – maszynkami i szerokim grzebieniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!