Data publikacji:

Jaki grill elektryczny na balkon wybrać?

Grillowanie jest popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, najczęściej w kręgu rodziny i znajomych. Nie wszyscy miłośnicy przygotowywania potraw na ruszcie mają własny ogród czy działkę, albo mogą bez problemu wybrać się do poza miasto. W takich sytuacjach bardzo często rozważamy grillowanie na balkonie. Zwykłe grille węglowe generują jednak dużo gryzącego dymu, który przeszkadza zwłaszcza na małej przestrzeni i może dokuczać sąsiadom. Dlatego też idealną alternatywą mogą być urządzenia zasilane energią elektryczną. Radzimy, jaki grill elektryczny na balkon wybrać.
grill elektryczny na balkon

Czy można robić grilla elektrycznego na balkonie?

Przed zakupem grilla elektrycznego, twoim pierwszym pytaniem będzie z pewnością to, czy w ogóle jego używanie jest zgodne z prawem. Wokół grillowania na balkonie, przede wszystkim w bloku, narosło wiele mitów. Warto więc je rozwiać. Teoretycznie przygotowywanie potraw nie jest zabronione żadnymi ogólnymi przepisami kodeksu karnego. Warto jednak przed wykorzystaniem sprzętu upewnić się, czy grillowania nie zakazuje przypadkiem regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Zawsze warto też poinformować sąsiadów o planowanym grillu. Mają oni bowiem prawo zawiadomić policję, kiedy zapachy pieczonych potraw oraz dym zaczną docierać do ich mieszkania. W najgorszym razie czekać może więc na nas nawet mandat w wysokości 500 zł na podstawie art. 144 kodeksu cywilnego, który wspomina o niewłaściwych zachowaniach uporczywych dla innych współlokatorów. Zawsze warto więc dbać o dobre stosunki z innymi mieszkańcami bloku.

Grill elektryczny na balkonie – podstawowe zalety i wady urządzenia

Na szczęście korzystanie z grilla elektrycznego na balkonie minimalizuje wiele problemów, które wiążą się z używaniem modeli na węgiel. Po pierwsze nie musimy martwić się o zapas paliwa, rozpałkę, utrzymanie stałego płomienia (zwłaszcza podczas wietrznej pogody), a także stalą kontrolę temperatury paleniska. Możemy zapomnieć też o dużych ilościach dymu oraz usuwaniu gorącego popiołu czy pozostałości spalonego drewna lub węgla. Co więcej, z grilla elektrycznego skorzystamy bez problemu o każdej porze roku i nawet w kompletnie niesprzyjającej pogodzie.
Dla wielu amatorów mięsa i warzyw z rusztu minusem jest brak specyficznego aromatu dymu, który nadaje potrawom dodatkowego posmaku. Niektórzy z nich są w swoich przekonaniach niezwykle uparci i odmawiają nawet spożywania tak przygotowanych potraw. Oczywiście sprawa pozostaje kwestią indywidualnych upodobań. Zauważmy jednak, że dzięki grill elektryczny piecze znacznie skuteczniej i dokładniej. Poza tym, trudniej tu też o przypadkowe przypalenie jedzenia. Składniki przygotowywane w oparach dymu są również pełne szkodliwych substancji powstałych podczas spalania paliwa. Ostatnim wartym wzmianki mankietem grillów elektrycznych mogą być ich względnie niewielkie rozmiary. Jeżeli planujemy nakarmić dużą liczbę gości, zmuszeni jesteśmy do przygotowywania jedzenia na raty.

Grill elektryczny na balkon – rodzaje urządzeń

Grille elektryczne dzielimy na kilka podstawowych typów urządzeń. Każde z nich sprawdzi się na balkonie lub tarasie, wybór zależy tutaj w dużej mierze od naszych potrzeb oraz zasobności portfela.

Grill elektryczny z płytą grzewczą

Klasyczne grille elektryczne, który wyposażone są w odkrytą płytę grzewczą, a której szybko kładziemy pieczone składniki. Podczas wyboru urządzenia tego typu bierzemy pod uwagę przede wszystkim jego rozmiary, a także łatwość czyszczenia. W większości urządzeń wytapiany tłuszcz w naturalny sposób spływa do rynienki lub specjalnego naczynia. Warto sprawdzić również materiał jakim pokryta jest płyta, specjaliści zalecają modele teflonowe dodatkowo zapobiegające przywieraniu potraw. Na płycie grzewczej przygotujemy większość najpopularniejszych składników, ich stan musimy jednak stale kontrolować, aby zapobiec nadmiernemu spieczeniu.

Grill elektryczny z pokrywą

Grille elektryczne z pokrywą pozwalają utrzymać wilgoć potraw, a także równo wypiec wszystkie części mięsa lub warzyw dzięki górnej płycie grzewczej. Korzystając z tych urządzeń uzyskamy także znacznie wyższe temperatury, co pozwala przygotować bardziej wymagające dania. Urządzenia w tej kategorii mogą w dość istotny sposób różnić się wyglądem. Najczęściej przypominają jednak opiekacze do tostów, dzięki czemu przygotujemy w nich również kanapki, które uprzyjemnią spotkania ze znajomymi i rodziną.

Grill elektryczny z rusztem

Sprzęt tego typu najbardziej przypomina klasyczne grille węglowe. Jak wskazuje na to nazwa, grille tego typu wyposażone są standardowy ruszt umieszczony bezpośrednio nad elektryczna grzałką. Korzystając z urządzenia tego typu mamy możliwość przygotowywania potraw w tradycyjny i lubiany sposób. Sprzęt jest jednak znacznie bardziej kłopotliwy w konserwacji, ponieważ wytapiający się podczas pracy tłuszcz spada bezpośrednio na grzałkę. Z tego też powodu element ten należy regularnie czyścić, nie ma przy tym możliwości mechanicznego czyszczenia np. w zmywarce.

Grill elektryczny raclette

Modele typu raclette są najbardziej wielofunkcyjnymi urządzeniami, dzięki temu idealnie sprawdzają się jako grill elektryczny na balkon, okażą się one również niezastąpione podczas wielu spotkań towarzyskich. Sprzęt posiada zarówno kamienną lub metalową płytę grzewczą, jak i ruszt, a także dodatkowe elementy pozwalające przygotowywać zapiekanki.
Bez względu na wybrany typ urządzenia musisz pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca dla urządzenia. Po pierwsze, niezbędny jest oczywiście dostęp do energii elektrycznej. W tym wypadku wystarczy poprowadzić na balkon lub taras dobry przedłużacz, którego konstrukcja powinna być jednak zabezpieczona przed wilgocią i przypadkowym zachlapaniem. Po drugie, grille musisz ustawić na stabilnym podłożu, najlepiej na dużym stole, na którym da się położyć naczynia oraz wszystkie składniki posiłku. Niektóre modele grillów mają jednak wbudowane nóżki lub podstawki, ale zazwyczaj tego rodzaju dodatek wiąże się z wyższą ceną oraz problemami z przenoszeniem urządzenia.
Zdjęcie: Envato/ Yakov_Oskanov