Data publikacji:

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Prezerwatywy to jedna z najczęściej stosowanych form antykoncepcji. Prawidłowo stosowane mają bardzo wysoką skuteczność nie tylko w zapobieganiu niechcianej ciąży, ale też minimalizują ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową. Pomimo popularności i powszechności tzw. kondomów nie każdy wie, że mają one rozmiary. Jednym z czynników decydujących o skuteczności środka zabezpieczającego jest jego prawidłowego dopasowanie. Jak dobrać rozmiar prezerwatywy? Podpowiadamy!
jak dobrać rozmiar prezerwatyw

Dlaczego odpowiedni rozmiar prezerwatywy jest ważny?

Zarówno możliwość transmisji chorób wenerycznych, jak i ryzyko pojawienia się niechcianej ciąży mogą powodować stres i dyskomfort. Aby zminimalizować niepokój, warto wybrać odpowiedni środek zabezpieczający. Prezerwatywy są formą ochrony mechanicznej, która ma skuteczność powyżej 98%. Należy mieć świadomość, że skuteczność środka antykoncepcyjnego w ogromnej mierze zależy od jego prawidłowego stosowania. Z tego względu, decydując się na współżycie i przymierzając się do zakupu zabezpieczenia, należy wiedzieć, jak wybrać rozmiar prezerwatywy.
Skuteczność to niejedyne, na co wpływa dobrze dobrany rozmiar. Zbyt mała lub zbyt duża prezerwatywa może powodować ucisk, dyskomfort lub nawet bolesność i otarcia. Antypatia wielu mężczyzn do tego środka zabezpieczającego wynika właśnie z nieprzyjemnych doznań związanych z nieprawidłowym rozmiarem. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak dobrać wielkość prezerwatywy.
Należy mieć świadomość, że odpowiedni rozmiar to nie wszystko. Bardzo istotna jest także technika zakładania prezerwatywy. Każdy wie, że trzeba uważać na paznokcie, pierścionki i inne przedmioty mogące spowodować naruszenie powłoki. To jednak nie wystarczy. Ważne jest, by podczas zakładania delikatnie zacisnąć zbiorniczek na nasienie, a następnie ostrożnie rozwinąć lateks aż do nasady członka. Taki sposób pozwala zminimalizować ryzyko pęknięcia.

Prezerwatywa – jak dobrać rozmiar?

Prezerwatywy różnią się między sobą nie tylko obecnością wypustek, prążków, lubrykantów i innych dodatków, ale przede wszystkim wymiarami. Istnieją kondomy o różnych długościach oraz szerokościach. Informacja na ten temat zawsze podana jest przez producenta z tyłu kartonowego opakowania. Wymiary podawane są w milimetrach. Szerokość najpopularniejszych prezerwatyw jest w granicach 47–69 mm. Istnieją także mniejsze oraz większe propozycje, z których w razie potrzeby można skorzystać, aby jak najlepiej je do siebie dopasować.
Na podstawie długości można wyszczególnić trzy rozmiary: S – na członki o długości ok. 12,5 cm; M – na członki o długości ok. 14 cm; L – na członki o długości 18 cm i więcej. Penis najłatwiej zmierzyć centymetrem krawieckim w stanie pełnego wzwodu. Obwód powinien być mierzony w najszerszym punkcie, a długość od podstawy, dociskając mocno w stronę kości łonowej, po czubek żołędzi.
Mając informacje o wielkości członka, ma się już wszystko, co potrzebne do dopasowania wielkości mechanicznego środka antykoncepcyjnego. Jeżeli wciąż ma się wątpliwości, jak dopasować rozmiar prezerwatywy, można skorzystać z tabelek, które znajdują się na stronach producentów.

Jakie są typy prezerwatyw?

To, jak dobrać wielkość prezerwatywy, jest bardzo ważne, ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wyborze. Obecnie na rynku dostępne jest całe spektrum rodzajów, a nawet smaków. Produkty najpopularniejszych marek, jak Durex i Unimil, często należą do typu SKYN, czyli możliwie najdokładniej przylegają do penisa. Najczęściej wykonane są z bardzo cienkiego lateksu bądź innego materiału, tak aby były jak najmniej wyczuwalne podczas stosunku. Choć tworzywo jest stosunkowo mocne, należy się z nimi obchodzić ostrożnie.
Osoby spragnione dodatkowych wrażeń mogą zainteresować się urozmaiconymi modelami prezerwatyw. Popularne marki tworzą produkty wyposażone w dodatkowe wypustki i prążki, pokryte środkami przedłużającymi stosunek bądź zapewniającymi mocniejsze doznania czy po prostu posiadające większą ilość lubrykantu.
Wybór zależy od preferencji obu osób partnerskich. Podczas stosunku nie powinien pojawiać się dyskomfort, ból ani podrażnienie. Jeżeli prezerwatywa powoduje skutki uboczne, należy niezwłocznie przerwać zabawę i wybrać inny rodzaj ochrony.

Gdzie kupować prezerwatywy?

Środki antykoncepcyjne powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie mogą być narażone na działanie promieniowania słonecznego, zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury, kontakt z preparatami chemicznymi czy uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu należy unikać kiosków i niewielkich sklepików, gdzie opakowania wystawione są przy szybach i na witrynach.
Jeżeli opakowanie było przechowywane nieprawidłowo, nawet wiedząc, jak wybrać rozmiar prezerwatywy i jak odpowiednio ją założyć, jesteśmy narażeni na jej nieszczelność, pęknięcie lub innego rodzaju uszkodzenie. To z kolei wiąże się z ryzykiem transmisji choroby bądź nieplanowanego zapłodnienia.
Z tego względu należy decydować się na apteki, drogerie oraz zaufane sklepy internetowe, w których warunki przechowywania są odpowiednie. Korzystając z opcji zakupów w sieci, warto sprawdzać opinie oraz szczegóły ofert. Choć niskie ceny mogą kusić, nie powinny być głównym czynnikiem decydującym o wyborze.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!