Data modyfikacji:

Jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka?

Czas przygotowania do ciąży to szczególny moment nie tylko dla kobiet. Ich partnerzy również powinni zadbać o swoje zdrowie, by przygotować się do wyjątkowej roli, która na nich czeka. Ważne jest wykonanie odpowiednich badań, ale to przede wszystkim codzienne nawyki mają największy wpływ na jakość nasienia. Jeśli razem z ukochaną planujecie powiększenie rodziny, sprawdź zatem, jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka. Rezygnacja z używek i zbilansowana dieta to tylko niektóre z obszarów, na które musisz zwrócić uwagę. Przeczytaj artykuł i już dziś wdrażaj w życie nasze praktyczne wskazówki!
jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka

Zdrowe jądra – podstawa przygotowania mężczyzny do poczęcia dziecka

O czym powinien pamiętać każdy przyszły tata? Na początku warto zdać sobie sprawę, jak duże znaczenie ma zdrowie jąder. W końcu to w nich produkowane są męskie komórki płciowe, a więc plemniki. Nie bez powodu jądra znalazły się też poza jamą brzuszną – dzięki temu panuje w nich niższa temperatura, a to sprzyja prawidłowym procesom spermatogenezy.
Jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka? Oprócz regularnych badań palpacyjnych jąder należy też zadbać o to, by ich najzwyczajniej w świecie nie przegrzewać. Panom nie są więc rekomendowane gorące kąpiele. Dobrze też zrezygnować z noszenia telefonu w kieszeni spodni czy pracowania z laptopem na kolanach. Lepiej też sięgać po komfortową, wygodną bieliznę oraz nosić spodnie, które nie będą zbytnio jąder uciskać.

Jak przygotować się do poczęcia dziecka? Jedz świadomie

O zaletach płynących ze zdrowego odżywiania napisano i powiedziano już niejedno. Dieta na płodność nie jest zatem wymysłem wyssanym z palca, ponieważ utrzymanie prawidłowej masy ciała to jeden z kluczy do sukcesów. Okazuje się bowiem, że nadwaga oraz otyłość to dwa czynniki, które znacznie zmniejszają szanse na zajście w ciążę i dotyczy to również mężczyzn.
Przygotowanie mężczyzny do poczęcia dziecka należy więc zacząć od utrzymania prawidłowej masy ciała. Nie sama waga przyszłego taty jest istotna – w końcu schudnięcie gwarantuje wyłącznie ujemny bilans kaloryczny. Największe znaczenie ma to, co znajduje się na talerzu mężczyzny. Dieta na płodność dla panów powinna obfitować między innymi w:
  • witaminę E, która wpływa ochronnie na plemniki i zwana jest również popularnie witaminą młodości. Znaleźć ją można w zdrowych tłuszczach (olejach, orzechach, wszelkich pestkach czy rybach morskich);
  • witaminę C, która neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Jej dobrym źródłem są między innymi papryki, natka pietruszki, brokuły czy kiwi;
  • cynk poprawiający produkcję testosteronu. Najwięcej tego minerału znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, kaszy gryczanej czy pestkach słonecznika;
  • selen także korzystnie wpływa na nasienie. Warto szukać go w orzechach, strączkach, łososiu czy jajach.
  • Jak przygotować się do poczęcia dziecka? Warto również zadbać o witaminę D. Niestety trudno zadbać o jej prawidłową podaż razem z dietą, więc suplementację dobrze jest omówić z lekarzem.
    Panowie planujący ciążę razem z partnerkami powinni odżywiać się po prostu zdrowo i różnorodnie. Dobrze, by ich menu obfitowało w warzywa i owoce, białko (skyry, jaja, ryby czy strączki), a także węglowodany złożone (kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony czy ryże). Warto ograniczyć spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, tłustych, z dużą ilością cukru i soli, choć tak naprawdę klucz do zdrowej diety na płodność tkwi w mądrym balansie.

    Przygotowanie mężczyzny do poczęcia dziecka – aktywność fizyczna i brak używek

    Palenie papierosów czy picie alkoholu to zachowania, które znacząco zmniejszają szanse na zapłodnienie. Regularne sięganie po używki sprawia, że ilość plemników może spaść nawet o 25%. Jeśli dojdą do tego dodatkowe czynniki, okaże się, że zajście partnerki w ciążę będzie znacznie utrudnione. Razem z ukochaną zadbajcie więc o zdrowe nawyki i jeśli częściej do kolacji zdarzało wam się pić wino, zamieńcie je na smaczne herbaty czy też koktajle.
    Na płodność korzystnie wpływa również zbilansowana aktywność fizyczna. I ważne jest tutaj też, by nie wiązała się z morderczymi treningami. Jogging, trening siłowy na siłowni, regularne pływanie czy jazda rowerem to nie tylko sposoby na wyrzeźbienie sylwetki. Regularne ćwiczenia sprawiają, że zwiększa się produkcja testosteronu, a to jeden z tych hormonów, który ma szczególny wpływ na płodność.

    Ogranicz stres i przygotuj się do roli taty

    Panowie, którzy zadbali o dietę i aktywność fizyczną, nie powinni zapominać o jeszcze jednym bardzo ważnym elemencie – o stresie. Jako społeczeństwo zdajemy sobie coraz bardziej sprawę, jak szczególną rolę odgrywa dla zdrowia relaks i higiena snu. Wypoczęty organizm dużo lepiej radzi sobie z neutralizowaniem wolnych rodników – zwiększa się też odporność i nie dochodzi do wahań hormonalnych, które mogą zmniejszać ilość plemników, a więc negatywnie wpływać na płodność.

    Jakie badania wykonać przed planowaniem ciąży?

    Od czego jeszcze zacząć przygotowanie mężczyzny do poczęcia dziecka? Warto pomyśleć o wykonaniu podstawowych badań. Panowie często decydują się na zbadanie nasienia – to ono określa ilość, a także jakość plemników. Przyda się również morfologia, ogólne badanie moczu czy hormonów, tak by wykluczyć ewentualne choroby i niedobory pokarmowe.
    Dostępne są również inne badania genetyczne – warto je wykonać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Panom, którzy mają problem z płodnością, zleca się także specjalistyczne testy (oceniające m.in. stopień uszkodzenia DNA w nasieniu), ale wykonuje się na ogół wtedy, gdy regularne starania o dziecko (trwające co najmniej rok) nie skutkują zapłodnieniem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka