Data publikacji:

Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży?

Okres ciąży jest dla kobiety wyjątkowy, ale też trudny i wymagający. Wsparcie partnera staje się wtedy nieocenione. Buduje spokój, pomaga w trudniejszych chwilach, pozwala na pełniejsze cieszenie się z ciąży. Wiemy jednak, że codzienność nie jest wcale różowa. Mężczyznę czeka trudne zadanie i nie każdy partner wspiera tak, jakby oczekiwała tego przyszła mama. Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży? Czy wystarczy sama obecność? Co robić, a czego nie robić, żeby było dobrze?
wsparcie kobiety w ciąży przez mężczyznę
Właśnie dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą? A może planujcie z partnerką powiększenie rodziny? Nieważne, czy już za kilka miesięcy powitacie na świecie ukochanego maluszka, czy może dopiero przygotowujecie się do tego wyjątkowego czasu oczekiwania – przyszła mama powinna być otoczona szczególną opieką przez partnera. To oczywiście ogromne wydarzenie w waszym wspólnym życiu, ale nie możesz zapominać, że to kobieta nosi pod sercem dziecko. Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży? Odpowiedzi czekają w artykule – sprawdź i już dziś stań się wsparciem dla swojej partnerki!

Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży?

Każda kobieta jest inna i każda może potrzebować w ciąży odmiennego rodzaju wsparcia. Niemniej we dwoje zawsze jest łatwiej rozprawić się z gorszym samopoczuciem, wątpliwościami czy kompleksami. Kobieta w ciąży potrzebuje nade wszystko wsparcia psychicznego, dobrego słowa, życzliwego rozładowania napięcia wywołanego burzą hormonalną czy obawami. Przyszła mama nie przejdzie obojętnie obok słów, że jest piękna, mimo że czuje się dosłownie jak słoń. Wiele pań często nie akceptuje samych siebie, tęskniąc do dawnej sylwetki, możliwości i osiągnięć. I wtedy przybywa partner, który nie tylko akceptuje, ale jest też zauroczony. To nie jest miejsce na żarty z wagi czy wyglądu, nawet jeśli partnerka przyjmuje je z uśmiechem.
Z kolejnymi miesiącami i wraz z rosnącym brzuszkiem potrzeba wsparcia rozciąga się szczególnie na sferę fizyczną – codzienne czynności, porządki, gotowanie, noszenie zakupów. Mężczyzna ma utrudnione zadanie, chcąc zaangażować się zwłaszcza w działania Zosi Samosi. Trzeba zachować czujność, bo nawet jeśli partnerka chce robić wszystko sama, w rzeczywistości może być niezwykle zmęczona. Niestety, wielu panów odpuszcza. Czują się odsunięci, co pewnie nieraz jest też wygodne. Sęk w tym, że nawet jeśli kobieta się opiera przed działaniem partnera, tak naprawdę odczuwa ulgę, że nie musi wszystkiego ogarniać sama. Jeśli więc mężczyzna chce wesprzeć partnerkę, szczera rozmowa jest absolutnie niezbędna. Niezmiernie ważne jest wypowiedzenie swoich potrzeb leżących po obu stronach. Dobrze, jeśli partnerzy przedstawią swoje obawy, dopytają o to, czego potrzebuje druga strona, poproszą o wskazówki, jak mogliby wspierać lepiej. Do takich rozmów potrzeba uważności na partnera, czasu i zwyczajnej chęci do zatrzymania się.

Brak wsparcia partnera w ciąży

Brak wsparcia partnera w okresie ciąży może wynikać z wielu powodów i niekoniecznie musi być efektem jego obojętności czy wycofania się. Dość często wypływa z niewiedzy, jak mężczyzna powinien wspierać kobietę. Warto wtedy przynajmniej mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebie wsparcia. Wiele trudności, smutków czy kłótni wynika z niedopowiedzeń czy wzajemnych pretensji. Tymczasem, nie potrzeba tak wiele
  • Zrozum, nie komentuj, nie wyśmiewaj – kobiece hormony i zmienne nastroje nierzadko są tematem żartów i powodem niezrozumienia. Tymczasem, określenie „burza hormonalna” nie jest wcale przesadzone czy wyolbrzymione. Ciąża sprawia, że kobieta często nie potrafi zrozumieć swojego nastroju, a brak zrozumienia ze strony otoczenia, a zwłaszcza partnera, z pewnością nie pomaga. Ostatecznie, nie wiedząc, jak zareagować, można zwyczajnie przyszłą mamę przytulić. Taki czuły gest wyrazi nieraz więcej niż same słowa.
  • Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Akceptuj humorki i zachcianki. Jeszcze się z tego będziecie kiedyś śmiać.
  • Sprawiaj radość drobnymi niespodziankami – pysznym sokiem podanym do łóżka, wieczornym zapaleniem świeczki czy poprawieniem poduszki. Pokaż, że ci zależy.
  • Zaangażuj się. Mów do brzuszka, całuj, oswajaj się z nim i swoją rolą taty. Wspieraj podczas wizyt kontrolnych u ginekologa. Bądź obecny.
  • Nie skupiaj się na samym oczekiwaniu na dziecko, ale na swojej partnerce. Czego ona potrzebuje? Wyjścia do kina? Wieczoru przy aromatycznej herbacie? Wspólnego pośmiania się podczas oglądania komedii? Wasz świat jeszcze zakręci się wokół dziecka, teraz skupcie się na sobie, inwestując w wasz związek.
  • Bądź blisko. Autentycznie.
  • Jestem w ciąży, a mój związek się rozpada

    Jeśli coś niepokojącego dzieje się ze związkiem, trudno jest spokojnie oczekiwać narodzin dziecka czy nawet w pełni cieszyć się z ciąży. Gdy związek „kuleje”, kobieta może obawiać się przyszłości, generując powstawanie lęku i odczuwając codzienny strach. Ważna jest świadomość, że dziecko nie jest i nie może być lekarstwem. Co więcej, narodziny maluszka mogą jeszcze bardziej spotęgować kryzys. Rzadko kiedy rodzina z maleńkim dzieckiem jest tak cudnie szczęśliwa jak w reklamach. Młodzi rodzice są zmęczeni, niewyspani, nierzadko pełni frustracji i wzajemnych pretensji. Jeśli więc kobieta jest w ciąży, a związek się sypie, walkę o niego trzeba podjąć już teraz. Warto skorzystać z pomocy specjalisty – terapeuty, który pomoże w wypowiadaniu swoich oczekiwań oraz w poszukiwaniu rozwiązań.

    Jak wspierać swoją partnerkę, która jest w ciąży?

    Zrozum swoją kobietę

    Od czego powinieneś zacząć, gdy chcesz aktywnie pomagać partnerce, która zostanie mamą Twojego dziecka? Zacznij od zaktualizowania swojej wiedzy, bo przecież to całkiem normalne, że podczas lekcji biologii tematy związane z ciążą zapewne nie były w centrum Twoich nastoletnich zainteresowań. Musisz wiedzieć, że w trakcie ciąży kobietą rządzą przede wszystkim hormony. I to właśnie dlatego raz się śmieje i rzuca Ci się na szyję, by za chwilę zacząć łkać. Jeśli poznasz przyczynę tych zachowań, to również Tobie będzie znacznie łatwiej. Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży? Podstawą jest zrozumienie tego, co właśnie dzieje się w waszym życiu. Gdy partnerka ma gorszy dzień, nie oceniaj jej, nie dolewaj oliwy do ognia – wystarczy być obok i pokazać przyszłej mamie, że jest najważniejszą kobietą Twojego życia.

    Pomagaj w codziennych obowiązkach

    Razem z huśtawkami hormonalnymi i zmiennym samopoczuciem mogą iść w parze inne dolegliwości – zmęczenie, senność, nudności czy bóle pleców. Część przyszłych mam oczywiście nie rezygnuje z wielu obowiązków, ale jeśli tylko możesz, odciążaj swoją partnerkę. Cudownie, jeśli od początku związku wspólnie dbacie o ognisko domowe, ale w trakcie ciąży może okazać się, że te rzeczy, które do tej pory kobieta wykonywała z przyjemnością, po prostu zaczynają ją przerastać. Nie zasłaniaj się więc tekstami, że wcześniej umawialiście się na inny podział obowiązków, tylko pozwól kobiecie na odpoczynek, gdy naprawdę go potrzebuje.

    Okazuj uczucia

    Każda przyszła mama marzy, by czuć się ważna, kochana i po prostu zaopiekowana. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wspierać kobietę w ciąży, po prostu okazuj jej uczucia. Nie musisz stawiać na skrajną, teatralną wylewność – dawaj partnerce jasne sygnały, jak bardzo ją kochasz (nie tylko jako matkę dziecka, lecz również jako swoją ukochaną). Bukiecik kwiatów, romantyczna kolacja, więcej wspólnego czasu razem – to właśnie dzięki tym drobnym gestom kobieta poczuje wewnętrzny spokój, który bez wątpienia wpłynie na komfort ciąży.

    Bądź wyrozumiały – najlepsze wsparcie kobiet w ciąży

    Bycie wyrozumiałym ściśle wiąże się z wcześniejszymi poradami na temat tego, jak wspierać kobietę w ciąży. Nie ukrywamy, że czas oczekiwania na maluszka, to również szczególny okres dla mężczyzn, którzy także mają prawo do trudnych emocji i stresu. W organizmie przyszłej mamy zachodzą różnorodne procesy, które wpływają na jej nastrój czy zachcianki. Oczywiście nie chodzi o to, byś zawsze gotowy był rzucać wszystko, by jeździć po marketach późną nocą w poszukiwaniu konkretnego typu lodów. Zachcianki ciężarnej to jednak nie sceneria filmowa, lecz rzeczywistość, więc cudownie, jeśli będziesz mógł spełniać je w miarę możliwości.
    Przygotowałeś romantyczną kolację lub na śniadanie usmażyłeś partnerce jej ulubioną (!) jajecznicę? A może chciałeś jej zrobić niespodziankę i kupiłeś flakon pięknych perfum? Jeśli Twoja partnerka pobiegła do toalety z wyrazem twarzy mocno nietęgim, to nie dlatego, by zrobić Ci na złość. Hormony wciąż płatają jej figle, więc musisz z wyrozumiałością podchodzić do zmian nie tylko w zachowaniu, lecz również w upodobaniach.

    Pamiętaj, że libido może być mniejsze

    Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, to większość par z powodzeniem może korzystać z uroków udanego życia seksualnego. Część kobiet – na skutek tych wszystkich zmian – ma jednak znacznie mniejsze libido, przynajmniej na początku ciąży. Niech nawet nie przychodzi Ci do głowy, by robić partnerce wyrzuty czy ją obwiniać za oziębłość. Okazuj jej czułość w inny sposób, tak by wciąż czuła Twoją bliską. Zaproponuj kobiecie odprężający masaż, przygotuj przyjemną kąpiel w wannie, zorganizuj filmowy wieczór pod kocem. Jeśli nie będziesz wywierać presji, to zdecydowanie zwiększysz szansę na celebrację cielesnych przyjemności.

    Co po urodzeniu dziecka? Wykazuj zainteresowanie dzieckiem

    Niektóre kobiety uskarżają się na brak wsparcia partnerów w ciąży, którzy w ogóle nie wykazują zainteresowań pociechą szykującą się do przyjścia na świat. To właśnie dlatego tak ważne jest, byś aktywnie uczestniczył w przygotowaniach. Po pierwsze – okazuj uczucia nie tylko partnerce, lecz również koncentruj się na jej brzuszku. Głaskanie, mówienie do maluszka czy buziaczki nie tylko rozweselą przyszłą mamę, lecz pozwolą Ci na tak wczesne budowanie więzi z dzieckiem. Wspólnie z partnerką skompletuj również wyprawkę i zadbaj o przygotowanie pokoiku maluszka.
    Po drugie – nie migaj się od zajęć w szkole rodzenia. Uczęszczaj na nie z partnerką i pomagaj jej w przygotowaniach do porodu, który jest zarówno pięknym, jak i – nie ukrywajmy – bardzo stresującym wydarzeniem dla kobiety. Nie bój się też tematów okołoporodowych – część mam bardzo chce, by ich mężczyźni towarzyszyli im w tym szczególnym momencie.
    Wiemy, że odpowiedź na pytanie, jak wspierać kobietę w ciąży, wydaje się dla wielu mężczyzn co najmniej niepokojąca. Przede wszystkim nie koncentruj się na złych scenariuszach i negatywnych emocjach. W końcu Ty i Twoja ukochana oczekujecie narodzin maluszka, który – jedno jest pewne – odmieni Wasze życie na lepsze!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska