Jak nosić garnitur? - 10 zasad

Lubisz go czy nie, nie uciekniesz przed garniturem. Na ważnej uroczystości, oficjalnym spotkaniu czy egzaminie obowiązuje odświętny ubiór. Dla tych panów, którzy nie przepadają za garniturem, przygotowaliśmy instrukcję jego noszenia.

Wbrew pozorom ten sam garnitur nie będzie wyglądał równie dobrze na dwóch różnych osobach. Zapomnij więc o pożyczaniu garderoby od kolegi.

Garnitur zawsze trzeba przymierzyć i indywidualnie dopasować do sylwetki. Poza tym należy pamiętać o innych elementach zestawu, które często przesądzają o sukcesie stylizacji.

Pasek, krawat czy kamizelka odgrywają dużą rolę. Wielu mężczyzn nurtuje więc pytanie, jak nosić garnitur? Aby uniknąć wizerunkowej wpadki, zapoznaj się z naszym modowym dekalogiem.

1. Szerokość krawata

Powinna pasować do szerokości klapy marynarki. Stąd zestawienie np. "skinnie tie" z szeroką klapą zalicza się do modowych wpadek. Naczelną zasadą, jaka tu rządzi, jest harmonia.

2. Ramiona

Kupując garnitur w sklepie, upewnij się, czy dobrze leży on na ramionach. Poduchy czy usztywnienia nie powinny wystawać. Muszą też dobrze się trzymać i pasować do Twojego typu sylwetki. Nikomu nie chodzi przecież o barki rodem z "Terminatora".

3. Pasek

Styliści radzą, aby pasek do garnituru był raczej cienki i dobrany pod kolor butów. Ćwieki i okazałe klamry zostaw więc do jeansów.

4. Szlice

Czyli rozcięcia na dole marynarki. Nowocześnie, a zarazem modnie wyglądają podwójne szlice. Co ważne, zapewniają też więcej swobody, którą docenisz, nawet sięgając do kieszeni.

5. Guziki

Pojedynczy guzik przy marynarce zarezerwuj na luźniejsze spotkania, na oficjalne okazje wybieraj marynarkę zapinaną na dwa lub więcej guzików.


6. Nauka siadania

Zanim usiądziesz, zawsze rozpinaj garnitur. Po pierwsze, tak jest przyjęte, po drugie, będzie Ci o wiele wygodniej.

7. Węzeł Windsor

Czyli bardzo eleganckie angielskie wiązanie, które można wykonać na dwa sposoby. Wyróżniamy pełne i podwójne wiązanie krawata . Pierwsze z nich dedykowane jest panom o dużych głowach, drugie gentlemanom o mniejszych.

8. Kamizelka

Najlepiej wygląda w zestawieniu z garniturem jednorzędowym. Jeśli już zdecydujesz się ją założyć, pamiętaj, żeby ostatni guzik pozostawić niezapięty.

9. Skarpetki

Obowiązkowo jednokolorowe i eleganckie. Upewnij się, że skarpetki są wystarczająco długie. W przeciwnym razie podczas siadania obnażą światu Twoje gołe nogi.

10. Krawat

Tutaj zasada jest prosta - krawat powinien być zawsze ciemniejszy od koszuli.

Buty do garnituru

Jak dobrać buty do garnituru?

2020-10-23
Kiedyś dostępne były tylko w jednym fasonie i dla wielu mężczyzn były to po prostu buty garniturowe. Jednak wraz z większą świadomością, jak tworzyć swój styl oraz jak wyglądać modnie i elegancko, coraz więcej panów odważniej dobiera rodzaj butów do garnituru. Nie jesteśmy już ograniczeni jednym wzorem i kolorem.
rozmiary garniturów

Jak dobrać rozmiary marynarek i garniturów?

2020-10-19
Trudno wyobrazić sobie męską garderobę bez dobrze dopasowanego garnituru wizytowego. Na ważnych uroczystościach nie zastąpisz go elegancką marynarką lub koszulą. Przymierzanie kolejnych garniturów to droga przez mękę, dlatego podpowiemy ci, jak analizować rozmiary garniturów.
Płaszcz męski

Jak dobrać płaszcz do garnituru?

2020-10-16
Kiedyś dostępne były tylko w jednym fasonie i dla wielu mężczyzn były to po prostu buty garniturowe. Jednak wraz z większą świadomością, jak tworzyć swój styl oraz jak wyglądać modnie i elegancko, coraz więcej panów odważniej dobiera rodzaj butów do garnituru. Nie jesteśmy już ograniczeni jednym wzorem i kolorem.
ubrania wojskowe

Jakie ubrania wojskowe dla mężczyzn?

2020-10-07
Myśląc o ubraniach wojskowych i męskim stylu militarnym, bardzo często wyobrażam sobie faceta ubranego w za duże bojówki, glany, starą polówkę w kolorze khaki oraz kamizelkę na tzw. „ryby”. Spróbujemy przedstawić nieco inną wersję stylu wojskowego! Jak więc wyglądać stylowo, zakładając ubrania militarne? W dzisiejszym wpisie zdradzę przepisy na modne stylizacje z ich wykorzystaniem, a także podpowiem, jakie ubrania przeciwdeszczowe wojskowe wybrać.
spodnie sztruksowe męskie

Spodnie sztruksowe męskie: jak je nosić?

2020-10-06
Te spodnie były prawdziwym hitem lat 90. Jak to w modzie bywa, znów wracają do łask – sztruksy pojawiają się coraz częściej nie tylko w stylizacjach codziennych, ale i eleganckich. Jak nosić spodnie sztruksowe męskie, aby wyglądać modnie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, dzięki któremu wybierzesz idealne sztruksy dla siebie.
smart casual męski

Męski strój smart casual

2020-10-05
Poszukujesz stylu codziennego łączącego elegancję ze sportowym luzem? A może szukasz schludnego stroju do korpo? W obu przypadkach warto przyjrzeć się stylowi pół-formalnemu, zwanego też smart casualem. Podkreślamy tę nazwę, bowiem spotkasz się z nią w przypadku nowych kolekcji firm odzieżowych coraz częściej.