Data modyfikacji:
ubrania pakowane do walizki

Jak pakować ubrania do walizki, żeby uniknąć zagnieceń? Rolowanie ubrań

Jeśli podróżujesz samochodem, pokrowce, wieszaki i pojemny bagażnik załatwiają sprawę, ale w samolocie lub pociągu zagniecenia na ubraniach w walizce mogą pojawić się bardzo łatwo. Radzimy, jak je pakować, by po wyjęciu nie wymagały natychmiastowego prasowania. Na początek warto dobrze przemyśleć, ile rzeczy potrzebujesz – im mniej ubrań znajdzie się w walizce, tym mniejsze będą zagniecenia. Torba napchana do granic możliwości i wrzucona między inne w luku bagażowym to gwarancja fałd i zagnieceń.

Jak pakować ubrania, żeby uniknąć zagnieceń?

Sposób na zagniecienia. Pakuj ubrania w worki

Zagniecenia powstają z powodu tarcia, które można zredukować pakując je w plastikowe worki lub umieszczając między warstwami tkaniny. Składając koszulkę lub koszulę możesz też wsunąć worek pomiędzy dwie warstwy złożonego materiału.

Ubrania ułożone w walizce jedno na drugim

Kolejnym ciekawym trikiem jest pakowanie ubrań „na sakiewkę”. Zamiast je składać lub rolować, układaj je płasko na walizce jedno na drugim tak, żeby z każdej strony walizy pozostało mniej więcej tyle samo materiału.

Na gotowym stosiku ułóż torbę z bielizną lub kosmetykami, najlepiej w miarę płaską, a następnie nałóż na nią pozostałe fragmenty ubrań tak, by powstała sakiewka. Sakiewkę możesz też zrobić poza walizką i potem po prostu włożyć ją do środka.

Rolowanie ubrań. Nie składaj ich w kostkę

Kolejnym trikiem jest rolowanie ubrań zamiast standardowego składania w kostkę. Spodnie złóż na pół wzdłuż nogawek tak, żeby jedna zakrywała drugą i zacznij je zwijać od strony pasa.

Składanie koszulek rozpocznij tak, jak zwykle, czyli układając rękawy na plecach, a następnie zroluj je od dekoltu w kierunku dołu. Podobnie postąp ze swetrami. Ten trik pozwala zmniejszyć zagniecenia przede wszystkim na ubraniach z wełny lub bawełny – jeansach, T-shirtach i swetrach. 

Jak pakować koszulę, żeby się nie pogniotła?

Jeśli musisz przewieźć koszulę w walizce, zawsze składaj ją po zapięciu wszystkich guzików i z kołnierzem wywiniętym do góry. Ta metoda nie wyeliminuje całkowicie zagnieceń, ale pozwoli zmniejszyć ich liczbę. 

Złożoną koszulę zawsze kładź na samej górze walizy, żeby warstwy ubrań dodatkowo jej nie zmięły.

Co zrobić, jeśli mimo starań ubrania i tak się pogniotły? Jeśli nie masz żelazka, natychmiast wyjmij je z walizki i rozwieś, żeby zapobiec powstawaniu kolejnych zagnieceń. Jeśli tuż po podróży bierzesz prysznic, rozwieś je na wieszakach w łazience – para wodna wygładza zmarszczki na ubraniach.

Dobre efekty może również dać delikatne zmoczenie ubrania w miejscu zagniecenia.
Autor: Redakcja Jego-Styl.pl