Data publikacji:

Jak pozbyć się boczków u mężczyzn?

Nieestetycznie wyglądające boczki są problemem nie tylko wielu kobiet, ale także mężczyzn. Przyczyn powstawania bocznych fałdek u płci męskiej upatruje się w zbyt małej aktywności fizycznej, nieodpowiedniej diecie, a nawet w genetyce. Boczki są problematycznym miejscem, jednak nic nie jest niemożliwe i nawet z nich można spalić zbędną tkankę tłuszczową. Od czego robią się boczki? Jak pozbyć się boczków u mężczyzn? Radzimy, co robić, aby zlikwidować nieestetyczne fałdki na boczkach.
jak się pozbyć boczków u mężczyzny

Od czego robią się boczki?

Oponka na brzuchu i po bokach talii jest częstym problemem powstałym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Aby dowiedzieć się, jak im zapobiec i je zwalczać, musimy najpierw wiedzieć, czym one tak naprawdę są. Głównym powodem gromadzenia się nadmiaru tłuszczu jest fizjologia człowieka, która warunkuje gromadzenie się największej ilości komórek tłuszczowych właśnie na boczkach. To właśnie przez to boki talii są narażone w dużym stopniu na magazynowanie złogów tłuszczu w danym miejscu.
Nagromadzony tłuszcz powstaje oczywiście podczas spożywania zbyt dużej ilości kalorii, niż potrzebuje tego organizm. Spożywanie pustych kalorii, niezdrowa żywność, brak ruchu w ciągu dnia, chroniczny stres i problemy ze snem – to wszystko powoduje rozregulowanie pracy hormonów i procesów zachodzących w organizmie, np. zaburzenia metabolizmu, co ma wpływ na dalsze odkładanie się złogów tłuszczu.

Masz trudności w spaleniu zbędnych kilogramów na boczkach? Poznaj przyczyny

Wyeliminowanie powyższych przyczyn powstawania nieestetycznych boczków nie przyniesie oczywiście nagłych, szybkich efektów, a czasami nawet spalenie nadmiaru tłuszczu w 100% jest nieosiągalne. Dlaczego tak się dzieje? Z fizjologicznego punktu widzenia brzuch jest miejscem, do którego trafia najwięcej zapasu energii dla ciała z tego powodu, że organizm podczas braku wystarczającej energii czerpie ją właśnie z najbliższych okolic, czyli z brzucha. Dlatego też nadmiar tłuszczu gromadzi się najpierw w okolicach brzucha, a dopiero potem w innych częściach ciała.
Miejsca objęte znaczną ilością powłok komórek tłuszczowych są bardziej problematyczne i trudno je ujędrnić, bądź pozbyć się np. cellulitu, a właśnie boczki zaliczane są do takich niełatwych miejsc. Szczególnie u mężczyzn zauważalna jest trudność w pozbyciu się zbędnych komórek tłuszczowych z okolic brzucha. Co więcej, boczki są zaliczane do jednych z ostatnich miejsc, w których dochodzi do zmniejszenia złogów tłuszczu.

Jak pozbyć się boczków u mężczyzn?

Cały proces zrzucenia zbędnych kilogramów wymaga poświęcenia dużej ilości czasu ze względu na to, że nagromadzony tłuszcz nie powstał nagle, tylko trwało to miesiącami, a nawet latami. Dlatego też dopuszczając się „zaniedbania”, wymagana jest dyscyplina dotycząca aktywności fizycznej i stosowanej diety, aby osiągnąć zamierzony cel, czyli w tym przypadku pozbycie się nadmiaru tłuszczu na boczkach.
Niektórzy błędnie podchodzą do walki z boczkami, co może nie dać zamierzonego efektu. A mianowicie, często próbuje się usunąć nadmiar tłuszczu na bokach talii, wykonując jedynie ćwiczenia na wyrzeźbienie mięśni brzucha. Takie ćwiczenia oczywiście także wpłyną na polepszenie wyglądu sylwetki, jednak wykonywane bez dodatkowych czynności, nie „spalą” zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, że boczki są spowodowane nadmierną tkanką tłuszczową, a nie są mięśniami, dlatego ich wyćwiczenie nic nie da. W pierwszej kolejności należy pozbyć się nadmiaru tłuszczu poprzez wykonywanie ćwiczeń cardio, a w następnej kolejności stopniowo wprowadzać ćwiczenia pozwalające wyrzeźbić mięśnie brzucha.
Zatem po wprowadzeniu ćwiczeń cardio i wzmacniających należy zmienić swoją dietę. Dla osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej zazwyczaj zaleca się dietę redukcyjną, która charakteryzuje się obniżoną kalorycznością posiłków w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego, zwiększeniem spożywania błonnika (daje na dłuższy czas uczucie sytości oraz wspomaga spalanie tłuszczu) oraz ograniczeniem spożywania węglowodanów prostych. Należy zatem ograniczyć spożycie cukru w ciągu dnia w postaci słodkich przekąsek, które są kaloryczne, ale nie dostarczają odpowiedniej, niezbędnej energii organizmowi.

Jak pozbyć się boczków – ćwiczenia

Rozpoczynając treningi na spalenie boczków, należy zacząć najpierw od ćwiczeń aerobowych i cardio. Są one podstawą w pozbyciu się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Najbardziej skuteczne jest oczywiście bieganie, jednak dla mniej zaawansowanych polecamy jazdę na rowerze bądź ćwiczenia podwyższające tętno, takie jak skakanka, pajacyki, burpeesy itp. Oprócz ćwiczeń typowo spalających tkankę tłuszczową powinno się wzmacniać mięśnie brzucha, a zwłaszcza mięśnie brzucha skośne, które wpływają w dużym stopniu na wygląd talii. Oto nasze propozycje ćwiczeń:
  • Brzuszki skośne – najbardziej klasyczne ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha, a zarazem bardzo skuteczne. Połóż się na placach na macie do ćwiczeń, napnij mięśnie brzucha i unieść klatkę piersiową do góry. W tym samym czasie dotnij naprzemiennie prawego kolana lewą ręką, a następnie lewego kolana prawą ręką.
  • Brzuszki skośne w pozycji stojącej – stań w pozycji wyprostowanej, utrzymuj brzuch i pośladki napięte. Wykonaj skok w górę z jednoczesnym przyciągnięciem lewego kolana do prawego łokcia. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę. W tym ćwiczeniu ważna jest szybkość wykonywanych podskoków, aby oprócz ćwiczenia mięśni brzucha podnieść tętno do odpowiedniego poziomu przyspieszającego metabolizm, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Plank bokiem – jest łatwym, a zarazem trudnym ćwiczeniem. Wystarczy oprzeć się na jednym z łokci i utrzymać ciało tak, aby tworzyło jedną linię. Wydaje się proste, jednak na początku, podczas treningu, mało komu udaje się utrzymać w takiej pozycji określony czas. Dane ćwiczenie jest idealnym wskaźnikiem poziomu wytrenowania mięśni skośnych i świetnie wpływa na wymodelowanie talii.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka