Data modyfikacji:

Jak dobrać szkło do rodzaju alkoholu?

Na studiach doskonałym kieliszkiem do alkoholu może być niemal wszystko: szklanka, plastikowy kubek, a nawet… wydrążony ogórek. Z czasem jednak wypada się ustatkować i podejść do tematu po dżentelmeńsku. Jak dobrać szkło do rodzaju alkoholu?

Jaka szklanka do piwa?


„Prawdziwy mężczyzna pije piwo z kufla”, mógłby rzec prawdziwy miłośnik weekendowego piwowarstwa. Czyżby? O ile na festynach w rodzaju Oktoberfestu faktycznie piwo podaje się w pękatym kuflu, to w każdej innej sytuacji lepiej sprawdzi się szklanka lub pokal. Klasyczna szklanka do piwa o walcowatym kształcie pasuje do piw lekkich: pilsów, lagerów lub piw owocowych. Jeśli zaś chcesz skosztować piw o bardziej skomplikowanym zapachu, wybierz pokal. Jest to spory kielich na nóżce, zwężający się ku górze. Pozwala na skupienie aromatu i zdecydowanie poprawia wrażenia smakowe. Miłośnicy piw pszenicznych powinni zaś sięgnąć po smukłe i wysokie szklanki, rozszerzone u góry. Szklanki do piw pszenicznych stworzone są w taki sposób, aby skumulować u góry jak największą ilość piany, będącej nieodłącznym elementem pszeniczaków.

Jaka szklanka do whisky?


Podobnie jak piwo, tak i whisky dorobiło się kilku mitów. Jednym z nich jest ten, który głosi, że whisky kategorycznie powinno się pić z kieliszka, koniecznie zamkniętego pokrywką. Jest to jednak szkło degustacyjne i nie sprawdzi się w każdym przypadku. O ile świetnie nada się do kosztowania wyjątkowych blendów, to przygotowywanie w nich drinków jest przerostem formy nad treścią. Do „imprezowego” picia whisky z lodem lub colą użyj po prostu niskich, masywnych szklanek o grubym dnie. Będą najwygodniejsze, a nie mniej gustowne. Wiemy, wielu zwolenników whisky oburza się na myśl o dolewaniu coli, ale nie ma w tym nic złego. Popularne odmiany whisky nie są wykwintnymi dziełami sztuki, więc przygotowywanie z nich drinków nikogo nie powinno oburzać. Są stworzone do tego, by pić je tak, jak lubisz.

Jaki kieliszek do wina?


Wszyscy znamy kieliszek do wina. Posiada dość szeroką, średniej wielkości czaszę, która zwęża się ku górze. Łatwo go jednak pomylić z dużymi kieliszkami o grubym szkle, przeznaczonymi do picia… wody. Wina białe podaje się w nieco mniejszych kieliszkach niż wino czerwone. Szkło do win musujących oraz szampanów jest zaś znacznie wyższe i smuklejsze. Wszystkie te kieliszki łączy jedno: posiadają długą nóżkę. To właśnie za nią powinieneś trzymać kieliszek do wina. Dzięki temu nie ogrzejesz alkoholu ciepłem dłoni.

Jaki kieliszek do wódki?


Kieliszek do wódki powinien mieć od 30 do 60 ml. Wiele dostępnych na rynku kieliszków jest zbyt małych, co zmusza niejako do nalewania zbyt dużej porcji. Warto bowiem pamiętać o tym, że nalewanie „do pełna” jest w złym guście i zawsze lepiej zachować kilka milimetrów luzu. Najpopularniejsze kieliszki do wódki to tzw. shoty, czyli te nieposiadające nóżki. Świetnie nadają się do picia wódki czystej, jak i do tworzenia kolorowych shotów. Na poważniejsze okazje powinieneś zaś wyposażyć się w kieliszki do wódki na nóżce. Są zdecydowanie bardziej eleganckie i lepiej pasują do droższych trunków.

Jakie kieliszki do nalewek?


Jeśli jesteś amatorem domowych nalewek i pragniesz podać je na przyjęciu, kup kieliszki do aperitifu. Przypominają nieco kieliszki do wódki (te na nóżce), jednak są odrobinę większe. Podasz w nich nie tylko domowe nalewki, ale i różnego rodzaju inny aperitif (np. Ouzo). Pamiętaj, że aperitif nie może być zbyt mocny oraz nie powinien wymagać popijania. Najlepiej użyć w tym celu alkoholi o zawartości alkoholu od ok. 15 do 30 %. 

Jaki kieliszek do brandy i koniak?


Brandy oraz koniak to alkohole, które pełnię swojego aromatu rozwijają po delikatnym podgrzaniu. To m.in. dlatego w wielu restauracjach przed jego podaniem kelner podgrzewa przez moment kieliszek nad świeczką. Kieliszek do picia brandy oraz koniaku jest szeroki oraz stosunkowo niski, osadzony na krótkiej i grubej nóżce. Jego kształt dopasowany jest w taki sposób, aby trzymać kielich nie za nóżkę, a za czaszę. Sprawia to, że trunek podgrzewa się i rozwija pełnię bukietu.

Jaki kieliszek do absyntu?


Podawanie absyntu to wręcz rytuał. Jego nieodzownym elementem jest specjalny kieliszek do absyntu, przypominający odwrócony stożek. W odróżnieniu od wspomnianych wcześniej kieliszków, nie zwęża się on ku górze. Kształt ten umożliwia przeprowadzenie rytuału ognia, tj. palenia kostki cukru oraz oparów alkoholu. Kieliszek do absyntu wykonany jest z grubego szkła, co odróżnia go np. od kieliszka do martini. Do przygotowania absyntu warto posiadać także specjalną perforowaną łyżkę, która ułatwi rytuał ognia lub roztapiania kostki wodą (to inny sposób podawania). 

Jaki kieliszek do martini?


Ulubiony drink Jamesa Bona podasz w kieliszku koktajlowym. Jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem użyjesz go do przygotowania także innych koktajli. Kieliszek ten wykonany jest z cienkiego szkła i przypomina odwrócony stożek. Nie zapomnij o najważniejszym: drink powinien być wstrząśnięty, nie mieszany.

Dobierając odpowiednie szkło do trunku i okazji podkreślisz swoją klasę. Pamiętaj jednak, że to tylko dodatek do świetnej zabawy i czasu spędzonego w miłym towarzystwie. Niejedna parapetówka widziała doskonałą imprezę w towarzystwie zwykłych szklanek. Którą opcję wolisz?

Szymon Sonik

Więcej artykułów na temat gadżetów