Data modyfikacji:

Jak prasować spodnie w kant?

Klasyczna męska elegancja ma się dobrze. Najlepszym dowodem jest powrót spodni w kant, nie tylko do garnituru. Spodnie z zaprasowanym kantem można świetnie wkomponować w codzienny strój, ale trzeba wiedzieć jedno – jak je wyprasować. Wyjaśniamy, jak prasować spodnie w kant, by wyglądały idealnie.
Jak prasować spodnie w kant?

Które spodnie należy prasować w kant?

Kant jest charakterystycznym elementem spodni garniturowych, więc to w tym ubraniu spotkasz go najczęściej. To przełamanie materiału ma funkcje nie tylko estetyczne. Pozwala także usztywnić nogawkę, dzięki czemu układa się ona schludnie na bucie. To właśnie dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej długości nogawek, a te zbyt długie tworzą na dole szeroką harmonijkę.
Wbrew pozorom to jednak nie spodnie garniturowe wymagają najczęściej prasowania w kant. Wełnianego garnituru nie pierze się przecież w pralce i, chcąc nie chcąc, wymaga on profesjonalnej opieki. Wrzucenie go do bębna skutkowałoby zdeformowaniem i uszkodzeniem materiału. Po oddaniu garnituru do pralni chemicznej jest czyszczony specjalnymi specyfikami, a następnie – profesjonalnie prasowany.
Istnieje jednak spora grupa męskich spodni, które wymagają zaprasowania kantu. To zarówno nieformalne spodnie garniturowe, bawełniane chinosy, jak i niektóre rodzaje casualowych spodni w duchu oversize. Aby nie zepsuć ich fasonu, zaprasowanie kantu w spodniach jest konieczne. Spodnie w kant to połączenie klasyki z nowoczesnością, dlatego można spodziewać się coraz częstszej obecności tego elementu w męskich kolekcjach odzieżowych.

Ustawienia żelazka – jak prasować spodnie z kantem?

Im wyższa temperatura żelazka, tym skuteczniejsze i szybsze prasowanie – to prawda, ale nie warto od razu rozkręcać pokrętła ma maksa. O ile bawełniane spodnie dobrze poradzą sobie z gorącą stopą żelazka, to te tekstylne lub jedwabne wymagają zmniejszenia temperatury. Len, bawełna i wełna mogą być natomiast prasowane w temperaturze 180–200°C. Szczegółowe informacje znajdziesz na metce, w postaci piktogramu żelazka z kropkami.
Dużym ułatwieniem jest natomiast włączenie funkcji parowej. Podawanie pary ułatwi prasowanie spodni na kant i rozprasowanie nierówności. Pamiętaj o tym, by użyć wody destylowanej lub demineralizowanej – unikniesz kamienia w żelazku. Jeśli stopa żelazka jest brudna lub przypalona, wyczyść ją specjalnym sztyftem do żelazek. Dobrym pomysłem jest również założenie na stopę teflonowego pokrowca, który przeznaczony jest do prasowania delikatnych materiałów.

Przeczytaj również: Jakie buty do niebieskiego garnituru? Przegląd męskiego obuwia

Jak wyprasować spodnie w kant?

Jak prasować spodnie na kant, by uzyskać schludny efekt? Zacznij tak samo, jak w przypadku klasycznych spodni. Wywróć spodnie na lewą stronę i rozprasuj kieszenie, przednie i tylne. To często pomijany etap, który wpływa na to, jak spodnie układają się później na biodrach i pośladkach. Przy okazji wyprasuj fragmenty materiału wokół rozporka i obszyć. W późniejszym czasie może to być utrudnione.
Wywiń spodnie na prawą stronę. Następnym krokiem jest bowiem wyprasowanie pasa. Najlepiej zrobić to dookoła, wkładając żelazko do środka i obracając spodniami o 360 stopni. Nogawki powinny luźno zwisać z deski do prasowania. Równie dobrym sposobem jest naciągnięcie spodni na krawędź deski i prasowanie od zewnątrz. Wybierz tę metodę, która jest dla ciebie wygodniejsza. W podobny sposób wyprasuj krawędzie nogawek.
Pora na prasowanie nogawek i zaprasowanie kantu. Rozłóż nogawki w taki sposób, aby wewnętrzny i zewnętrzny szew znalazły się dokładnie po środku. Nogawka powinna być złożona wzdłuż kantu. To bardzo proste, zwłaszcza jeśli kant jest wyraźnie zarysowany i nie zdefasonował się podczas prania. Pamiętaj o tym, by wyprasować nogawki z obu stron, cały czas pilnując pionowej linii.

Jak przechowywać spodnie w kant?

Po prasowaniu spodni w kant możesz pozostawić je do wyschnięcia na desce lub przełożyć na drewniany wieszak. Wybierz te akcesoria, które mają poprzeczkę wykonaną z antypoślizgowego materiału, zapobiegającego zsuwaniu się spodni garniturowych. Unikaj natomiast wieszaków z klipsami, znanych chociażby ze sklepów odzieżowych. Mogą pozostawić na wełnie nieestetyczne zagniecenia lub zadarcia, które trudno później rozprasować. Nie odwracaj także spodni na lewą stronę – w ten sposób zdefasonujesz kant.
Dobrym sposobem na odświeżanie kantu jest także zaznaczanie go parownicą z nasadką umożliwiającą przychwycenie nogawki. W ten sposób zachowasz dobry wygląd spodni, a przy okazji je odświeżysz. Nie po każdym użyciu spodnie muszą lądować na stosie ubrań do prania.

Jak rozprasować kanty w spodniach?

Pora na odwrotną sytuację, czyli rozprasowanie kantów. Czy można to zrobić? Oczywiście! Czy jest to łatwe? To zależy. W większości przypadków wystarczy wyprasować je przez wilgotną ściereczkę (byle nie mikrofibrową). Już kilka przejazdów żelazkiem powinno załatwić sprawę. Jeśli jednak prasowanie żelazkiem nie pomaga, oddaj spodnie do pralni chemicznej. Usuwanie kantów przy pomocy pary nie pozostawi po nich śladów. Musisz jednak liczyć się z tym, że nogawki będą układały się inaczej i mogą nie być tak smukłe, jak z kantami. Dotyczy to zwłaszcza cienkich spodni garniturowych, wykonanych z wełny czesankowej.
Bez względu na to, czy zamierzasz zaprasować, czy wyprasować kanty w spodniach, przyda się dobre żelazko oraz wygodna deska do prasowania. To podstawa, która pomoże ci także prasować koszule oraz inne elementy garderoby. Ciekawą alternatywą dla zwykłego żelazka parowego jest żelazko ze stacją generującą parę – zapewnia najwyższą wydajność oraz skuteczność.
Zdjęcie: Envato/ StudioPeace
Autor: Szymon Sonik